Reklama

Jasna Góra

Kim dla Ciebie jest Jezus?

Na Jasnej Gorze odprawiona została 1 kwietnia w Kaplicy Cudownego Obrazu comiesięczna Msza św. w intencji pracownikow i czytelników Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Msza św.

Mariusz Książek

Uczestniczyła w niej m.in. redaktor naczelna pisma - p. Lidia Dudkiewicz ze współpracownikami oraz, jak każdego miesiąca, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Przewodniczący liturgii abp Waclaw Depo nawiązał do przypadającej właśnie tego dnia 361. rocznicy ślubów króla Jana Kazimierza złożonych 1 kwietnia 1656 r. podczas potopu szwedzkiego w Katedrze Lwowskiej.

W homilii Metropolita Częstochowski upomniał się o miejsce Chrystusa-Mesjasza w życiu każdego chrześcijanina. W czytanej dziś w liturgii Ewangelii, św. Jan stawia pytania o tożsamość oczekiwanego przez Żydów Mesjasza.

Reklama

Metropolita Częstochowski trafnie definiuje zachowanie tłumu, w którym nie ma jednomyślności, bo "tłum nie myśli, tłum reaguje". Nie chce się więc w tłumie ukazywać swych własnych twarzy i własnych głosów".

Abp Waclaw Depo ukazał kilka postaw ludzi stających przed Chrystusem: jedni chcą Go lepiej poznać, kim dla nich jest osobiście, inni szukają argumentów, aby bez powodów i sądu odrzucić Jego nauczanie. A Chrystus pokazał drogę działania: wypełnić wolę Ojca, nawet podejmując krzyż i cierpienie.

Na koniec abp Depo przywołał hasło na banerze umieszczonym w pobliżu jednego z warszawskich kościołów: "Kto traci Boga – traci wszystko". Napis ten oprotestowano w mediach, jak powiedział abp Waclaw Depo, odmawiając niejako Kościołowi "przemawiania swoim głosem za pośrednictwem środków przekazu nawet poprzez banery". Musimy odpowiedzieć sobie: kim jest Chrystus? "A jeśli nie przyjmuje się Go jako swojego Pana i zbawiciela – traci się wszystko".

We Mszy św., tórej przewodniczył abp Wacław Depo, koncelebrowali także m.in. o. Jerzy Tomzinski - były generał Zakonu Paulinów, o. Kazimierz Maniecki - definitywny generalny Zakonu Paulinów i ks. Marek Bator - dyrektor Caritas Archidiezji Częstochowskiej.

2017-04-01 15:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony (zapowiedź)

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Biuro prasowe Jasnej Góry

Pod hasłem „Do Matki, pełnej Ducha Świętego” w najbliższą sobotę i niedzielę, 31 sierpnia – 1 września, na Jasnej Górze odbędzie się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych w niedzielę o godz. 11.00. przewodniczyć ma bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski.

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję