Reklama

Z wizytą w parafii

Przykład dobrej współpracy

25 czerwca br. odbyła się wizytacja kanoniczna parafii Strzegowo. Tę malowniczo usytuowaną nad Wkrą parafię odwiedził biskup płocki prof. Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Anny w Strzegowie

Patronka parafii: św. Anna
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski
Dekanat: strzegowski
Miejscowości: Augustowo, Budy Budzkie, Budy Zofijki, Giełczynek, Konotopa, Kuskowo Glinki, Marysinek, Prusocin, Radzimowice, Rydzyn, Strzegowo, Tuchowa
Proboszcz: ks. kan. Józef Błaszczak
Wikariusz: ks. Tomasz Brzeziński (do 28 czerwca), ks. Krzysztof Błaszczak (od 28 czerwca)
Katechetki: Elżbieta Bartosiewicz, Zofia Wąsiewska
Organista: Mariusz Usiądek
Zakrystian: Zbigniew Osowski
W parafii działają: Rada Parafialna i Duszpasterska, Akcja Katolicka, koła Żywego Różańca (9), ministranci, asysta procesyjna, schole, zespół muzyczny, poradnictwo rodzinne, Ruch Domowy Kościół, Światło-Życie, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, koło misyjne, wspólnota modlitewna „Źródło życia”, świetlica parafialna
Współpraca: władze gminy Strzegowo, dyrekcje szkół, Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 8.30, 10.00, 12.00

Historia i współczesność

Reklama

Strzegowska wspólnota szczyci się trwającymi już od sześciu wieków dziejami, powstała bowiem w 1420 r. Przez wiele lat służył jej niewielki drewniany kościół. Z biegiem czasu okazał się on zbyt mały, by pomieścić wiernych, dlatego też przed 20 laty - w 1984 r., podjęto decyzję o budowie nowej murowanej świątyni. Uroczysta konsekracja kościoła miała miejsce w 1996 r. Jak poinformował w wizytacyjnym sprawozdaniu proboszcz i dziekan strzegowski ks. kan. Józef Błaszczak - świątynia jest usytuowana w centrum parafii i wokół niej koncentruje się życie religijne i duszpasterskie.
Ksiądz Kanonik zaznaczył, że dzięki korzystnej lokalizacji kościoła oraz dynamicznej działalności miejscowej gminy, z każdego zakątka parafii można dotrzeć do kościoła drogą utwardzoną. Jak dodał, gmina żywo uczestniczy w pracach parafialnych, co wyrażało się np. pomocą przy budowie kościoła, budowie parkingu, budowie alei na cmentarzu czy renowacji figury Matki Bożej na terenie miasta. „Znakiem dobrej współpracy władz lokalnych oraz Gminnego Ośrodka Kultury z parafią jest też wydawany od 11 lat miesięcznik W drodze do Emaus, poświęcony problemom religijno-społeczno-gospodarczym” - mówił Ksiądz Kanonik.
Obecnie parafię zamieszkuje ponad 2700 osób. Spora część z nich to dzieci i młodzież, uczące się w trzech strzegowskich szkołach: Liceum Ogólnokształcącym, Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II oraz w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki. O dobrej współpracy szkół z Kościołem świadczą chociażby imiona Patronów, ale nie tylko one. Jak zaznaczył ks. Józef Błaszczak, uczniowie i nauczyciele chętnie biorą udział w uroczystościach religijnych.
Ksiądz Proboszcz podkreślił także dobrą współpracę parafii z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. „Cieszy obecność strażaków na uroczystościach narodowych i religijnych, uświetnianych także przez strażacką orkiestrę” - mówił Duszpasterz.

Duszpasterstwo

Reklama

Duszpasterska działalność parafii realizowana jest na wielu płaszczyznach, zaś wymiernym jej efektem jest, jak zaznaczył ks. Błaszczak, bogate życie religijne. W niedzielnej Eucharystii bierze udział 32% wiernych, z czego 1/5 przystępuje regularnie do Komunii św. Warto zwrócić uwagę na fakt, że młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania niemal w 100% uczestniczyła w Eucharystii. Życie eucharystyczne zaznacza się także praktyką pierwszopiątkowej Komunii św. Do Sakramentu Ołtarza przystępuje także ok. 20 osób ciężko chorych, których kapłani odwiedzają od 4 lat w każdy pierwszy piątek miesiąca.
Także nabożeństwa okresowe (majowe, czerwcowe, różaniec, Droga Krzyżowa) cieszą się licznym uczestnictwem wiernych. Jak w całej diecezji, tak i w Strzegowie, wierni tłumnie przybywają na Drogę Krzyżową, prowadzoną ulicami miasta. Warto podkreślić, że rozważania podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w całym Wielkim Poście przygotowują wierni świeccy: dzieci, młodzież i członkowie Akcji Katolickiej. Każda z grup wiekowych ma bowiem swoje odrębne nabożeństwo.
Od maja do października każdego 13. dnia miesiąca odprawiane jest w parafii nabożeństwo fatimskie, w skład którego wchodzi modlitwa różańcowa, okolicznościowa homilia oraz procesja z figurą Matki Bożej. Wierni dobrze uczestniczą też w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Jak poinformował Ksiądz Kanonik, do spowiedzi i Komunii wielkanocnej przystępuje 80% parafian. Wiele osób bierze też udział w pieszych pielgrzymkach - diecezjalnej do Częstochowy i parafialnej - do sanktuarium w niedalekiej Drogiszce (parafia Niedzbórz).
W każdą niedzielę prowadzona jest katecheza parafialna dla osób przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, I Komunii św. oraz uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Obejmuje ona nie tylko dzieci i młodzież, lecz również rodziców.
Ważną cechą duszpasterskiego życia parafii jest zaangażowanie wiernych w różne ruchy i stowarzyszenia katolickie. W parafii istnieje więc kilkunastoosobowa rada duszpastersko-gospodarcza, a także liczące 15 osób koło Akcji Katolickiej. Aktywnie działa też poradnictwo rodzinne, z którego porad skorzystały już 53 pary narzeczeńskie.
Od roku działa w parafii Ruch Domowego Kościoła, do którego należy 5 par małżeńskich. Istnieje także Oaza młodzieżowa Ruchu Światło-Życie. O Liturgię dba 54 ministrantów; godną oprawę procesjom eucharystycznym zapewnia natomiast asysta procesyjna. W czasie Liturgii ważną funkcję pełni oprawa muzyczna. Dbają o nią schole i zespół muzyczny, którym swój czas poświęca nauczycielka muzyki Zofia Usiądek oraz jej mąż Mariusz, pełniący posługę organisty. Ważną rolę spełniają w parafii grupy modlitewne: koła Żywego Różańca (5 z nich skupia dorosłych, 4 - dzieci) oraz wspólnota modlitewna „Źródło życia”.
Parafia troszczy się też o misje. Modlitwą i ofiarą wspierają misjonarzy członkowie dziecięcego Koła Misyjnego, liczącego 17 osób. W czasie Tygodnia Misyjnego dzieci zbierają ofiary, uczestniczą również w akcji „św. Mikołaj dzieciom”, w trakcie której roznoszą paczki dzieciom z rodzin wielodzietnych. Mali misjonarze wykonują też okolicznościowe gazetki szkolne, prace plastyczne poświęcone misjom; dzieci wykonały również i sprzedały palmy i karty świąteczne, zaś dochód przeznaczyły na misje.
Ważną funkcję spełniają w parafii środowiska wychowawcze - Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz parafialna świetlica. Tę ostatnią odwiedza regularnie prawie 120 osób, skupionych w trzech grupach: socjoterapeutycznej, tanecznej i plastycznej. W świetlicy znajduje się m.in. stół bilardowy, w plebanii stół pingpongowy. Jak powiedzieli nam duszpasterze, dzieci i młodzież bardzo chętnie korzystają z tych urządzeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

W sprawozdaniu wizytacyjnym Ksiądz Kanonik poinformował także o pracach materialnych, jakie wykonano w przeciągu 6 lat, czyli od ostatniej wizytacji biskupiej. Należą do nich: budowa kamiennego ogrodzenia kościoła, budowa drogi procesyjnej z kostki brukowej oraz wykonanie wejścia do świątyni, a także wytyczenie i budowa parkingu dla samochodów. Na teren przykościelny nawieziono ziemię i urządzono trawniki i rabaty. W ostatnim czasie kościół został pomalowany.
W tym czasie kościół zyskał nowe dębowe ławki, konfesjonały i stylowe sedille w prezbiterium. Zakupiono także meble do zakrystii i kancelarii parafialnej. Na zapleczu świątyni urządzono świetlicę, sale spotkań i salę rekreacyjną ze stołem bilardowym.
Prace prowadzone były także na cmentarzu, gdzie zbudowano aleję polbrukową. Powstał także parking przed cmentarzem.
W domu parafialnym założono natomiast nowe ogrzewanie olejowe, docieplono ściany i sufity, położono nowe posadzki i podłogi. Zostały wybudowane garaże, zaś teren posesji parafialnej ogrodzono. Wokół kościoła i plebanii posadzono bardzo wiele kwiatów i krzewów ozdobnych.
Jak zaznaczył Ksiądz Dziekan, prace trwają nadal. Obecnie dokonywana jest całkowita wymiana nagłośnienia, trwa również zagospodarowanie prezbiterium oraz sukcesywna wymiana oświetlenia.

Przebieg wizytacji kanonicznej

Pasterska wizyta Biskupa płockiego rozpoczęła się od spotkania z nauczycielami i uczniami w kościele. Ksiądz Biskup skierował do zgromadzonych słowo, w którym powiedział m.in. „Obok zdobywania wiedzy niezmiernie ważną rzeczą jest ćwiczenie charakteru, które pozwala człowiekowi umiejętnie korzystać z tego, co wie. Pozwala wykorzystać posiadaną wiedzę do czynienia świata lepszym. Życzę zarówno państwu nauczycielom, jak i uczniom, byście ze skarbu wiedzy korzystali dla czynienia dobra”. Spotkanie zakończyło się nabożeństwem do Serca Pana Jezusa i błogosławieństwem eucharystycznym.
Kolejną grupą osób, z którymi spotkał się Pasterz, byli przedstawiciele władz i dyrektorzy poszczególnych instytucji Strzegowa. W rozmowie na plebanii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na konieczność moralnego postępowania nie tylko w życiu osobistym, ale i publicznym. Biskup Stanisław złożył też wizytę u chorych - w rodzinie państwa Najsznerskich, osób bardzo zaangażowanych przy budowie świątyni.
Po południu w kościele zaprezentowały się grupy działające w parafii, po czym Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę za zmarłych na miejscowym cmentarzu. Wizytę zakończyła uroczysta Msza św. połączona z ingresem i udzieleniem sakramentu bierzmowania. Przed Eucharystią Pasterza przywitał Ksiądz Proboszcz oraz przedstawiciele parafian - państwo Robakiewicz, których rodzinę w ostatnim czasie dotknęło nieszczęście pożaru mieszkania. W jego odbudowie dopomogli strzegowscy parafianie. Do tego faktu nawiązał w homilii Ksiądz Biskup, mówiąc: „Wielu ludzi chętnie mówi o miłości bliźniego, poprzestając jednak tylko na słowach. Tymczasem wasza parafia pokazała, jak w praktyce wygląda miłość Chrystusa obecnego w potrzebujących braciach. Bardzo wam za to dziękuję. Pragnę też podziękować waszemu proboszczowi ks. kan. Józefowi Błaszczakowi, który z waszą pomocą dokonał tu tylu wspaniałych dzieł. To piękne, że angażujecie się w służbę waszej parafii, bo tylko wtedy jest ona prawdziwą wspólnotą” - mówił Ksiądz Biskup.
W czasie Eucharystii Ksiądz Biskup udzielił też sakramentu bierzmowania młodzieży.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mundial 2026. Ferran Torres, zdobywca zwycięskiego gola: Dziękuję Bogu, On zawsze daje mi siłę, żeby iść dalej

2026-07-20 06:54

[ TEMATY ]

mundial 2026

PAP/EPA/WILL OLIVER

Ferran Torres

Ferran Torres

-To było przeznaczenie. Było nam pisane, żeby wygrać - stwierdził w pomeczowym wywiadzie Ferran Torres. Bohater reprezentacji Hiszpanii, który strzelił zwycięskiego gola w finale mistrzostw świata, zadedykował ten sukces wszystkim swoim rodakom. Co więcej, podziękował za wszystko Panu Bogu!

- Ten gol należał do 47 mln ludzi. Myślę, że to było przeznaczenie. Było nam pisane, żeby wygrać - mówił na gorąco napastnik.
CZYTAJ DALEJ

Bóg daje znak ostateczny w śmierci oraz zmartwychwstaniu Syna

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

pixabay.com

Micheasz układa mowę jak proces przymierza. Pan wzywa góry oraz fundamenty ziemi na świadków. Stworzenie ma pamiętać, co uczynił Bóg dla swego ludu. W centrum pada przypomnienie wyjścia z Egiptu. Pan wyprowadził Izraela z domu niewoli. Dał mu przewodników: Mojżesza, Aarona oraz Miriam. Historia zbawienia zostaje przywołana po to, by obudzić pamięć serca. Lud ma przypomnieć sobie, kim jest wobec Pana. Następnie słyszymy pytanie o ofiary. Skala rośnie. Mowa o całopaleniach, cielcach, tysiącach baranów, potokach oliwy, nawet o pierworodnym synu. Prorok obnaża przez to pokusę religijnej wymiany. Człowiek chciałby dać wiele rzeczy, byle nie oddać samego serca. Odpowiedź Boga jest krótka. „Powiedziano ci, człowiecze, co jest dobre”. Trzeba czynić mišpāṭ, kochać ḥesed oraz chodzić pokornie z Bogiem. Te trzy słowa obejmują całe życie. Mišpāṭ dotyczy uczciwego sądu oraz porządku społecznego. Ḥesed oznacza wierną miłość, dobroć, lojalność wobec przymierza oraz bliźniego. Pokorne chodzenie z Bogiem wskazuje na życie czujne, posłuszne oraz wolne od pychy. Dobra nowina jest prosta. Bóg nie gubi człowieka wśród niezliczonych praktyk. Pokazuje drogę prostą, możliwą do podjęcia każdego dnia.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV na Monte Cassino, modlił się o pokój

2026-07-20 16:53

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Przebywający na letnim urlopie w Castel Gandolfo Papież złożył dziś rano prywatną wizytę w benedyktyńskim opactwie na Monte Cassino. Przy grobie św. Benedykta modlił się o pokój.

Informację podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastrzeżono, że wizyta miała charakter prywatny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję