Reklama

W hołdzie Ojcu Świętemu

O Janie Pawle II wiem więcej

Niedziela częstochowska 25/2004

Walczące drużyny Mykanowa i Borowna

Walczące drużyny Mykanowa i Borowna

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Borownie z okazji „Dni Patrona” zorganizowało m.in. Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II, którego celem było popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o życiu i twórczości Ojca Świętego. Pytania sprawdzały znajomość Pisma Świętego, papieskich pielgrzymek do Polski oraz m.in. lektury Dar i tajemnica czy Tryptyk Rzymski. Honorowy patronat nad konkursem objęli: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, Krzysztof Smela i Jacek Staniszewski - wójtowie gminy Mykanów, ks. kan. Piotr Krzemiński - dziekan i proboszcz parafii w Borownie, Radio Fiat. Wzięły w nim udział 3-osobowe drużyny z gimnazjów w Czarnym Lesie (katechetka przygotowująca Maria Brewczyńska), Cykarzewie Starym (Katarzyna Krysiak), Kruszynie, Witkowicach, Mykanowie (Agata Rosińska i Małgorzata Adamus), Witkowicach, Zawadzie (Ewa Flaszka) i gospodarze spotkania - z Borowna (ks. Krzysztof Franelak). Jak opowiadają katecheci odpowiedzialni za uczniów: „Przygotowania trwały ok. półtora miesiąca, najwięcej kłopotu sprawiało młodzieży papieskie nauczanie, najszybciej przyswajali sobie biografię Papieża. Najpiękniejsze jest to, że wszyscy są niezwykle ambitni, a poza tym zawsze mogli liczyć na naszą pomoc, która zaczynała się od znalezienia materiałów aż po tłumaczenie zbyt trudnej jeszcze teologii. Z pewnością wszyscy zostaną nagrodzeni «6» z religii”. Na pytania o rodzinę, dom i miasto Wojtyłów, daty święceń i nominacji ks. Karola czy też Miłość i odpowiedzialność najlepiej odpowiadali gimnazjaliści z Borowna, Mykanowa i Zawad.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję