Reklama

Polska

Priorytet dla wszystkich: Trwała rodzina

- Staram się unikać słowa kryzys, ale problemy dotyczące polskich rodzin i małżeństw są ogromne – powiedział senator Antoni Szymański podczas wystąpienia na III Międzynarodowym Kongresie Rodzin, który dzisiaj rozpoczął się na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

rodzina

kongres

Andrzej Tarwid

Antoni Szymański na zdjęciu w środku

Antoni Szymański  na zdjęciu w środku

Polityk przypomniał kilka danych statystycznych. Okazuje się, że Polska jest nie tylko na jednym z ostatnich miejsc w Europie, ale jest na szarym końcu na świecie, jeśli chodzi o ilość dzieci rodzących się na tysiąc mieszkańców. W ostatnich trzech miesiącach trend ten udało się odwrócić, ale to dopiero początek wobec skali wyzwań stojących przed naszym krajem.

Statysty obliczyli, że jeśli w demografii nic się nie zmieni, to w 2050 roku będzie nas o ponad 4,5 mln mniej niż obecnie. A na 1000 noworodków będzie przypadało ponad 2 tys. osób w wieku 65 +. Taka sytuacja spowoduje głęboki kryzys nie tylko społeczny, ale i gospodarczy.

- W centrum polityki społecznej państwa powinna być polityka rodzinna – podkreślił Antoni Szymański i w tym kontekście wymienił działania rządu, które mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu demograficznego. Są to programy 500+ i Mieszkanie+, a także: ulgi podatkowe dla rodziców, urlopy z tytułu opieki, itd.

Jednak zdaniem prelegenta zakres zmian musi być znacznie szerszy, a w jego rozwiązanie muszą zaangażować się nie tylko władze centralne, ale też samorządy. Od tych ostatnich zależy np. poziom oświaty na swoim terenie i udzielanie pomocy społecznej. A to ma ogromne znaczenie dla małżeństw chcących mieć potomstwo.

Kryzys rodzin to w znacznej mierze pochodna kryzysu małżeństw. Coraz więcej Polaków się rozwodzi. Coraz więcej dzieci – już co czwarte – przychodzi na świat w związkach pozamałżeńskich. I co całkowicie zaskakuje i jednocześnie przeraża – okazuje się bowiem, że coraz więcej dzieci trafia do pieczy zastępczej, mimo że rodzi się ich mniej. Oznacza to, że więcej rodziców porzucają swoje dzieci.

Dlatego zdaniem prelegenta kolejną instytucją, która powinna zmienić swoje działanie wobec małżeństw, są sądy. Niestety obecnie właściwie zrezygnowano z posiedzeń pojednawczych. – W Norwegii małżonkowie zamierzający się rozwieść spotykają się z psychologami i socjologami. To eksperci wyjaśniają im, jakie ich decyzja będzie miała negatywne konsekwencje dla ich dzieci, które nie znikną nawet w ich dorosłym życiu – powiedział Antoni Szymański i podkreślił, że w Norwegii wielu dorosłych rezygnuje z rozwodu po spotkaniach ze specjalistami.

Reklama

Na koniec swojego wystąpienia senator Antoni Szymański zaapelował do wszystkich środowisk politycznych i społecznych, aby obniżyć temperaturę sporu publicznego. - Jeżeli w społeczeństwie jest duże napięcie, to te podziały idą poprzez rodziny. A to nie jest sytuacja pomagająca dobrostanowi rodziny. Dlatego wszyscy musimy sprawić, byśmy byli bardziej życzliwi dla siebie – powiedział.

Organizatorem trzydniowego sympozjum są Podyplomowe Studium Relacji Interpersonalnych i Profilaktyki Uzależnień UKSW oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.

Tygodnik „Niedziela” jest jednym z patronów medialnych wydarzenia, które odbywa się na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

2017-03-17 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prorodzinny Polski Ład

Jeśli Polski Ład będzie skutecznie wdrażany, to o przyszłość gospodarczą Polski możemy być spokojni. Bardzo dobrym prorodzinnym pomysłem jest powiązanie polityki mieszkaniowej z dzietnością.

Wprowadzony w 2016 roku program 500 plus poprawiał sytuację ekonomiczną polskich rodzi, a wiele z nich wyciągnął z ubóstwa. Ożywił gospodarkę i wpłynął też na demografię, bo bez tych pieniędzy rodziłoby się jeszcze mniej dzieci niż obecnie. Jednak najsłabszym elementem polskiej polityki demograficznej od wielu lat jest dostępność mieszkań. Bez możliwości kupna mieszkania przez młode małżeństwa trudno będzie o znaczące odbicie z kryzysu demograficznego.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert z okazji szczytu OBWE

2022-12-02 15:13

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Szczyt OBWG

Marek Kamiński

W Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbył się specjalny koncert z okazji konferencji Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Do Łodzi na szczyt przyjechało dwustu delegatów z ponad pięćdziesięciu krajów świata. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję