Reklama

Polska

Bp Solarczyk: czas srebrnego jubileuszu diecezji to okazja do odnowienia relacji z Bogiem

Pan nieustannie nam błogosławi - podkreślił bp Marek Solarczyk zachęcając do dostrzeżenia Bożych darów a przez to do przemiany swojego życia. Uroczystościami na szczeblu dekanalnym rozpoczęły się obchody srebrnego jubileuszu diecezji. warszawsko-praskiej. Bp pomoczy przewodniczył Mszy św. w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, gdzie licznie zgromadzili się kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy z dekanatu.

[ TEMATY ]

biskup

Bp Marek Solarczyk

razem.tv

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że Bóg nieustannie ofiarowuje człowiekowi swoje błogosławieństwo. Stwierdził, że niezwykle wymownym tego świadectwem dla polskiego narodu jest zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej zwane ‘Cudem nad Wisła’. - W czasie pamiętnego kazania przed katedrą warszawsko-praską 13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty powiedział, że Boża Opatrzność złożyła na naszą diecezję obowiązek podtrzymywania pamięci i szacunku dla bohaterskiego zrywu i ogromnej ceny krwi obrońców Ojczyzny z roku 1920 - przypomniał bp Solarczyk. Wyraził jednocześnie wdzięczność tym którzy na co dzień troszczą się o wychowanie młodego pokolenia w duchu szacunku dla narodowego dziedzictwa pozostawionego przez minione pokolenia rodaków.

Reklama

Bp pomocniczy zwrócił również uwagę na znaczenie wznoszonego na ziemi radzymińskiej sanktuarium św. Jana Pawła II. – Jest to jedyna parafia w naszej diecezji, która nosi imię papieża Polaka. Jej powstanie stanowi wyraz naszej wdzięczności za obecność Ojca Świętego na naszej ziemi i tego co nam pozostawił – powiedział bp Solarczyk.

Na zakończenie zachęcił by czas srebrnego jubileuszu diecezji stał się dla każdego okazją do odnowienia relacji z Bogiem i pojednania z najbliższymi. - Niech to co jest naszym życiowym powołaniem jako kapłana, osoby konsekrowanej czy żyjącej w małżeństwie będzie przeżywane z prawdziwym oddaniem i jeszcze większym zaangażowaniem, tak by przynosiło owoce zarówno w naszym życiu indywidualnym jak i budowało całą wspólnotę Kościoła - zaapelował bp Solarczyk. Wspomniał, że poprzez miłowanie Boga i bliźniego człowiek może wynagradzać Boga za zło popełniane przez bliźnich.

W piątek obchody jubileuszowe obędą się na poziomie parafii, zaś w sobotę na poziomie diecezji. Uroczystej liturgii 25 marca w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika będzie przewodniczył metropolita warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, zaś homilię wygłosił ordynariusz diecezji abp Henryk Hoser.

2017-03-24 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: wiara, czystość serca i duch służby to droga pomyślności Polski

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

razem.tv

Wiara, czystość serca i duch służby to droga pomyślności naszego narodu i Ojczyzny - podkreślił bp Marek Solarczyk. Centralnym punktem obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w diecezji warszawsko-praskiej była uroczysta msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Eucharystii przewodniczył bp Romuald Kamiński, a homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. W czasie liturgii dziękowano Bogu za dar wolności Ojczyzny, polecając jej przyszłe losy oraz rodaków mieszkających w kraju i poza jego granicami.

Przywołując słowa Zbawiciela „Spraw Panie aby byli jedno”, bp Kamiński zaapelował o modlitwę w intencji jedności narodu. Zwrócił uwagę, że od wysiłku wszystkich stron zależy przyszłość kraju.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Rusza Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego

2021-09-16 13:03

[ TEMATY ]

Instytut Myśli Schumana

Serdecznie zapraszamy do podjęcia edukacji w Powszechnym Uniwersytecie Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego (PUNCS) pod patronatem Świętego Jana Pawła II oraz Sługi Bożego Roberta Schumana oraz promowanie tej inicjatywy, a także wspieranie merytoryczne i finansowe.

PUNCS działa w ramach struktur Instytutu Myśli Schumana w pozaszkolnej formie edukacji nie opartej o ustawę o szkolnictwie wyższym. Zajęcia prowadzone drogą elektroniczną w internecie już się odbywają, zaś obecnie uruchamiamy kolejną edycję, trwającą przez dwa semestry począwszy od 2 października 2021 aż do 25 czerwca 2022, co drugą sobotę w godzinach od 9:30 do 12:45. Harmonogram zajęć jest umieszczony na www.puncs.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję