Reklama

Nowogrodziec

Relikwie w cieniu Ducha Świętego

Niedziela legnicka 25/2004

2 maja br., w czwartą niedzielę wielkanocną, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół modli się o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. W tym dniu do parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu przybył ks. inf. Władysław Bochnak, aby udzielić blisko 200-osobowej grupie młodzieży sakramentu bierzmowania oraz powitać pielgrzymujące po diecezji legnickiej relikwie patronów Polski - św. Wojciecha i św. Stanisława.
U bram miasta wierni oraz duszpasterze z dekanatu powitali relikwie, które następnie w uroczystej procesji wniesiono do kościoła. Ks. kan. Jan Słomka oraz przedstawiciele rodziców dzieci i bierzmowanej młodzieży przywitali Świętych Patronów naszej Ojczyzny i Księdza Infułata. Wszyscy prosili, by przez ręce Księdza Infułata Duch Święty zstąpił na młodych ludzi, udzielając im szczególnych łask, by uzdolnił ich do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad.
W imieniu władz lokalnych przemówienie wygłosił Burmistrz Gminy Nowogrodziec. Odwołując się do orędzia Jana Pawła II wygłoszonego do prezydentów siedmiu europejskich krajów 3 czerwca 1997 r., przypomniał, że: „św. Wojciech jest symbolem duchowej jedności Europy. Pamięć o tym Świętym została szczególnie żywa w środkowej części Europy. Dowodzi to, że ludy naszego kontynentu mają głęboką świadomość, że są spadkobiercami tych misjonarzy, którzy z mocą głosili na ich ziemiach wiarę chrześcijańską i zaszczepili w ich kulturze chrześcijańską wizję człowieka”. „Gmina Nowogrodziec dostąpiła zaszczytu przyjmowania na swojej ziemi relikwii św. Wojciecha i św. Stanisława - budowniczych fundamentów europejskiej cywilizacji opartej na trwałych i mocnych zasadach etycznych chrześcijaństwa” - kontynuował Burmistrz. „Dla nas, Polaków, jest to ważny moment naszej narodowej historii - drugi dzień włączenia naszego państwa w struktury Unii Europejskiej. Z faktem tym wiążemy zarówno nadzieje, jak i obawy. Dlatego powinniśmy zgłębiać i wykorzystywać doświadczenia pierwszych misjonarzy - w tym św. Wojciecha i św. Stanisława. Oni przecież już przed wiekami przemierzyli szlaki, na które my dziś wkraczamy. Powinniśmy zdecydowanie powiedzieć NIE temu, co nam zagraża i zaproponować innym narodom Europy przyjęcie wartości wynikających z nauki Kościoła i budowania na tej płaszczyźnie ładu moralnego. My, ludzie wierzący z Gminy Nowogrodziec, zwracamy się do św. Wojciecha i św. Stanisława z prośbą, aby wstawiali się za nami u Boga oraz wspierali nas na tym europejskim szlaku, na który wkraczamy. Młodzieży oczekującej na przyjęcie sakramentu bierzmowania życzę, aby życiorysy Świętych Patronów, których imiona dziś przybiorą, były dla nich źródłem inspiracji do dawania świadectwa wierze, więzom rodzinnym i tożsamości narodowej oraz przylgnięciu do Chrystusa i Jego Kościoła”.
Następnie głos zabrał proboszcz ks. kan. Jan Słomka. Przypomniał, że św. Wojciech ewangelizował Europę, docierając z Dobrą Nowiną aż do Prus, gdzie złożył ofiarę ze swojego życia. Zginął tylko dlatego, że głosił Chrystusa ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Zaś św. Stanisław - biskup krakowski - uczył nie tylko ludzi prostych, ale także i tych, którzy wówczas stali na świeczniku, pełnili władzę i dysponowali różnorakimi środkami, by ją okazać ludowi. Uczył ich prawdy Bożej i ładu moralnego. Upominał się o te wartości, które czasem człowiek zaniedbuje. Upominał się o to, by każdy człowiek był szanowany, by w życiu ludzi zachowywano Boże prawo. Nie wahał się zwrócić uwagę władcy, nawołując, by wrócił on na Boże ścieżki. To spowodowało konflikt, który zakończył się męczeńską śmiercią biskupa.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Infułat przypomniał młodym ludziom, że od nich będzie zależała przyszłość kraju, Europy. Dlatego powinni dołożyć wszelkich starań, by przygotować się jak najlepiej do dorosłego i odpowiedzialnego życia. Na tej drodze wspiera ich wielu ludzi, w tym również święci patronowie, którzy mogą być przykładem postawy wiary i męstwa. Ksiądz Infułat zachęcał młodzież i dorosłych, by zawsze wybierali Chrystusa. „My mamy wnieść do Europy tę żywą wiarę i ład moralny - mówił Kaznodzieja. Wobec Świętych Patronów przypomnijmy sobie także słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: Jeśli idziemy do Europy, to tylko z wartościami religijnymi, z wiarą i Ewangelią - bo bez nich nie ma życia”.
Po homilii młodzież przystąpiła do sakramentu bierzmowania.
Na zakończenie Eucharystii, dziękowano przede wszystkim Panu Bogu, który udzielił zgromadzonym Ducha Świętego, następnie Księdzu Infułatowi, który namaścił gimnazjalistów, a także proboszczowi oraz wikariuszowi ks. Robertowi Kocjanowi, który przygotował młodych ludzi do tej uroczystości.
Życzymy wszystkim, którzy przyjęli sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, aby Duch Święty rozbudził w nich pragnienia i ideały, by nigdy nie zawiedli Chrystusa i Kościoła. Ufamy, że ta peregrynacja i modlitwy wiernych dekanatu Nowogrodziec wydadzą plon w postaci wzmocnienia wiary i ładu moralnego w każdym człowieku, w każdej rodzinie, w całym narodzie i w całej jednoczącej się Europie. Niech żywa wiara i ład moralny pomogą budować chrześcijańską kulturę w naszym otoczeniu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję