Reklama

Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

„Bądźmy Rodziną”

Już po raz 15. odbywają się w tym roku w kilkudziesięciu miastach na terenie przygranicznych województw dolnośląskiego i Hradec Kralove - Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej. Tradycyjnie przebiegają pod hasłem „Bądźmy Rodziną”, bo jak podkreślano podczas spotkań inaugurujących tegoroczne Dni, zorganizowanych w Nowym Mieście nad Metują w Republice Czeskiej, to motto jest cały czas aktualne.

W uroczystej inauguracji uczestniczyły m.in. władze województwa Hradec Kralove, miasta i powiatu Nowe Miasto nad Mętują, przedstawiciele duchowieństwa oraz korpusu dyplomatycznego i rządowych instytutów kultury Polski i Czech. W ramach jubileuszowej edycji tej imprezy oprócz spotkań modlitewnych wśród wielu różnorodnych wydarzeń społeczno-kulturalnych i rekreacyjno-sportowych warto wymienić m.in.: organizowany w Bielawie konkurs recytatorski Jan Paweł II - Ojciec Narodów i wystawę fotograficzną prezentującą obiekty sakralne pogranicza polsko-czeskiego, w Jaworzynie Śląskiej konkurs plastyczny Rodzina kultur, w Kłodzku konferencje naukowe pt. Narost z Pardubic - postać - środowisko - dziedzictwo oraz Sąsiedztwo polsko-czeskie w programach, podręcznikach i w praktyce szkolnej na pograniczu, w Nowej Rudzie Polsko-Czeską Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych. Od kilku lat Dni wykraczają także poza przygraniczne miasta. Np. w tym roku w Świnoujściu odbędzie się międzynarodowy plener malarski, a we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym sesja historyczna Śląsk i Czechy w XIV wieku, zorganizowana przez tę placówkę wspólnie z Oddziałem Dolnośląskim Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Główny inicjator Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, znany dolnośląski działacz społeczny i katolicki Julian Golak z Nowej Rudy, w rozmowie z „Niedzielą” o początkach tego przedsięwzięcia, przypomniał rok 1990, kiedy to wspólnie z Teresą Bazałą samochodem pożyczonym od ks. Zbigniewa Kilana pojechali nielegalnie do Pragi. „Tutaj przyjął nas - opowiada Julian Golak - ówczesny polski ambasador Jacek Baluch powiedział «skoro dotarliście do Pragi z tak wspaniałą inicjatywą, to Ja wam błogosławię». Później złożyliśmy także wizytę ówczesnemu prowincjałowi Ojców Dominikanów, a obecnie ordynariuszowi diecezji Hradec Kralove bp. Dominikowi Duce, który stwierdził wręcz «to jest zbyt piękne, żeby mogło się udać» A jednak! Dzisiaj po piętnastu latach Dni odbywają się nie tylko na przygranicznej przestrzeni ok. 350 km, ale również m.in. we Wrocławiu i Świnoujściu. Polsce nie udało się przeforsować wprowadzenia do konstytucji europejskiej zapisu o wartościach chrześcijańskich, dlatego musimy tym bardziej pokazać, że chrześcijanie nie milczą, pracują” - uważa Julian Golak.
„Te nasze spotkania - powiedział „Niedzieli” podczas niedawnego pobytu w Wałbrzychu bp Dominik Duka - to najlepsza droga do przyjaźni i Bożego poznawania naszej historii narodowej. Z przyjemnością - zapowiedział - będę nadal nie tylko popierał, ale również aktywnie angażował się w przebieg tego cennego przedsięwzięcia”.
Tegoroczne jubileuszowe XV Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończą się 23 października uroczystą Eucharystią sprawowaną w kościele pw. św. Bartłomieja w Kudowie-Czermnej przez bp. Dominika Dukę, pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca i wrocławskiego biskupa seniora Józefa Pazdura.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Hagia Sophia może zniknąć z listy UNESCO

2021-07-29 16:58

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Turcja

UNESCO

Vatican News

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Trwa konflikt między tureckimi władzami a Komitetem Światowego Dziedzictwa UNESCO w kwestii bazylik Hagia Sophia i Chora, które w 2020 roku, po ponad 85 latach funkcjonowania jako muzea, zostały zmienione na meczety. Choć Komitet wystąpił o zaktualizowanie statusu świątyń po dokonanych przekształceniach, Turcja nie zamierza wypełniać poleceń oenzetowskiej instytucji.

Komitet Światowego Dziedzictwa wydał oświadczenie, w którym skarży się na brak woli dialogu i jasnych komunikatów ze strony tureckiej. Stambuł zdecydowanie stoi jednak na stanowisku, że do decydowania o historycznych budowlach posiada autonomiczne prawa. Jednocześnie w swoich komunikatach turecki MSZ zapewnia o gruntownej trosce o historyczną, kulturową i duchową wartość tych miejsc, zgodnie ze standardami UNESCO.

CZYTAJ DALEJ

Liban: rok po eksplozji w Bejrucie kryzys wciąż się pogłębia

2021-07-30 15:59

[ TEMATY ]

Liban

wybuch

kryzys

Vatican News

Mija rok od eksplozji w bejruckim porcie. W Libanie panuje kryzys gospodarczy i polityczny, od ponad 10 miesięcy nie udało się utworzyć rządu. Najnowsze dane ujawniają, że Kraj Cedrów znajduje się na krawędzi głodu – 77 proc. rodzin nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Ceny żywności gwałtownie rosną, a inflacja przekroczyła już 40 proc. Wzrosła też liczba zakażeń koronawirusem.

Kryzys dotknął także edukację. 80 proc. szkół katolickich grozi zamknięcie. Zapewniają one wykształcenie około dwóm trzecim libańskich uczniów korzystających z prywatnych placówek edukacyjnych. Nieopłacone czesne w katolickich szkołach wynosi już ponad 32 mln dolarów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję