Reklama

Polska

Pielgrzymka kombatantów do Ziemi Świętej

Oddanie hołdu polskim żołnierzom i więźniom sowieckich łagrów spoczywającym na nekropoliach w Izraelu, a także wyrażenie wdzięczności żołnierzom II Korpusu Polskiego, którzy okryli się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej - to cel, jaki przyświecał weteranom II wojny światowej podczas ich pielgrzymki kombatantów do Ziemi Świętej, która odbyła się od 26 do 31 marca.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Marek Łuczak

Pośród pielgrzymów – grupa polskich weteranów Armii gen. Andersa, która w marcu 2017 r. przebywała w Ziemi Świętej

Pośród pielgrzymów – grupa polskich weteranów Armii gen. Andersa, która w marcu 2017 r. przebywała w Ziemi Świętej

- Była to pielgrzymka niezwykle reprezentatywna. Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca święte. Całą wyprawę można określić sformułowaniem - pro Polonia - powiedział KAI opiekun pielgrzymki, ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy św. w kościele św. Piotra w Jaffie, po której weterani i towarzyszący im przedstawiciele polskich władz złożyli wieniec przed pomnikiem ufundowanym przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim.

Reklama

W kolejnych dniach uczestnicy pielgrzymki odwiedzili m.in. polskie mogiły z lat 1940-1947 na cmentarzach w Hajfie i Ramli. Złożyli też wizytę w miejscach ważnych dla chrześcijaństwa, m.in. w Bazylice Konania, Bazylice Narodzenia Pańskiego oraz w Bazylice Grobu Pańskiego. Odwiedzili także trzecią stację Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, której wystrój ufundowali żołnierze gen. Andersa.

Jednym z punktów pielgrzymki była wizyta w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem. Pielgrzymi odwiedzili Aleję Sprawiedliwych oraz Izbę Pamięci. Tam polska delegacja państwowa wspólnie ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata złożyła biało-czerwony wieniec.

Polska delegacja oddała również hołd Polakom, pochowanym na stoku Góry Syjon. W latach 1942-1946 pochowano tam kilkudziesięciu uchodźców, żołnierzy Armii Polskiej i ich rodziny. Są tam też groby oficerów Legionów Polskich, a także grób Oscara Schindlera, obrońcy Lwowa Jana Jastrzębca-Szpytmana.

Reklama

Pielgrzymi złożyli też wizytę w Nowym Domu Polskim, który powstał dzięki wsparciu polskich żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i uchodźców, ocalonych z sowieckiej Rosji.

W okolicy Jerozolimy weterani wraz z towarzyszącą im delegacją państwową złożyli wieniec przed tablicami upamiętniającymi żydowskie ofiary mordu katyńskiego w Lesie Męczenników. Na jego terenie posadzono drzewa tworząc tzw. Lasek Katyński upamiętniający żydowskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

W pielgrzymce wzięli udział żołnierze II Korpusu Polskiego, weterani organizacji kombatanckich m.in. płk Ryszard Sobierajski, wiceprzewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kordian Borejko, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków, żołnierze Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, przedstawiciele więźniów politycznych okresu stalinowskiego, przedstawiciele Powstańców Warszawskich, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

- Spotkaliśmy się z pułkownikiem Stanisławem Aronson'em, który brał udział w Powstaniu Warszawskim, a obecnie mieszka w Izraelu. Trzonem tej pielgrzymki byli Żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i ci , którzy tworzyli zręby armii gen. Andersa - powiedział ks. prof. Chrostowski.

Kombatantom towarzyszył wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wicemarszałek Senatu Maria Koc, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders – pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego i p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

- Córka gen. Andersa - pani Anna Maria Anders powiedziała do uczestników, że wszyscy oni są jej rodziną. To było wielkie przeżycie dla uczestników pielgrzymki - dodał duchowny.

W tym roku przypada 74. rocznica pobytu w Palestynie Armii Polskiej na Wschodzie. Powstała ona na rozkaz Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego z połączenia Wojska Polskiego na Środkowym Wschodzie i Armii Polskiej w ZSRR, ewakuowanej do Iranu. Na jej czele stanął generał Władysław Anders.

Organizatorem pielgrzymki był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

2017-04-05 14:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka archidiecezji częstochowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Kalwaria Zebrzydowska

archidiecezja częstochowska

Archiwum "Niedzieli"

Tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia wierni archidiecezji częstochowskiej udają się do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Będzie to 34. pielgrzymka do miejsca szczególnego dla Karola Wojtyły, do którego pielgrzymował najpierw jako chłopiec, później jako ksiądz, biskup i kardynał, a wreszcie dwukrotnie jako papież. Szczególnym motywem tegorocznego wędrowania jest 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję