Reklama

„Z Szarych Szeregów szarym bohaterom”

Doroczna uroczystość w rocznicę śmierci Wojtka Szczepaniaka - tym razem 60. - była w tym roku wyjątkowo wzruszająca, zabrakło bowiem brata zamordowanego harcerza, ks. Zygmunta Szczepaniaka, który tego dnia już nie doczekał.

Mszę św. w kościele Chrystusa Króla poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu stracenia harcerza, w lesie na Stadionie, na jego grobie na cmentarzu partyzanckim oraz na grobie ks. Zygmunta Szczepaniaka na cmentarzu nowym.
Koncelebrowanej Mszy św. w asyście harcerskiego pocztu sztandarowego przewodniczył ks. kan. Józef Zbroszczyk, homilię wygłosił ks. Jerzy Marcinkowski. Przypomniał w niej krótką, obfitującą w dramatyczne wydarzenia historię życia młodego harcerza, ale nie tylko jego. Wiele jest bowiem miejsc między Baranówkiem, Posłowicami, Słowikiem a Dyminami, kryjących bezimienne mogiły. Wielu było ministrantów i zarazem harcerzy - m.in. dh Zygmunt Kwas, którzy służąc Bogu, chętnie podjęli ryzyko ofiary za Ojczyznę. „Przez ich przykład uczymy się miłosierdzia dla drugiego człowieka” - powiedział ks. dr J. Marcinkowski.
W środowisku Szarych Szeregów zrodziła się myśl, aby tablicą pamiątkową utrwalić pamięć o tych młodych bohaterach, bowiem niestety w wypadku nas, ludzi, pamięć bywa zawodna. Być może tablica zostanie wmurowana w kaplicy Matki Bożej w kościele Chrystusa Króla.
W uroczystości uczestniczyły także delegacje młodzieży szkolnej ze Szkół Podstawowych nr 29, 21 i 9 oraz z Gimnazjum nr 26. Młodzież i dorośli - pamiętający ten dzień, recytowali swoje wiersze. Wzruszający program artystyczny przygotował zespół „Polanie”, a zebrani w kościele chętnie włączali się w śpiew pieśni patriotycznych i harcerskich.
19 września w lesie na Stadionie także miała miejsce uroczystość patriotyczna i religijna w intencji pomordowanych i spoczywających tam żołnierzy, harcerzy i ludności cywilnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Wiara źródłem uzdrowienia - [41.PPW - dzień 2]

2021-08-04 09:17

Grzegorz Kryszczuk

Rozpoczął się drugi dzień 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już o 6:00 pielgrzymi mogli skorzystać z gościnności sióstr Boromeuszek. Godzinę później, tak, aby zachować post eucharystyczny, pielgrzymi spotkali się na Eucharystii. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję