Reklama

60. rocznica bitwy pod Szewcami

19 września odbyły się uroczystości upamiętniające 60- lecie bitwy pod Szewcami, która zakończyła się zwycięstwem żołnierzy AK. Poległo kilku partyzantów, Niemcy zaś stracili ponad 70 żołnierzy.

W religijno-patriotycznej manifestacji wzięli udział przedstawiciele wojewody kieleckiego, powiatu kieleckiego, władz samorządowych gmin Sitkówka-Nowiny, Chęcin, Skarżyska-Kamiennej oraz żołnierze Światowego Związku AK - środowisko „Szaracy”, Związku Inwalidów Wojennych RP. Licznie reprezentowane były przez młodzież okoliczne szkoły.
Organizatorami uroczystości był zarząd koła żołnierzy AK 3 - pp. leg. AK.
Tradycyjnie już wszyscy spotkali się obok Pomnika poświęconego bohaterom AK, na leśnej polanie, w miejscu bitwy, która rozegrała się 60 lat temu. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych pod Pomnikiem, których było blisko 40, ołtarz otoczyli harcerze, zuchy oraz uczniowie wraz z nauczycielami.
Mszę św. w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy AK 3- pp. leg. AK oraz za żyjących żołnierzy sprawował ks. kan. Henryk Wesołowski, kapelan Związku Inwalidów Wojennych RP w Kielcach. W homilii przedstawił cel zgromadzenia eucharystycznego, przywołując przykład bohaterskiego czynu żołnierzy-partyzantów sprzed 60 laty. Mówił o potrzebie poznania historii tamtych czasów, mocno podkreślając, jakie znaczenie mają dziś słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Oparł swe rozważania na słowach z Ewangelii: „nie można służyć Bogu i mamonie”(por. Mt 6, 24), przestrzegał przed niebezpieczeństwami, które zagrażają człowiekowi: ateizm, laicyzacja, narkotyki, przemoc i terroryzm. Wskazał na żywych świadków obecnych na uroczystości, którzy walczyli o wolną Polskę, „nie pytając: czy muszę, czy powinienem, ale szli, bo wiedzieli, że obrona Ojczyzny jest nakazem sumienia, że aby Polska istniała, potrzebuje Ojczyzny- domu rodzinnego”.
Homilię zakończył słowami modlitwy ks. Piotra Skargi za Ojczyznę: „Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny i Królowej naszej błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna chwałę przyniosła Imieniu Twemu, a syny wiodła ku szczęśliwości”.
Po Mszy św. odbył się apel poległych oraz składanie świadectwa tych, którzy żyją jako świadkowie bitwy pod Szewcami.
Zgromadzeni wysłuchali głównego dowódcy bitwy pod Szewcami Antoniego Hedy „Szarego”, który mówił m. in. o bohaterstwie swoich żołnierzy. Skrytykował pokładanie zbytniej ufności w sojuszach, zamiast w Bogu.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy spotkali się przy wojskowej grochówce, w radosnej atmosferze wspominając wydarzenia sprzed lat.

Antoni Heda ps. „Szary”, legendarny dowódca kieleckiej partyzantki. Po zakończeniu kampanii wrześniowej, przedzierając się przez „zieloną granicę” trafia w ręce NKWD i zostaje uwięziony w Twierdzy Brzeskiej, po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej osadzony w obozie dla jeńców rosyjskich, skąd udaje mu się zbiec, wraca w Góry Świętokrzyskie, gdzie kieruje ruchem partyzanckim. Rozbija m.in. areszty Gestapo w Starachowicach i Końskich. Po wkroczeniu armii sowieckiej do polski w 1945r. pozostaje w podziemnych organizacjach „Nie” oraz „WIN”. Poszukiwany na terenie całego kraju przez UB przeprowadza wiele brawurowych akcji, rozbija więzienie w Kielcach, z którego uwalnia z rąk ubeckich oprawców ok. 700 osób. W 1948 r., zostaje schwytany i skazany na karę śmierci. Z więzienia wychodzi w 1956 r. Heda zawsze uważany był, a szczególnie niebezpiecznego wroga systemu komunistycznego. W czasie stanu wojennego w 1981 r. został internowany w Białołęce.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Wyciekły dane przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z Tauronem

2021-08-04 08:06

Bożena Sztajner

Wyciekły dane części klientów Taurona, gromadzone i przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z tym największym w Polsce dostawcą energii. Chodzi o nagrania rozmów telefonicznych z klientami na temat oferowanych produktów i usług. Tauron zapewnia, że dane na jego własnych serwerach są bezpieczne.

"Możliwość nieuprawnionego dostępu do danych osobowych dotyczy tylko i wyłącznie tych klientów, z którymi te firmy zewnętrzne prowadziły rozmowy telefoniczne w sprawie oferowanych produktów i usług" – podkreśliła w sobotę rzeczniczka spółki Tauron Sprzedaż Elżbieta Bukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję