Reklama

Wielka Feta

Niedziela przemyska 25/2004

Strażacy zawsze wierni Bogu i Ojczyźnie - takie hasło przyświecało OSP w Białobokach, Gmina Gać, par. Ostrów k. Przeworska, w czasie obchodów w dniu 2 maja br. setnej rocznicy powstania OSP w Białobokach.
W krajobrazie wsi polskich Ochotnicze Straże Pożarne od przeszło stu lat zajmują trwałe miejsce. Burzliwe dzieje naszego narodu przypisały tej grupie społecznej różnorakie funkcje i wszędzie, gdzie zachodziła i zachodzi potrzeba nasi strażacy zawsze są obecni. W tę historię na trwałe zapisała się OSP w Białobokach w powiecie przeworskim, trwając na przekór zakrętom historii na swym posterunku od 1903 r.
Groźne w skutkach wydarzenie, jakim był pożar, który strawił 7 gospodarstw, skłoniło ówczesnych działaczy społecznych do zorganizowania Straży Pożarnej. A byli to Franciszek Kołodziej, Jakub Szewczyk, Wojciech Szewczyk, Szczepan Szal - pierwsi strażacy. Pierwszym sprzętem przeciwpożarowym była dwukołowa, ręczna sikawka.
W 1924 r. z inicjatywy ówczesnego kierownika Szkoły, Stefana Szeligi, oddział powiększono o 6 osób. I odtąd, krok po kroku, strażacy powiększają swój majątek, rozwijają swoją działalność i powiększają liczebność członków.
W czasie drugiej wojny światowej dzielnie walczą - w konspiracji - z okupantem. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż mimo nacisku okupanta, strażacy nie dali się wciągnąć w proces likwidacji Żydów, chociaż było to ogromnie ryzykowne.
I tak poprzez wszystkie lata organizacja rozwija się. Starą drewnianą szopę zastąpiono budynkiem murowanym, a gdy i ten okazał się niewystarczający, ogromnym wysiłkiem całej społeczności wybudowano dużą remizę. Konne wozy zastąpiono samochodem, co postawiło naszą jednostkę wśród lepiej uposażonych.
Wielkim wydarzeniem dla strażackiej braci i dla mieszkańców Białobok było przekazanie 10 maja 1998 r. sztandaru dla naszej jednostki. A oto 2 maja br. uroczystą Mszą św., którą odprawił Ksiądz Proboszcz w kościele parafialnym pw. Świętych Fabiana i Sebastiana w Ostrowie rozpoczęły się obchody setnej rocznicy powstania OSP.
Po Mszy św. poczty sztandarowe z całej Gminy Gać, władze powiatowe, gminne i samorządowe, zaproszeni goście na czele z ks. proboszczem Wojciechem Frankiewiczem przemaszerowały na plac uroczystości, koło remizy, gdzie licznie przybyli mieszkańcy Białobok i okolicznych wsi. Uroczystość rozpoczęto Hymnem Państwowym i musztrą. Wśród zaproszonych gości był starosta przeworski Zbigniew Mierzwa, który ufundował strażakom statuetkę św. Floriana. Wiele słów uznania w kierunku strażaków popłynęło z ust przemawiających gości: Starosty, wójta gminy Tadeusza Zubka, Komendantów Straży powiatowej i wojewódzkiej i wielu innych. Wręczono też wiele odznaczeń i wyróżnień. Najwyższe odznaczenie państwowe wręczono całej jednostce, a także naczelnikowi OSP w Białobokach Dominikowi Chrobakowi, który pełni tę funkcję ponad 40 lat. Następnie zaproszeni goście wbili symbolicznego gwoździa w tablicę pamiątkową. Całą uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Straży Pożarnej w Gaci m.in. dając piękny koncert, a fetę zakończono wspólnym poczęstunkiem.
Dzięki ofiarnym, pełnym zaangażowania członkom OSP w Białobokach ma swój udział w dorobku ruchu strażackiego. Strażacy pozostają zawsze wierni Bogu, Ojczyźnie i społeczeństwu, zawsze gotowi do pomocy w organizowani uroczystości nie tylko wiejskich, lecz i kościelnych. Ich pomoc w takich wypadkach jest nieoceniona. Stąd też nadzieja, że jak dotąd zachowywali tradycję, tożsamość, wartości chrześcijańskie - mimo różnych burz dziejowych - tak i teraz po wejściu do Unii Europejskiej stać będą na straży tych wartości, zachowując wiarę, uczciwość i ofiarność.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję