Reklama

Sylwetka: Helena Tomczyk

Przestaję myśleć o sobie, a myślę o innych

Dzięki sile ducha i wierze w Boga Helena Tomczyk pokonała paraliż, problemy z mówieniem i poruszaniem się, powróciła do pracy. Nie mogła już - jak dawniej - uczyć w szkole, ale znalazła zajęcie w bibliotece - za wszelką cenę chciała być między ludźmi i służyć im.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dług u Pana Boga

Helena Tomczyk - jak sama podkreśla - od 35 lat żyje „na kredyt u Pana Boga”. Doświadczona chorobą nowotworową, zdaniem lekarzy, miała przed sobą tylko dwa miesiące życia. Diagnozy medyczne jednak nie sprawdziły się, nadal może normalnie żyć i pracować. Jej życie po chorobie zmieniło się, stało się „pełniejsze”, a praca, którą może wykonywać, jest „spłatą długu”, jaki „zaciągnęła” u Boga. Patrząc z perspektywy lat i wydarzeń, mówi, że „czas choroby był potrzebny, potrzebna była mi ta cisza i nie uważam tego czasu za stracony”.
Z domu rodzinnego wyniosła postawę służenia innym, zwłaszcza tym potrzebującym. „Rodzice powtarzali mi często - mówi pani Helena - że starszym i chorym trzeba pomóc i nie narzekać, gdy są niezadowoleni, bo nie wiemy, co przeżyli i ile wycierpieli”. Takie podejście do ludzi towarzyszy do dzisiaj jej życiu i pracy. Równocześnie z podjęciem pracy w bibliotece zajęła się społeczną opieką nad ludźmi starszymi i chorymi. Od 1976 r. pełniła funkcję terenowego opiekuna społecznego, udzielając pomocy i wsparcia setkom osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. W 1993 r. nastąpiły zmiany w polskich strukturach pomocy społecznej, stanowisko opiekuna społecznego zostało zlikwidowane. „Brakowało mi tej pracy. Chodziłam nadal do swoich podopiecznych, odwiedzałam ich, ale nie miałam już żadnej mocy, by im pomóc. To było trudne” - opowiada.

Nowe wyzwanie

W 1993 r. zaczęły kształtować się struktury Caritas diecezjalnej. Na stanowisko dyrektora powołany został ks. Zygmunt Zimnawoda, dotychczasowy wikariusz parafii pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze, której parafianką była pani Helena. Ksiądz Dyrektor poszukiwał wolontariuszy - współpracowników. Dla pani Heleny było to nowe wyzwanie, które przyjęła, nie zastanawiając się długo. W ubiegłym roku minęło dziesięć lat od dnia, kiedy podjęła tę pracę.
„Pierwsze działania wolontariuszy Caritas diecezjalnej polegały na chodzeniu do firm, sklepów i szukaniu sponsorów, którzy chcieliby wspomóc powstające dzieło. Przygotowanie i remont pomieszczeń, w których miała mieścić się stołówka dla ubogich, wymagały wiele pracy i pieniędzy” - wspomina początek swojej pracy pani Helena. Jednak już 8 października 1994 r., na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia, bp Adam Dyczkowski poświęcił stołówkę przy ul. Kościelnej 6, z której wówczas dziennie korzystało ok. 100 osób (dzisiaj - ok. 500). Później przyszedł czas na organizowanie zaplecza biurowego, kolejny remont, wyposażanie biura. „Udało mi się wtedy »wychodzić« wiele potrzebnych rzeczy - wspomina pani Helena - między innymi pierwszy komputer” - dodaje z uśmiechem.
„Jest to osoba całą sobą angażująca się w potrzeby człowieka - mówi o pani Helenie ks. Zygmunt Zimnawoda - od początku mojej pracy z pełnym poświęceniem zaangażowana była w remont budynku przeznaczonego na potrzeby stołówki dla ubogich. Od pierwszego wydanego posiłku opiekowała się osobami korzystającymi z pomocy stołówki. Zawsze dyspozycyjna, ofiarna, mająca czas, serce i bardzo dużo cierpliwości dla człowieka będącego w potrzebie, który wielokrotnie pogubił się w życiu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dla parafii

Pracując w centrali Caritas diecezjalnej, Helena Tomczyk zaangażowała się również w pracę charytatywną w swojej parafii. W 1999 r. w Zielonej Górze erygowano parafię - pw. św. Franciszka z Asyżu, na terenie której mieszkała pani Helena. Tutaj też współorganizowała Parafialny Zespół Caritas i została wybrana jego prezesem. Zespół rozpoczynał pracę, zbierając ofiary od Grona Wspierających Ubogich (obecnie jest tu ok. 150 zdeklarowanych osób), potem były pierwsze paczki mikołajkowe dla dzieci, paczki na Boże Narodzenie i Wielkanoc, poniedziałkowe dyżury i pomoc potrzebującym wsparcia. „Przychodzą do nas różni ludzie. Staramy się poznać środowisko, z którego pochodzą, udzielamy pomocy: poprzez zakup leków, przekazywanie żywności czy opłacanie zaległych rachunków. Jakiś czas temu pomogliśmy młodemu małżeństwu zagrożonemu eksmisją z mieszkania, zapłaciliśmy ich rachunki na kwotę ponad 1000 zł. Sytuacja - naszym zdaniem - była wyjątkowa: dwoje małych dzieci, bezrobotni rodzice, zagrożony dach nad głową. Przyszli do nas po pomoc. »Tylko ten jeden raz« - prosiła kobieta. Pomogliśmy im i od tego czasu wiem, że mają gdzie mieszkać i radzą sobie sami. Pomogliśmy raz, a konkretnie, do dzisiaj nie przychodzą po pomoc - warto komuś zaufać i pomóc” - opowiada o swoje pracy pani Helena.
W ramach działalności Parafialny Zespół Caritas założył i prowadzi świetlicę profilaktyczno-wychowawczą dla dzieci, działającą przy Gimnazjum nr 5, do której uczęszcza ok. 30 dzieci.

Reklama

Nagroda uskrzydla i zobowiązuje

Praca w centrali Caritas diecezjalnej, Parafialnym Zespole Caritas, pomoc tym, którzy nie mogą liczyć na pomoc państwa, troska o prawidłowe funkcjonowanie stołówki, a wszystko czynione dla organizacji kościelnej przynosi pani Helenie wiele radości i satysfakcji. „Jestem z tej pracy bardzo zadowolona i dumna, przede wszystkim dlatego, że dzieje się to pod egidą Kościoła, co dla mnie - osoby wierzącej jest bardzo istotne. Jest to jednak bardzo trudna posługa, której nie da się wykonywać bez wiary w Boga. Często zdarzają się sytuacje, kiedy człowiek doświadcza upokorzenia - zwłaszcza ze strony osób pijanych. Wtedy modlitwa i pamięć o tych, którym się już pomogło, pozwala przetrwać trudne chwile i służyć dalej” - mówi.
Kandydaturę Heleny Tomczyk do nagrody Biskupa Diecezjalnego „Człowiek - Człowiekowi”, przyznawanej ludziom szczególnie zasłużonym na polu działalności dobroczynnej, inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego, zgłosili członkowie Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze. Zdaniem wnioskodawców: „Helena Tomczyk dała się poznać jako osoba wielkiego serca, dużej uczciwości i rzetelności. Jest to dobry organizator, człowiek otwarty na nowe inicjatywy realizujący je z dużym zaangażowaniem”. Dla pani Heleny przyznanie nagrody było miłą niespodzianką. „Jest ona dla mnie wszystkim, jest najmilsza ze wszystkich, jakie do tej pory otrzymałam, i uświadamia mi, że moja służba jest potrzebna i zauważana przez innych. Ta nagroda uskrzydla i zobowiązuje” - wyznaje p. Helena.

Helena Tomczyk
- pedagog, bibliotekarz, społecznik
- 1976-1993 r. - terenowy opiekun społeczny w Zielonej Górze
- 1993 r. - wolontariusz Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
- zaangażowana w tworzenie i funkcjonowanie stołówki dla ubogich Zielonej Górze
- inicjator i prezes Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze, współtwórca świetlicy profilaktyczno-wychowawczej dla dzieci

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2024-03-27 22:11

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję