Reklama

Boża miłość najważniejsza

Anna Błaszczak
Edycja lubelska 30/2000

"Kościół jest zgromadzeniem tych, co z wiarą spoglądają na Jezusa, sprawcę zbawienia i źródło pokoju oraz jedności" (Paweł VI). Jan Paweł II mówi natomiast, że Kościół daje nam bogactwo życia i łaski, której jest depozytariuszem, a poprzez sakramenty i Słowo Boże przygotowuje nas do chrześcijańskiego życia. Kościołem nazywa się także budowlę, gdzie zbiera się wspólnota parafialna wraz ze swym duszpasterzem, aby sprawować Eucharystię. Jako miejsce sprawowania świętych obrzędów jest on znakiem rzeczywistości nadprzyrodzonej, natomiast jako widzialna budowla jest symbolem Kościoła pielgrzymującego na ziemi i w niebie. Wiele lubelskich kościołów zbudowanych na przestrzeni ostatnich 20 lat, choć służy parafianom od dawna, nie przeżywało jeszcze uroczystości konsekracji. W roku Wielkiego Jubileuszu w Archidiecezji Lubelskiej możemy w ostatnim czasie uczestniczyć w liturgii poświęcenia parafialnych świątyń, które są formą uczczenia Wielkiego Jubileuszu.

30 czerwca br. abp Józef Życiński dokonał poświęcenia kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Jednocześnie odbyła się tam uroczystość odpustowa, na którą przybyli liczni kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele: władz Miasta Lublina, rady dzielnicowej i Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy. Przybyli także parafianie, którzy aktywnie współdziałali ze swoimi duszpasterzami w budowie okazałej budowli. Witając na początku wszystkich zgromadzonych proboszcz - ks. kan. Janusz Bogdański przypomniał, że przez 50 lat, aż do roku 1985 w miejscu kościoła stała drewniana kapliczka. Wtedy to ks. Ignacy Żyszkiewicz zaczął budowę nowej świątyni według projektu dwóch lubelskich architektów: Mirosława Załuskiego i Macieja Nowickiego. Trzeba było czekać aż 15 lat, aby tegoroczne patronalne święto Najświętszego Serca Pana Jezusa zostało ubogacone przez konsekrację kościoła pod Jego wezwaniem. Duchowo do uroczystości parafię przygotowało Zgromadzenie Księży Sercanów, którzy przez 5 dni głosili rekolekcje w ramach renowacji Misji Intronizacyjnych Bożego Serca.

Ceremoniarzem całej uroczystości był ks. prof. Edward Pudełko. Sakrament Eucharystii został ustanowiony przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, a w czasie konsekracji kościoła ołtarz zostaje obnażony, aby po namaszczeniu stać się znakiem samego Chrystusa. Zgaszone światło i świece, do momentu zapalenia ich przez diakona, oznaczają właśnie Chrystusa - niegasnącą jasność, która oświeca kościół. Według liturgicznej tradycji na początku wierni zostali pokropieni wodą święconą na znak aktu pokuty i oczyszczenia. Potem wysłuchali Słowa Bożego i homilii Metropolity Lubelskiego. Ksiądz Arcybiskup mówił o współczesnej obojętności na Bożą miłość. Aby zaspokoić potrzeby życia duchowego człowiek ucieka w namiastki tej miłości, jak New Age czy inne kulty ezoteryczne. Być może jest to wynikiem polskiej skłonności do opowiadania się za prawdami zagrożonymi i odrzuconymi. Kiedy w Polsce był więc czas utrudniania praktyk religijnych, łatwiej było przyznawać się do prawdy o miłości Chrystusowego Serca. W obecnych warunkach, gdy w Europie nie ma już nienawiści wobec wiary, można tak łatwo przyzwyczaić się do Chrystusowej miłości, że stanie się ona dla wielu niezauważalna i mało ważna. Dlatego Ksiądz Arcybiskup życzył parafianom Najświętszego Serca Jezusowego, aby po tym ważnym etapie ich wysiłku i poświęcenia dla Chrystusa, który zamykają poprzez obywającą się uroczystość, weszli w drugi etap - życie w głębi serca tą ofiarą, jaką włożyli w budowę świątyni tak, by Boża miłość ważniejsza byłą od jakichkolwiek wartości, by powstawał świat odmienny od przydrożnych reklam - świat uczciwości, szlachetności, odpowiedzialności, wierności Bogu i człowiekowi. Arcypasterz Kościoła Lubelskiego błogosławił, aby w świątyni wierni odnajdywali zawsze radość i pokój.

Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła, okadzeniu ołtarza oraz wiernych, zapaleniu świateł i świec, do prezbiterium i kapłanów podeszła procesja z darami, w której znalazł się również wiceprezydent Miasta Lublina - Zbigniew Wojciechowski. Na zakończenie Mszy św. wokół kościoła obyła się procesja z Najświętszym Sakramentem, w której uczestniczyli wszyscy obecni na uroczystości kapłani i wierni, którym los i kształt kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego nie jest obojętny.

Św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy

2019-10-22 15:55

BP KEP / Warszawa (KAI)

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Dziś, podczas kongresu „Europa Christi”, inicjatywę wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Publikujemy komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski:

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica Jego odejścia do Domu Ojca. W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego rocznicami, abp Stanisław Gądecki podkreślił: „Pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”. Przewodniczący Episkopatu skierował prośbę do Ojca Świętego Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

„Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był Jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył: „Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka”.

Kard. Stanisław Dziwisz w czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” wsparł prośbę abp Stanisława Gądeckiego skierowaną do Ojca Świętego Franciszka. Podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Powiedział: „Trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem