Reklama

Święci i błogosławieni

Rok liturgiczny

Św. Elżbieta Portugalska

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2004

[ TEMATY ]

święta

José Gil de Castro/pl.wikipedia.org

Św. Elżbieta Portugalska

Św. Elżbieta Portugalska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Patronka parafii w Pławiu urodziła się jako szóste dziecko króla Aragonii Piotra III i Konstancji, córki króla Sycylii. Na chrzcie św. otrzymała imię Elżbieta po swojej ciotce Elżbiecie z Turyngii, zwanej św. Elżbietą Węgierską, którą kanonizował papież Grzegorz IX w 1235 r. Gdy miała 12 lat, wydano ją za mąż za króla Portugalii Dionizego. Wówczas na stałe przeniosła się z Hiszpanii do Portugalii. Wkrótce na świat przyszła córka, a rok później syn. Małżeństwo z Dionizym trudno nazwać szczęśliwym. Król z namiętnością oddawał się zabawom i polowaniom. Elżbieta zajęła się całkowicie wychowaniem dzieci - nie tylko swoich, ale także dzieci z nieprawego łoża króla. Wolny czas poświęcała modlitwie i uczynkom miłosierdzia. Kościół w modlitwie liturgicznej nazywa ją aniołem pokoju, bo kilkakrotnie przez swoje wstawiennictwo udaremniła wojnę między Dionizym, a jego synem Alfonsem.
Lekkomyślne życie króla zaowocowało w końcu nieuleczalną chorobą. Św. Elżbieta nieustannie przy nim czuwała. Król Dionizy zmarł pełen skruchy zaopatrzony w sakramenty św. Po śmierci męża św. Elżbieta wolna od obowiązków rodzinnych oddała się zupełnie życiu duchowemu. Opiekowała się chorymi, starcami i opuszczonymi. Wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka i oddała się modlitwie oraz uczynkom pokutnym. Pieszo udała się w pielgrzymkę do Compostelii. Ufundowała wiele klasztorów. W końcu wstąpiła do surowego klasztoru klarysek. Zmarła 4 lipca 1336 r. w Estremoz. Jej ciało przewieziono do Coimbry. Kościół, w którym została pochowana, stał się jednym z najgłośniejszych sanktuariów na Półwyspie Iberyjskim. Na kult Królowej portugalskiej zezwolił już papież Leon X, nadając jej tytuł błogosławionej. W 1612 r. rozpoczęto proces kanonizacyjny i otwarto grób Świętej. Okazało się, że ciało zastano nietknięte. W 1625 r. uroczystej kanonizacji dokonał papież Urban VIII, wyznaczając jej święto na dzień lipca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +24 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Hoysinners”: akcja ewangelizacyjna w Częstochowie

[ TEMATY ]

święty

ewangelizacja

święta

Małgorzata Cichoń

W Alejach Najświętszej Maryi Panny oraz przed szkołami w Częstochowie 31 października odbędzie się akcja ewangelizacyjna „Holysinners - Święci grzesznicy” zorganizowana przez Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej.

Akcja, która odbędzie się pod hasłem: „Chcę być święty, bo…” polegać będzie m. in. na rozdawaniu specjalnych naklejek przypominających o świętości.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo: Pan Bóg nie pozwoli z siebie bezkarnie kpić i naigrawać się

2023-12-02 18:21

[ TEMATY ]

abp Depo

abp Wacłaaw Depo

PAP

W hali sportowo-widowiskowej Arena w Toruniu w sobotę odbyły się obchody rocznicy powstania Radia Maryja, których główną częścią była Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo.

Obecni byli m.in.: minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, byli ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także wiceprezydent Torunia Adrian Mól.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: wicemarszałek Renata Janik z medalem za zasługi dla diecezji kieleckiej

2023-12-07 16:38

[ TEMATY ]

Kielce

diecezja kielecka

wicemarszałek

wikipedia/autor: Renata Urszula Janik na licencji Creative Commons

Renata Urszula Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Renata Urszula Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, szczególnie zaangażowana w pomoc osobom niepełnosprawnym i wspierająca dzieła Caritas, otrzymała z rąk bp. Jana Piotrowskiego medal za zasługi dla diecezji kieleckiej. Uroczystość odbyła się 6 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury.

Była ona połączona ze spotkaniem mikołajkowym podopiecznych Fundacji Gramy z Tobą oraz z podsumowaniem projektu "Aktywni - Samodzielni", zrealizowanego przez Fundację dzięki wsparciu środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję