Reklama

Wiadomości

Fundacja Wolność i Demokracja laureatem Nagrody „Inki”

Laureatem Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” w 2017 roku została Fundacja Wolność i Demokracja za projekt biegowo-edukacyjny „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

[ TEMATY ]

nagroda

Inka

www.inka.ipn.gov.pl

Danuta Siedzikówna, ps."Inka"

Danuta Siedzikówna, ps.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Wolność i Demokracja została wyróżniona nagrodą „Inki” za działania związane z przywracaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w tym szczególnie za realizowany od 2013 r. projekt biegowo-edukacyjny „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Pierwsza edycja biegu odbyła się w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego i miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu osób z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Bardzo duże zainteresowanie tą inicjatywą sprawiło, że od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń sportowo-edukacyjnych. W 2016 roku w biegu wzięło udział 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa. W tym roku organizatorzy awizują uczestnictwo 60 000 biegaczy z 240 miast w Polsce oraz poza jego granicami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nazwa projektu zaczerpnięta została z wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki”. Bieg na dystansie 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Laluś) połączony jest z programem edukacyjno-patriotycznym.

Do wyróżnienia byli nominowani także: Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna – za przywracanie pamięci o Żołnierza Wyklętych na Dolnym Śląsku, Adam Kwaśniak – za działania związane z odnalezieniem miejsc pochówku i upamiętnieniem zamordowanych członków grupy Armii Wyzwoleńczej powiązanej ze Zrzeszeniem WiN na terenie powiatu Brzeskiego i Gminy Radłów oraz Dariusz Walusiak – za projekt realizowany od 2014 r. „Wyklęci – Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom. Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych”.

Laureata wybrano przez głosowanie, w którym udział wzięli członkowie Kapituły Honorowej w składzie: płk Tadeusz Bieńkowicz VM – przedstawiciel środowisk Żołnierzy Armii Krajowej, prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN, prof. Andrzej K. Kunert – radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Barbara Otwinowska – przedstawicielka środowisk więźniarek politycznych okresu stalinowskiego, Wacław Szacoń i Stanisław Szuro – przedstawiciele środowiska więźniów politycznych okresu stalinowskiego skazanych na karę śmierci, Danuta Ciesielska – przedstawicielka Rodziny Danuty Siedzikówny „Inki”, Janusz Wierzgacz – przedstawiciel środowisk artystycznych oraz Zarząd Fundacji Armii Krajowej w Londynie w składzie: Jerzy Hostyński (prezes), Adam Komorowski (wiceprezes), Tesa Ujazdowska, Dorota Hostyńska, dr Robert Zapart (pełnomocnik w Polsce).

Reklama

Wręczenie Nagrody nastąpi dnia 26 lutego o godz. 20.00 w Audytorium Maximum UJ w Krakowie podczas organizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart Koncertu Galowego „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.

Patronką Nagrody jest Danuta „Inka” Siedzikówna, która oddała swoje niespełna osiemnastoletnie życie za wolną i niezawisłą Polskę w okresie władzy komunistycznej. „Zachowałam się jak trzeba” – przekazała w ostatnim słowie do rodziny. Swoją służbę dla Ojczyzny rozpoczęła jako sanitariuszka w oddziałach Armii Krajowej, a zakończyła w więzieniu po haniebnym wyroku z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska!”.

Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki” ustanowiona została dla osób lub podmiotów, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, lub nie będąc zawodowo czy statutowo związanych z przywoływaną tematyką, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej zakorzenionej w ideałach Polskiego Państwa Podziemnego.

2017-02-24 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzyski kapłan nominowany do nagrody „Lodołamacz”

Niedziela świdnicka 50/2017, str. 6

[ TEMATY ]

nagroda

Krzysztof Zaremba

Zbigniew Piechociński i ks. prał. dr Jan Gargasewicz

Zbigniew Piechociński i ks. prał. dr Jan Gargasewicz

Ks. prał. dr Jan Gargasewicz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i kustosz Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu, otrzymał nominację do nagrody „Lodołamacze 2018” w kategorii „Lodołamacz Specjalny”.

CZYTAJ DALEJ

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę nawrócenia od przeglądu naszego sposobu działania

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Andrei Mironov, en.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 23, 1-12.

Wtorek, 27 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Abp Ziółek podczas liturgii stacyjnej: miłosierdzie to ideał życia i kryterium wiarygodności naszej wiary!

2024-02-26 21:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jesteśmy wezwani do życia miłosierdziem. Chrystus przedstawił nam miłosierdzie jako ideał życia i kryterium wiarygodności naszej wiary! – mówił abp Władysław Ziółek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję