Reklama

Zrozumiała wystawa

Czerwiec jak co roku zaczął się wspaniale, mianowicie Dniem Dziecka. W tym czasie Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży zorganizowała wystawę ilustracji książek dla dzieci i nie tylko, bo także ilustracji samych dzieci.
Do tego „zdziecinnienia” przyczyniła się nie tylko łomżyńska Galeria, ale może przede wszystkim Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, gdyż to ta instytucja zorganizowała ekspozycję. Chociaż możemy powiedzieć, że wszystko pozostaje w rodzinie, ponieważ obie placówki mieszczą się po sąsiedzku w tej samej kamienicy. Wystawa jest więc dowodem, że choć w jednym stali domu, nie jest to tak trudne sąsiedztwo jak Pawła i Gawła.
Przy okazji ekspozycji Biblioteka urządziła konkurs dla dzieci, który również nie obył się bez współpracy obu placówek. Temat Ziemia Łomżyńska słowem i pędzlem malowana umożliwił bowiem wykorzystanie zarówno talentów plastycznych, jak i literackich. I faktycznie nadesłano 29 utworów literackich oraz 64 prace malarskie. Udział wzięły szkoły z bliższej i nieco dalszej okolicy, oprócz sześciu łomżyńskich szkół, swoje prace przysłało dziewięć podstawówek oraz jedna świetlica z innych miejscowości, nawet ze Szczuczyna i Rajgrodu. Nagrodzone dzieła plastyczne oczywiście możemy jeszcze oglądać w Galerii.
Obok twórczości stricte dziecięcej warto też przyjrzeć się dorosłej plastyce adresowanej do młodszej generacji. Książki i ilustracje do nich udostępniło łódzkie wydawnictwo „Literatura”. Do najpopularniejszych współpracujących z oficyną plastyków należy Bohdan Butenko (Gapiszona moje pokolenie pamięta na pewno), szkoda, że dowodzą tego tylko wystawione książki, a nie pierwowzory ilustracji. Nie brakuje także nie mniej sławnych literatów i ich, jak to się dzisiaj mówi, kultowych książek. Wymieńmy tylko Zbigniewa Nienackiego i jego całą serię z Panem Samochodzikiem, Adama Bahdaja, autora Stawiam na Tolka Banana, oraz Edmunda Niziurskiego Niewiarygodne przygody Marka Piegusa. Natomiast młodsze dzieci, które dopiero wkraczają w najtrudniejszy wiek swojego życia, czyli chodzenie do szkoły, bardziej fascynują krótkie, dowcipne wierszyki. Celuje w nich Wanda Chotomska elektryzująca kolejne już pokolenie dzieci swoją twórczością.
To głównie taka literatura, skierowana do najmłodszych, jest celem ilustratorskich talentów. Bo też to najwdzięczniejsza publiczność, która nie ścierpi książki bez obrazków. A im młodsze dziecko, tym musi być ich więcej. I też z większą starannością wykonanych. Tacy czytelnicy (a może częściej słuchacze) lubią, gdy rzeczywistość jest namalowana tak jak jest opisana. Nie chodzi tu jednak o suchy realizm. Zdają sobie z tego sprawę artyści, których prace oglądamy w Galerii: Jan Zieliński, Joanna Zagner-Kołat, Monika Frątczak, Aneta Krella-Moch. Ilustratorzy dobrze wiedzą, że obraz działa w równym, jeśli nie większym stopniu niż słowo na wyobraźnię dziecka.
Malarstwo dla dzieci to naprawdę duże wyzwanie, wcale nie mniejsze niż dla dorosłych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję