Reklama

Polska

Otwarcia akt procesowych bpa Adolfa Piotra Szelążka

Otwarcie akt procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka (1865-1950) w Kongregacji Spraw Świętych

Bez trwogi idźcie grzesznicy do Boga, bo to Ojciec najlepszy.
Z ufnością posuwajcie się naprzód wy wszyscy, którzy łakniecie
i pragniecie sprawiedliwości, albowiem będziecie nasyceni.

(Sł. Boży ks. bp Adolf Piotr Szelążek, Ukochani Diecezjanie… Listy pasterskie, tom 2, opr. s. Hiacynta Augustynowicz, Waldemar Rozynkowski, Warszawa 2016, s. 85-86).

Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, przeprowadzony na terenie diecezji toruńskiej a od października 2016 r., mający swą kontynuację w Rzymie, miał swój kolejny krok jurydyczny w sprawie. W dniu 6 marca 2017 przed południem odbyło się spotkanie z Kanclerzem Kongregacji Spraw Świętych, w celu dokonania oficjalnego otwarcia akt procesowych, zalakowanych pieczęcią Kurii Toruńskiej. W tym oficjalnym momencie otwarcia akt, oprócz siostry postulator Hiacynty Augustynowicz, udział wzięła s. Daniela Pruszyńska, ze wspólnoty sióstr Terezjanek w Gioia del Colle (południe Włoch).

Reklama

Po otwarciu akt i wstępnym przejrzeniu dokumentów, Ksiądz Kanclerz Giacomo Pappalardo wyraził uznanie dla wykonanego zadania, które wstępnie wydało mu się zrealizowane poprawnie. Podkreślił również, że bazując na doświadczeniu jakie ma w kontekście spraw polskich, z reguły były one dobrze przygotowane i przeprowadzone zgodnie z procedurą wymaganą przez Kongregację Spraw Świętych, czym dodał nadziei siostrom Terezjankom, iż także proces ich Założyciela – Sł. Bożego Adolfa Piotra Szelążka, może rokować na pomyślny rozwój.

Od tego momentu rozpocznie się w Kongregacji weryfikacja formalno-prawda otwartych dokumentów tj. sprawdzenie poszczególnych części składowych akt procesu pod względem zastosowania norm prawa kanonizacyjnego. Uwieńczeniem tej pracy będzie wydanie dekretu o ważności dochodzenia diecezjalnego, który otworzy drogę do kolejnego etapu tj. powołania relatora sprawy.

Zachowajmy zatem ufność, do której wzywa nas Sługa Boży w słowach: „Bez trwogi idźcie grzesznicy do Boga, bo to Ojciec najlepszy. Z ufnością posuwajcie się naprzód wy wszyscy, którzy łakniecie i pragniecie sprawiedliwości, albowiem będziecie nasyceni.” Zapatrzeni w jego przykład, wstępujmy także w jego ślady, aby święcie żyć każdego dnia, z ufnością podejmując nowe wyzwania, w nadziei, że Ojciec Niebieski będzie nam udzielał darów z Nieba na miarę naszych potrzeb i synowskiego oddania się Jemu. Sam zaś sługa Boży A. P. Szelążek będzie wypraszał potrzebne nam łaski w tej drodze i rychło pozwoli cieszyć się jego chwałą w gronie błogosławionych. O co w naszej modlitwie prosimy z całego serca.

Rzym, dnia 6 marca 2017 r.

2017-03-07 21:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja zakonnicy – ofiary nieletnich satanistek

[ TEMATY ]

zakonnica

beatyfikacja

Włochy

Wikipedia

s. Maria Laura Mainetti

s. Maria Laura Mainetti

W niedzielę 6 czerwca podczas Mszy św. we włoskim miasteczku Chiavenna na północy Włoch, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławioną siostrę Marię Laurę Mainetti. Ta członkini Zgromadzenia Córek Krzyża zginęła śmiercią męczeńską w 2000 roku wieku niespełna 61 lat z rąk trzech nastolatek-satanistek, które postanowiły złożyć ją w ofierze diabłu.

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, wiem, że jesteś ze mną i obdarzyłeś mnie wszystkim, co potrzebne!

2023-01-04 10:14

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Czwartek, 26 stycznia 2023. Świętych Tymoteusza i Tytusa, biskupów, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję