Reklama

Święci i błogosławieni

Rok liturgiczny

Św. Elżbieta Portugalska

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2004

[ TEMATY ]

święta

José Gil de Castro/pl.wikipedia.org

Św. Elżbieta Portugalska

Św. Elżbieta Portugalska

Patronka parafii w Pławiu urodziła się jako szóste dziecko króla Aragonii Piotra III i Konstancji, córki króla Sycylii. Na chrzcie św. otrzymała imię Elżbieta po swojej ciotce Elżbiecie z Turyngii, zwanej św. Elżbietą Węgierską, którą kanonizował papież Grzegorz IX w 1235 r. Gdy miała 12 lat, wydano ją za mąż za króla Portugalii Dionizego. Wówczas na stałe przeniosła się z Hiszpanii do Portugalii. Wkrótce na świat przyszła córka, a rok później syn. Małżeństwo z Dionizym trudno nazwać szczęśliwym. Król z namiętnością oddawał się zabawom i polowaniom. Elżbieta zajęła się całkowicie wychowaniem dzieci - nie tylko swoich, ale także dzieci z nieprawego łoża króla. Wolny czas poświęcała modlitwie i uczynkom miłosierdzia. Kościół w modlitwie liturgicznej nazywa ją aniołem pokoju, bo kilkakrotnie przez swoje wstawiennictwo udaremniła wojnę między Dionizym, a jego synem Alfonsem.
Lekkomyślne życie króla zaowocowało w końcu nieuleczalną chorobą. Św. Elżbieta nieustannie przy nim czuwała. Król Dionizy zmarł pełen skruchy zaopatrzony w sakramenty św. Po śmierci męża św. Elżbieta wolna od obowiązków rodzinnych oddała się zupełnie życiu duchowemu. Opiekowała się chorymi, starcami i opuszczonymi. Wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka i oddała się modlitwie oraz uczynkom pokutnym. Pieszo udała się w pielgrzymkę do Compostelii. Ufundowała wiele klasztorów. W końcu wstąpiła do surowego klasztoru klarysek. Zmarła 4 lipca 1336 r. w Estremoz. Jej ciało przewieziono do Coimbry. Kościół, w którym została pochowana, stał się jednym z najgłośniejszych sanktuariów na Półwyspie Iberyjskim. Na kult Królowej portugalskiej zezwolił już papież Leon X, nadając jej tytuł błogosławionej. W 1612 r. rozpoczęto proces kanonizacyjny i otwarto grób Świętej. Okazało się, że ciało zastano nietknięte. W 1625 r. uroczystej kanonizacji dokonał papież Urban VIII, wyznaczając jej święto na dzień lipca.

Ocena: +11 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: nie będzie ceremonii religijnych przed 1 grudnia

[ TEMATY ]

Francja

święta

koronawirus

Ks. Mirosław Benedyk

Szymon, Adam i Marcin, ceremoniarze i internauci (z czerwonymi sznurami na szyi)

Szymon, Adam i Marcin, ceremoniarze i internauci (z czerwonymi sznurami na szyi)

Ceremonie religijne będą się mogły ponownie odbywać we Francji od 1 grudnia, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna i pod warunkiem przestrzegania protokołu sanitarnego.

Potwierdzili to przewodniczący: Konferencji Biskupów Francji abp Eric de Moulins-Beaufort i Federacji Protestantów Francji pastor François Clavairoly po wideokonferencji z premierem Jeanem Castexem z udziałem reprezentantów Kościołów chrześcijańskich, żydów, muzułmanów i buddystów.

CZYTAJ DALEJ

10 kreatywnych propozycji na wakacje dla wierzących

2022-07-04 08:39

[ TEMATY ]

wakacje

Wakacje z Bogiem

Karol Porwich/Niedziela

Weekend w klasztorze o surowej regule? Ewangelizowanie przez autostopowanie? A może rodzinne mierzenie odległości różańcem? Oto 10 propozycji na ciekawe i wartościowe spędzenie wakacji.

1. Spotkajmy się!

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas biczowania

2022-07-04 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Biczowanie powoduje trzecie przelanie Krwi Jezusa. Biczowanie ma miejsce podczas procesu przed Poncjuszem Piłatem, który ulega presji przywódców Izraela. Jezus jawi się jako cichy, cierpiący Sługa Jahwe, którego zapowiadał prorok Izajasz.

Z Ewangelii św. Marka

Piłat ponownie ich zapytał: «Cóż więc mam uczynić z tym, którego nazywacie Królem żydowskim?» Odpowiedzieli mu krzykiem: «Ukrzyżuj Go!» Piłat odparł: «A cóż złego uczynił?» Lecz oni jeszcze głośniej krzyczeli: «Ukrzyżuj Go!» Wtedy Piłat, chcąc zadowolić tłum, uwolnił im Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie. (Mk 15, 12-15)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję