Reklama

Niecodzienna uroczystość w Sochaczewie

Sochaczew po raz kolejny uczcił pamięć uczestników Bitwy nad Bzurą. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, bowiem w tym roku mija 65 lat od największej bitwy kampanii wrześniowej. Sochaczewskie uroczystości uświetniła obecność ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, któremu nadany został tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Program wrześniowych obchodów, trwających od 17 do 19 września, był bardzo bogaty. W jego ramach znalazły miejsce m.in. XIII Dni Chorągwi Mazowieckiej ZHP, XXXIV Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą i XIII Mazowiecki Festiwal Piosenki Harcerskiej. Tradycyjnie już odbyła się inscenizacja walk nad Bzurą, będąca największą w Polsce rekonstrukcją bitwy II wojny światowej.

Niedziela łowicka 41/2004

Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką przybył do Sochaczewa w sobotnie popołudnie. W odpowiednio przygotowanej scenerii, przed sochaczewskim muzeum, chlebem i solą witały Prezydenta władze miasta, sochaczewianie i licznie przybyli goście. Wśród zgromadzonych osób znajdowali się przedstawiciele władz, duchowni, kombatanci, dyrektorzy instytucji, prezesi firm, poczty sztandarowe, harcerze i młodzież szkolna. Z inicjatywą nadania honorowego obywatelstwa Prezydentowi Kaczorowskiemu wystąpili sochaczewscy harcerze oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Rada Miasta uchwałę o nadaniu tytułu zatwierdziła 1 czerwca 2004 r.
Po słowach powitania, zastępca burmistrza Jerzy Żelichowski, odczytał laudację, w której przypomniał życiorys dostojnego gościa. Przewodniczący Rady Miasta Maciej Małecki przed odczytaniem aktu nadania tytułu, powiedział: „Jesteśmy dumni, że w poczet naszych obywateli wstąpił człowiek, który w swoim życiu kierował się wartościami Bóg - Honor - Ojczyzna”. Przewodniczący Rady Miasta i burmistrz Sochaczewa Bogumił Czubacki wręczyli Prezydentowi akt nadania tytułu oraz symboliczny klucz do bram miasta, po czym głos zabrał Honorowy Obywatel: „To zaszczytne wyróżnienie przyjmuję z wdzięcznością, jako wyraz uznania dla wszystkich Polaków, którzy po II wojnie światowej pozostali poza krajem na znak protestu przeciwko traktatom jałtańskim, oddającym Polskę w wyłączną zależność od Związku Sowieckiego.” Na zakończenie wystąpienia prezydent Ryszard Kaczorowski skierował do sochaczewian pełne życzliwości słowa: „Chciałbym, aby powtórzył się dla was złoty okres z XVI w., gdy rozwój sochaczewskiego handlu i rzemiosła przyniósł miastu sławę, a bogactwo obywatelom. Niech żyje Sochaczew i jego mieszkańcy! Boże, błogosław miastu!”. Uroczystości zakończyła modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem w sochaczewskiej kaplicy Matki Bożej Różańcowej.
W niedzielę prezydent R. Kaczorowski uczestniczył we Mszy św. polowej pod pomnikiem poległych w Witkowicach, podczas której nastąpiło poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru Komendzie Hufca ZHP w Sochaczewie.
W godzinach popołudniowych na polach w Brochowie odbyła się rekonstrukcja walk nad Bzurą. Patronat nad imprezą objął czcigodny gość - Ryszard Kaczorowski, który inscenizację oglądał z loży honorowej. W spektaklu udział wzięło ponad 200 osób. Widzów było kilka tysięcy. Podczas pokazu wykorzystano m.in. niemieckie ciężarówki i motocykle BMW, samochód fiat polski typu „łazik” z 1938 r. oraz wiele innego rodzaju sprzętu, który stanowi oryginalną broń muzealną. Duże wrażenie na zgromadzonych wywołały efekty pirotechniczne, wzbogacone kanonadami emitowanymi przez specjalnie na tę okazję zainstalowany sprzęt nagłaśniający. Słysząc huk nadlatujących bombowców, mimo świadomości uczestniczenia w pokazie, odruchowo podnosiliśmy głowy do góry. W momentach zwrotnych akcji, lektor dyskretnie komentował zaistniałą sytuację. Wyjaśniał motywy działań żołnierzy, wskazywał elementy warte zauważenia. Pozwalało to na jasny i czytelny odbiór spektaklu. „Bitwę” zakończyła szarża kawalerii, i akcja przedarcia się polskiej piechoty przez linię wojsk niemieckich. Mimo silnego wyczerpania, wojsko przemaszerowało w defiladzie przed Prezydentem Kaczorowskim, który zanim odjechał piękną, wzbudzającą ogromne zainteresowanie, zabytkową limuzyną, długo jeszcze komentował wydarzenia, których był świadkiem.
Miejmy nadzieję, że ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, miło będzie wspominał swoją wizytę w Sochaczewie, który stał się przecież jego miastem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę

2021-07-28 07:40

Paweł Wysoki

Sekretariat Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę rozpoczął działalność 27 lipca. Codziennie aż do wyruszenia pielgrzymki (4 sierpnia) przed archikatedrą lubelską dyżurują wolontariusze w godz. 19.00-17.00. Istnieje możliwość zapisów na pielgrzymkę, jak również wsparcia funduszu „Idę z Tobą”.

CZYTAJ DALEJ

W Bielawie wzniesiono popiersie kard. Stefana Wyszyńskiego

2021-07-27 19:12

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

pomnik

Bielawa

archiwum prywatne

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Ks. Daniel Marcinkiewicz z pomocnikami, po zakończeniu prac przy pomniku kard. Wyszyńskiego

Rozpoczęło się od okolicznościowej tablicy w kościele, później był parafialny skwer, a teraz przyszedł czas na pomnik. Swego rodzaju tryptyk poświęcony Stefanowi kard. Wyszyńskiemu znajduje się w Bielawie.

Z inicjatywy ks. prał. dr Stanisława Chomiaka, proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, w ostatnich dniach dopełniono pewnej całości związanej z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia. Tym dopełnieniem jest blisko dwumetrowy, cokół na którym ustawiono popiersie Sługi Bożego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września br. w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Bośnia i Hercegowina: 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medjugorie

2021-07-28 11:02

[ TEMATY ]

Medjugorie

Archiwum biura pielgrzymkowego

Figura Matki Bożej w Medjugorie

Figura Matki Bożej w Medjugorie

W niedzielę 1 sierpnia rozpoczyna się w Medjugorie kolejny Międzynarodowy Festiwal Młodych. Uroczystej Mszy św. dla uczestników będzie przewodniczył były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah, a wraz z nim nuncjusz apostolski abp Luigi Pezzuto, abp Tadeusz Wojda z Gdańska, włoski biskup Guido Gallese oraz prowincjał bośniackich franciszkanów o. Miljenko Steko - poinformowała parafia tego miejsca pielgrzymkowego w Bośni i Hercegowinie.

Hasłem tegorocznego, 32. Międzynarodowego Festiwalu Młodych (po chorwacku „Mladifest”), które potrwa do 6 sierpnia, są słowa: „Co dobrego mam czynić?” z Ewangelii wg św. Mateusza (19,16). Jak informują organizatorzy, do 2019 r. przybywało na spotkania nawet 50 000 uczestników z ponad 100 krajów świata. Liczba ta znacznie zmalała w ub. roku ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczyła się głównie do okolicznej młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję