Kalendarium peregrynacji
Od 6 do 12 września kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej nawiedziła parafie: Horyszów Polski, Świętego Krzyża w Zamościu, Miłosierdzia Bożego w Zamościu, kaplicę szpitala im. Papieża Jana Pawła II, kolejne parafie w Zamościu: Matki Bożej Królowej Polski i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, kościół rektoralny św. Mikołaja w Zamościu.
Od 13 września peregrynacja odbędzie się w następujących parafiach Zamościa: św. Brata Alberta, św. Michała, św. Jana Bożego, w kościele rektoralnym św. Katarzyny, w parafii św. Tomasza Apostoła (katedralnej).
Katolickie Radio Zamość prowadzi bezpośrednie transmisje z uroczystości nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej codziennie w godz. 17.00-19.00.
Korczmin-Ulhówek
Reklama
Polsko-ukraińskie uroczystości religijne odbyły się 28 sierpnia. Transgraniczne polsko-ukraińskie spotkanie było połączone z rekonsekracją najstarszej drewnianej świątyni na Lubelszczyźnie - cerkwi w Korczminie.
Uroczystość rekonsekracji poprzedziło międzynarodowe seminarium naukowe pt. Transgraniczny dialog kultur polskiej i ukraińskiej, które zorganizowano 27 sierpnia w Ulhówku. W ramach seminarium odbyło się również spotkanie dawnych i obecnych mieszkańców pogranicza.
Procesja z ikoną Matki Bożej Korczmińskiej do cudownego źródła po ukraińskiej stronie granicy, Służba Boża w cerkwi pw. Objawienia Pańskiego, celebrowana przez biskupów i duchowieństwo z Polski i Ukrainy, oraz rekonsekracja świątyni, której dokonał greckokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak, wypełniły program uroczystości.
Później miały też miejsce: okolicznościowe wystąpienia, koncerty zespołów z Polski i Ukrainy, spotkanie przedstawicieli władz lokalnych regionów przygranicznych oraz nabożeństwo żałobne za spokój dusz ukraińskich i polskich mieszkańców Korczmina.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krasnobród
22 sierpnia odbył się ostatni koncert z cyklu letnich koncertów organowych w sanktuarium krasnobrodzkim. Na organach grał Marek Kudlicki, na trąbce - Tomasz Ślusarczyk.
Jubileuszowy, 20. Ogólnopolski Plener Ilustratorów poświęcony postaci i dziełu Jana Sariusza Zamojskiego, założyciela Zamościa i Ordynacji Zamojskiej, zakończył się 28 sierpnia. Plener zorganizowało Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska w Zamościu.
Msza św. w intencji lotników z Zamojszczyzny i Lubelszczyzny odbyła się 4 września w krasnobrodzkim sanktuarium.
Gozdów
Bp Jan Śrutwa przeprowadził wizytację kanoniczną parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Wizytacja odbyła się 29 sierpnia. Tego samego dnia odbyły się również dożynki parafialne.
Ksiądz Biskup odprawił Mszę św., poświęcił obelisk ku czci pomordowanych kolejarzy w 60. rocznicę tamtych wydarzeń, dokonał też poświęcenia nowego domu parafialnego i nowego cmentarza w Podhorcach.
Majdan Sitaniecki
29 sierpnia bp Mariusz Leszczyński poświęcił kaplicę w Majdanie Sitanieckim.
Narol
W ramach „Narolskich Spotkań”, które trwały od 18 do 30 sierpnia, Fundacja Pro Academia Narolense zorganizowała wystawę malarstwa, koncerty, m.in. muzyki barokowej w cerkwi w Narolu oraz koncert w miejscowym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.