Reklama

Pamiętajcie o ogrodach

Do świętego Jana o deszcz proście Pana, a po świętym Janie oddal deszcze, Panie.

Czerwiec cieszy nasze oczy bujną zielenią drzew i krzewów. Wokół jest bardzo kolorowo, radośnie i bajecznie. Taki widok raduje nasze serca i utwierdza myśli, że na pewno jest pełnia wiosny. Na drzewach i krzewach zawiązują się pierwsze owoce. Czerwienieją owoce czereśni, truskawek i poziomek. Ogród zapełnia się powoli kwiatami różnych odmian. Zakwitają wielobarwne goździki, dzwonki, kosaćce i ostróżka. Swoim zapachem przyciągają peonie, lawenda, groszek i maciejka, a ponad wszystkimi kwiatami królują róże, które najbardziej obficie zakwitną na świętego Jana, Piotra i Pawła.
W czerwcu dojrzewają owoce wczesnych odmian czereśni. Aby zapobiec ich zajadaniu przez kawki, szpaki i wróble najlepiej okryć drzewa czereśniowe sieciami o małych oczkach. Można również zawiesić różnego rodzaju strachy, najczęściej przypominające człowieka oraz butelki, puszki blaszane, które poruszane przez wiatr będą odstraszać ptaki. Niektóre wczesne odmiany czereśni dojrzewają w pierwszej połowie czerwca. Czereśnie zbieramy z drzewa z szypułkami. Truskawki i poziomki zbieramy wtedy, gdy są na tyle dojrzałe, że możemy je bezpośrednio konsumować. Owoce truskawek zrywa się wraz z szypułkami i kielichem, a zbiór najlepiej przeprowadzić w godzinach rannych. Pamiętajmy, aby truskawek nie zbierać podczas deszczu, gdyż szybko gniją. Poziomki zbiera się bez kielicha i szypułki do małych łubianek lub tekturowych pudełek. Bezpośrednio po zbiorze, poziomki powinny być zużyte.
Aby jabłka, gruszki i śliwki osiągnęły pożądaną wielkość i były dorodne, w tym celu przerzedzamy zawiązki na drzewach. Czynność tę należy wykonywać pod koniec czerwca, gdy drzewo samo zrzuca część zawiązków (tzw. opad czerwcowy). Usuwamy zawiązki najmniejsze i osadzone po kilka na krótkopędzie, zostawiając jeden największy i najsilniejszy.
Po przekwitnięciu lilaków (bzów) i innych krzewów ozdobnych usuwamy z nich przekwitłe kwiatostany. Dzięki temu zabiegowi krzewy będą lepiej wzrastały, a w przyszłym roku pięknie zakwitną.
W czerwcu należy zwrócić szczególną uwagę na róże. Zasilać odpowiednim nawozem sztucznym do róż i obficie podlewać wprost do korzenia. Dokładnie i często sprawdzać, czy krzewy, a szczególnie młode pędy, nie zostały zaatakowane przez mszyce. Przekwitłe kwiastostany należy systematycznie usuwać.
Rośliny cebulowe wykopujemy z ziemi, gdy liście pożółkną. Coroczne wykopywanie cebul tulipanów jest konieczne z wielu względów. Sygnałem do wykopywania jest wygląd cebul w ziemi. Jeżeli przynajmniej 1/3 łuski jest zbrązowiała, to należy je wykopać, oczyścić z ziemi, wysuszyć w cieniu i poukładać w skrzynkach lub koszach. Chronić przed słońcem do czasu ponownego wysadzenia do gruntu we wrześniu.
Czerwiec jest najlepszym miesiącem do siewu roślin dwuletnich: stokrotek, niezapominajek, bratków, malw, naparstnic i dzwonków. Podobnie jak rośliny dwuletnie wysiewamy nasiona bylin, takich jak: orlik, łyszczec, złocienie, goździk pierzasty, rudbekie, dzwonek karpacki i łubin.
Dzielenie bylin należy dokonać również w czerwcu, po przekwitnięciu i przejściu w spoczynek, zanim rozpoczną na nowo wzrost. Są to: aster alpejski, pierwiosnek, krwawnik, płomyk wiechowaty, czyściec wełniasty i rozchodnik wspaniały. Nie zapomnijmy dokarmiać nawozami mieczyków, po to, by wydały ładnie wybarwione kwiaty i dorodne bulwy.
Najważniejszą czynnością w tym czasie co do kwiatów balkonowych jest ich podlewanie. Tę czynność wykonujemy wieczorem z wyjątkiem dni bardzo słonecznych i upalnych, kiedy podlewamy także rano. Rośliny zaczynamy nawozić odpowiednimi nawozami dla tego rodzaju kwiatów, w trzy tygodnie po posadzeniu. Przez cały czas należy usuwać przekwitłe pędy, szczególnie pelargonii i fuksji.
Do miłego spotkania w lipcu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję