Reklama

Polska

Bp Ryś: patrzeć na krzyż oznacza naśladować Chrystusa ukrzyżowanego

"Patrzenie na krzyż ma się odbić w moim postępowaniu. Patrzeć na krzyż oznacza naśladować Chrystusa ukrzyżowanego" – powiedział bp Grzegorz Ryś, który przewodniczył we wtorek wieczorem Mszy św. w kolejnej świątyni stacyjnej archidiecezji krakowskiej - kościele św. Jadwigi.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Sieć Bakhita

Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Ryś

Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Ryś

Na początku biskup odniósł się do odczytanego fragmentu z Księgi Liczb, w którym Izraelici po raz kolejny sprzeciwiali się Bogu w drodze do Ziemi Obiecanej, mówiąc, że nie mają co jeść i co pić, a co zostało ukarane zesłaniem jadowitych węży. Duchowny stwierdził, że Bóg nigdy nie zostawia ludzi samych, ale to oni odwracają się od pokarmu, który On daje. "Uprzykrzyło nam się. Skazujemy się na głód w sytuacji, kiedy obok nas mamy zostawione przez Boga jedzenie. Nie smakujemy w tym, co Bóg nam daje i mamy do Niego pretensje" – stwierdził.

Hierarcha zaznaczył, że lekarstwem na taką sytuację jest patrzenie na Chrystusa ukrzyżowanego. "To nie było przelotne spojrzenie. Jadwiga patrzyła na krzyż całe życie, całe swoje dojrzałe życie chrześcijańskie. Jadwiga była osobą konteplacji krzyża - jakby chciała kompletnie przeniknąć tę tajemnicę krzyża i przejrzeć ją na wylot" - powiedział. Przestrzegł przy tym, by nie patrzeć na krzyż jak na talizmam czy swego rodzaju magię.

Reklama

Bp Ryś podkreślił, że na krzyż patrzy się po to, by starać się naśladować Jezusa ukrzyżowanego i spróbować przyjąć Jego postawę. "Wystarczy zacząć, wystarczy się zdecydować, a zacznie się proces uzdrowienia. Ale trzeba patrzeć na krzyż nieustannie, z uwagą, przenikliwie. Kto spojrzy na ten krzyż będzie zachowany przy życiu" – podkreślił.

Przypomniał przy tym, że we wtorek V tygodnia Wielkiego Postu, kościołem stacyjnym w Rzymie jest kościół Santa Maria in Via Lata, gdzie przetrzymywano w więzieniu św. Pawła i gdzie wygrawerowany jest napis: "Słowo Boga nie uległo skrępowaniu". Przyznał, że miejsce to stawia człowieka do pionu.

"Paweł jest w kajdanach i pisze: 'Słowo Boga nie uległo skrępowaniu'. Apostoł uległ, bo zostanie poprowadzony na śmierć. Ale on dobrze wie, że nie chodzi o niego. Że jest coś znacznie ważniejszego niż on. Że są w historii ludzkiej dzieje słowa Bożego i tych dziejów nic nie zatrzyma, także zabicie apostoła. Słowo jest mocne, słowo pójdzie dalej, słowo jest nieskrępowane" – objaśnił.

Duchowny zauważył, że św. Paweł nie był zawsze tak oddany dziełu Boga i skoncentrowany na historii, którą Bóg prowadzi. "To właśnie wpatrywanie się w Jezusa ukrzyżowanego dokonywało w nim przemiany. Stał się tym, którego głosił. Czynił to, co widział. I doświadczał tego jako przemiany, która jest dokonywana mocą i łaską Boga. Chcecie takiej przemiany? Ja bym chciał" - powiedział na zakończenie bp Ryś.

2017-04-05 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś w TVP: betlejemski żłóbek to zdumiewający znak

[ TEMATY ]

orędzie

abp Grzegorz Ryś

Episkopat

Do dostrzeżenia „zdumiewającego znaku, jakim jest betlejemski żłóbek” zachęcił Polaków abp Grzegorz Ryś w orędziu wyemitowanym wieczorem w 1 Programie TVP. Metropolita łódzki dziękował też wszystkim za codzienne współtworzenie Kościoła - z odpowiedzialnością, przebaczeniem, z modlitwą i pytaniami, a gdy trzeba – także upomnieniem.

Wielce Szanowni Państwo, Siostry i Bracia,

CZYTAJ DALEJ

Pięć rad Jezusa na Adwent

2021-11-27 20:47

[ TEMATY ]

adwent

Adwent2021

Sr. Amata CSFN

Adwent – czas radosnego oczekiwania. Ewangelia z pierwszej niedzieli Adwentu mówi nam o oczekiwaniu na Syna Człowieczego. A Adwent sam w sobie jest właśnie czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W tym klimacie Jezus daje pięć praktycznych rad.

Ewangelia Łk 21, 25-28. 34-36

CZYTAJ DALEJ

Konferencja poświęcona ks. Aleksandrowi Zienkiewiczowi

2021-11-27 23:39

Marzena Cyfert

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu 27 listopada odbyła się konferencja naukowa pt. „Miłości trzeba się uczyć... Miłość w małżeństwie i rodzinie w nauczaniu sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza”. Sesja poświęcona nauczaniu „Wujka” w 25. rocznicę jego śmierci miała się odbyć w ubiegłym roku, jednak z powodu pandemii została wówczas odwołana.

Poranną sesję otworzył ks. dr hab. Rajmund Pietkiewicz, poprowadził zaś wychowanek „Wujka” ks. dr Jerzy Witczak. Pierwszy wykład pt. „Kształtowanie dojrzałych postaw w małżeństwie i rodzinie na fundamencie Ewangelii” przedstawił ks. dr Stanisław Puchała z Katowic. Nawiązał do słów ks. Zienkiewicza, będących wyrazem wielkiej troski o tych, których obejmował swoją duszpasterską pieczą: „Jeżeli miłość jest najwyższą wartością moralną, jeżeli miłość nadaje sens życiu i nasze szczęście tworzy, jeżeli miłość jest najwyższym nakazem Chrystusa i to nakazem, do którego sprowadzają się wszystkie inne; jeżeli miłość jest warunkiem zbawienia, to wtedy konsekwentnie wszystko musi być prześwietlane miłością i wszystko tej miłości podporządkowane”. – Te słowa sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza brzmią jak program jego życia. Określają też i wyrażają jego ogromną troskę i poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka. Wypowiedź ta jest świadectwem osobistego życia ks. Aleksandra, który przez pryzmat wiary patrzył na życie swoje i tych, których obejmował duszpasterską troską – mówił ks. Puchała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję