Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dąbie

Już po raz trzeci Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbiu była organizatorem konkursu plastycznego „Wielkanoc na wesoło”. Na konkurs, którego celem było podtrzymywanie tradycji ludowych i rodzinnych związanych z obchodami świąt Wielkiej Nocy, wpłynęło 207 prac. Najwięcej, bo aż 64 prac, wykonały dzieci ze szkoły podstawowej z Kosierza. Nagrody otrzymali: Kinga Gierszewska, Paweł Wardęga, Magdalena Aleksandrów, Anna Tresenberg, Aleksandra Fichtel, Joanna Sałamaj, Milena Cierniak, Anna Gałat, Jagoda Olczyńska, Małgorzata Skowrońska oraz Julia Kościak. Ponadto wyróżniono: Oktawię Witkowską, Marzenę Pawlas, Kingę Merecik, Martę Prałat i Sylwię Karalus oraz pracę zbiorową dzieci z przedszkola z Gronowa. Uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień odbyło się 23 kwietnia w świetlicy wiejskiej w Dąbiu, gdzie eksponowana jest wystawa pokonkursowych prac.

P. M.

Zielona Góra

Na sesji Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej zorganizowanej przez zielonogórski oddział „Civitas Christiana” 23 kwietnia wysłuchano wykładu ks. dr. Dariusza Gronowskiego o korzeniach cywilizacji europejskiej. Mówił on o tym, czym się różni cywilizacja europejska od innych cywilizacji i jak głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie. Dr Małgorzata Witkowska mówiła natomiast o nas, czyli o wiernych Kościoła i obywatelach świata. W wykładzie Potrzeba dojrzałej wiary zdolnej do krytycznej konfrontacji ze współczesną kulturą europejską powiedziała, że to świat jest miejscem naszej misji, będzie ona skuteczna, jeżeli sami będziemy żyć Ewangelią. Spotkanie poprowadził Zbigniew Żołądziejewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

K. D.

Żary

19 kwietnia uczniowie klas I-IV Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach udali się do Sagar. W ramach wymiany młodzieży polskie dzieci zaprezentowały niemieckim przedszkolakom i pedagogom z Sagar i Krauschwitz miniprzedstawienie teatralne. Występ artystyczny wzbudził zainteresowanie, o czym świadczył uśmiech na twarzy i zachwyt w oczach dzieci. Bajki i piosenki wykonane w języku niemieckim były nie tylko dobrze zrozumiane, ale też spodobały się niemieckim maluchom.

Reklama

E. M.

Przed dwudziestu pięciu laty ks. Roman Skarżyński otrzymał z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty święcenia kapłańskie.
Powiedział wtedy Panu Bogu „tak”, składając Mu tym samym przysięgę miłości. Pan powołał go jak Piotra od zwyczajnych ludzkich spraw. Ks. Roman stawił się na wezwanie. Wystarczyła mu skromna sutanna i skromny ślub, bo wiedział, kim jest dla Boga i co jemu ofiarował Bóg.
Z okazji tak pięknego i niecodziennego Jubileuszu serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi za duchowe przewodnictwo, kapłańską posługę i pasterską opiekę. Życzymy, aby w dobrym zdrowiu płynęły Księdzu dni, by jawą się stały najpiękniejsze sny, aby trud szczery plon obfity dał, Pan Bóg nie szczędził swych łask, a ludzie dobrego słowa.

Wierni z parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie

Zaproszenie

Dni ks. Józefa Tischnera

Katolickiej, Miejski Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Głogowie przy współpracy Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego zapraszają na „Dni ks. Józefa Tischnera w Głogowie”. Odbędą się one od 14 do 16 maja.

Program

Piątek, 14 maja
godz. 17.30 - Piwnica ratuszowa: Inauguracja
- Dziedzictwo ks. Józefa Tischnera - red. Wojciech Bonowicz z Krakowa („Tygodnik Powszechny”, „Znak”).
ok. godz. 22.00 - scena przy ratuszu: Wieczór teatralny

Sobota, 15 maja
godz. 18.00 - Piwnica ratuszowa: Józefa Tischnera olśnienia i pomyłki
- W teologii... - ks. dr Eligiusz Piotrowski, Uniwersytet Szczeciński, Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein
- W filozofii... - dr Bogdan Trocha, Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein
- W duszpasterstwie... - ks. dr Andrzej Draguła, red. „Niedzieli - Aspektów”, Uniwersytet Szczeciński, WSD w Gościkowie-Paradyżu
- W polityce... - dr Mariusz Kwiatkowski, Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein
ok. godz. 19.30 - Piwnica ratuszowa: Widowisko inspirowane twórczością ks. Józefa Tischnera - głogowscy artyści, pod kierunkiem Bartłomieja Adamczaka i Stefana Górawskiego.

Reklama

Niedziela, 16 maja
godz. 12.30 - Kaplica Cichych Pracowników Krzyża przy kolegiacia: Msza św. w intencji śp. ks. prof. Józefa Tischnera (celebrans ks. Rafał Zendran, homilia ks. Krzysztof Rajewicz)

Ponadto:
15 maja w Radiu PLUS Głogów poświęcony będzie pamięci ks. Józefa Tischnera, a w szkołach przeprowadzone zostaną specjalne zajęcia tematyczne.

Jednym zdaniem

Parafialny Zespół Caritas przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie przed świętami wielkanocnymi zorganizował zbiórkę żywności dla najuboższych w sklepach: Supermarket „Roma” i Supersam PSS „Społem”.

17 kwietnia, w wigilię uroczystości Miłosierdzia Bożego, w głogowskiej kolegiacie odbył się wieczór pt. Misterium Misericordis, na który złożyły się wykłady Izabeli Rutkowskiej przeplatane muzyką i spektakl teatralny w wykonaniu Teatru „Przypadek” ze Wschowy.

23 kwietnia w LO nr 3 w Zielonej Górze odbył się etap diecezjalny VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. I miejsce zajęła Maria Gronowska z I LO w Gorzowie Wlkp.

23 kwietnia w Zielonej Górze rozstrzygnięto miejską edycję konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Zieloną Górę w edycji ogólnopolskiej reprezentować będzie Agata Kałużna, animatorka Eucharystycznego Ruchu Młodych.

23 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku Michał Skowroński, uczeń I klasy KLO im. św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wlkp., odebrał nagrodę laureata za udział w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Twórców „Sacrum w słowie i obrazie. EKFRAZY 2004”.

W dniach 23-24 kwietnia w Domu „Uzdrowienie chorych” w Głogowie odbyły się rekolekcje dla osób głuchoniemych, które poprowadził diecezjalny duszpasterz głuchoniemych ks. Ryszard Walner. Uczestniczyło w nich 14 osób z dekanatu żarskiego. Rekolektanci nawiedzili sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu.

24 kwietnia bp Adam Dyczkowski poświęcił nową salę Filharmonii Zielonogórskiej.

25 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka rodzin do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak.

25 kwietnia odbyła się coroczna pielgrzymka grup „Przyjaciół Paradyża” do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.

Zaproszenia

Klub Inteligencji Katolickiej w Zielonej Górze zaprasza 11 maja o godz. 19.00 na wykład ks. dr Andrzeja Sapiehy pt. Rola nowych ruchów i stowarzyszeń w Kościele. Spotkanie w salce na plebanii przy ul. Bułgarskiej.

Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza 15 maja na majówkę w Sławie Śląskiej pod hasłem „Sztuka świętowania”.

Biuro Pielgrzymkowe „Paweł” przy Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. zaprasza na pielgrzymkę do Włoch w dniach 15-23 maja oraz pielgrzymkę szlakiem 17 sanktuariów południowej Polski w dniach 20-30 maja. Bliższe informacje pod nr tel. (0-95) 725-05-76 i 601-317-202.

Zielonogórska Wspólnota Krwi Chrystusa zaprasza na coroczną pielgrzymkę do sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie, która odbędzie się w dniach 22-23 maja. Pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Krwi Przenajdroższej. Zgłoszenia na wyjazd przyjmuje Elżbieta Łobaczewska z Zielonej Góry, tel. (0-68) 326-00-29.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz pierwszy święty

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Wikipedia/Obraz malarstwa Zbigniewa Kotyłło

Jest nim św. Wojciech, patron Polski, który został wyniesiony do chwały ołtarzy w niecałe 2 lata po męczeńskiej śmierci.

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, niemniej jednak można o nim powiedzieć, że był obywatelem Europy, którą bardzo dobrze znał, bo wiele po niej podróżował. Był świetnie wykształconym duchownym, choć początkowo miał zostać rycerzem. Jako że pochodził z możnego rodu Sławnikowiców, utrzymywał zażyłe relacje z tzw. wielkimi tego świata – zarówno w kręgach świeckich, jak i kościelnych, również papieskich. Nigdy jednak nie zaniedbywał ludzi gorzej od siebie sytuowanych, troszczył się o nich, o czym świadczą jego biografowie.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję