Reklama

Honorowy obywatel Łowicza

Niedziela łowicka 41/2004

Kandydaturę Prymasa Polski Józefa Glempa do tytułu Honorowego Obywatela Łowicza zgłosił na czerwcowej sesji Rady Miejskiej Ryszard Budzałek - burmistrz Łowicza. Przypomniał, że Prymas od lat związany jest z Łowiczem. „Intencją moją było wyrażenie wdzięczności w imieniu naszej łowickiej społeczności za wszelką życzliwość, jakiej Łowicz ze strony Waszej Eminencji doświadczył” - mówił w trakcie uroczystości Burmistrz. Jego argumentację, bez głosu sprzeciwu, poparli radni na lipcowej sesji. „Składając wniosek o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Łowicza, którym Rada Miejska obdarza w dowód najwyższego wyróżnienia i uznania, byłem przekonany, że zasługi osoby tak znanej i cenionej, nie wymagają uzasadnień i wyjaśnień”.- podkreślał Ryszard Budzałek.
„Tytuł Honorowego Obywatela ma szeroki wymiar” - mówił przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kaliński. „Jest to wielkie uznanie dla tego wszystkiego, co ktoś zrobił. Jest to bardzo optymistyczny znak dla innych, że warto dobrze żyć i dobrze służyć innym, Polsce. To także bardzo wychowawczy przykład. Honorowi Obywatele stają się miejscowymi autorytetami. Można stawiać ich za wzór naszym młodym łowiczanom. Przez sam fakt, że są, honorowi obywatele wzbogacają naszą lokalną historię”. Mówca scharakteryzował również sylwetki dotychczasowych Honorowych Obywateli Łowicza. Czterech z nich obecnych było na wtorkowej uroczystości: bp Alojzy Orszulik, bp Józef Zawitkowski, rektor MWSH-P Wiesław Balcerak i Julian Walendziak. Wśród zasłużonych łowiczan jest także Jan Paweł II.
Sam Ksiądz Prymas powiedział z pokorą, że nie czynił nic ponad to, co należy do jego obowiązków. „Dziękuję za ten zaszczyt - mówił o wręczonym tytule - choć sam w pamięci szukam zasług dla miasta i mam ochotę zmityngować te zasługi” - żartował Ksiądz Prymas. Mówca zaznaczył, że Łowicz jest mu bliski i to nie tylko ze względu na historię miasta, związaną z Prymasami Polski, ale także częste odwiedziny ówczesnej kolegiaty łowickiej w drodze z Warszawy do Gniezna i z powrotem, gdy towarzyszył w podróżach prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Prymas Józef Glemp wspomniał ks. Wieteskę, proboszcza kolegiaty, który Łowicz ukochał w sposób szczególny, oraz bp. Józefa Zawitkowskiego, który również pełnił tę funkcję. Wyraził także nadzieję, że obecny ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej Dziuba, pokocha to miasto w sposób, na który Łowicz zasługuje. Uroczystość uświetnił występ Łowickiej Orkiestry Kameralnej, która zagrała m.in. Mazura Tomasza Kiesewetera. Spotkanie w Ratuszu zakończyło się serdecznymi gratulacjami i wspólnym odśpiewaniem Księdzu Prymasowi tradycyjnego Sto lat.
W 1986 r. prymas kard. Józef Glemp wspierał przygotowania do uroczystości związanych z 850. rocznicą powstania Łowicza, których ukonorowaniem była, dokonana w kolegiacie 25 marca 1987 r., konsekracja Stanisława Kędziory - pierwsza od staropolskich czasów w naszym mieście. Miała ona tym większe znaczenie, że nowy Biskup pochodził z Łowicza. Tego samego dnia, po odbyciu oficjalnych spotkań, Jego Eminencja udał się do łowickiego szpitala i ofiarował naszym chorym ultrasonograf, którego do tej pory nie posiadaliśmy.
W 1989 r. Prymas Polski wsparł obchody 50. rocznicy heroicznych walk nad Bzurą. Rok później dokonał na Starym Rynku w Łowiczu konsekracji biskupiej ks. Józefa Zawitkowskiego, co mieszkańcy odczytali jako cenny dar dla naszego miasta.
Z satysfakcją możemy dziś powiedzieć, że Prymas Polski zawsze był osobą promującą nasze miasto. Wyrazem tego było nie tylko czuwanie nad pracami konserwatorskimi naszej kolegiaty, czy patronowanie wielkiej wystawie Skarby Kolegiaty Łowickiej, która miała miejsce w Warszawie. To Księdzu Prymasowi zawdzięczamy wielu zagranicznych dostojników kościelnych i innych zacnych gości, którzy dzięki sugestii tak znakomitej osoby, zechcieli nasze miasto odwiedzić.
Nie sposób też nie docenić zasług Prymasa Glempa dla powołania diecezji łowickiej i wynikające z tego faktu korzyści dla naszego miasta. Nie dość dziękować za uświetnienie takich uroczystości jak: poświęcenie pomnika Władysława Grabskiego na Starym Rynku, poświęcenie Wyższego Seminarium Duchownego, uczestnictwo w koncelebrze papieskiej, poświęcenie pomnika Jana Pawła II i przewodniczenie, odbywającej się w naszym mieście 313. Konferencji Episkopatu Polski.
Dla Łowicza, który od XIII w. był grodem arcybiskupim, dokonuje się dzisiaj ważny akt historyczny - stary, biskupi gród, wyrastający głęboko z korzeni chrześcijańskich, odzyskuje dziś swoją tożsamość - staje się znów miastem Prymasa, przewodnika duchowego narodu inspirującego nas do troski o pielęgnowanie cnót społecznych i prawdziwej miłości do ojczyzny (...).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas dzieciom. Wakacyjne atrakcje dla najmłodszych

2021-07-26 14:23

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska

Zbliża się półmetek tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas. Z wypoczynku na koloniach, półkoloniach i krótszych wyjazdach organizowanych przez diecezjalne Caritas w różnych rejonach Polski skorzysta tego lata około 8 tys. osób. Akcja jest finansowana ze zbiórek organizowanych przez Caritas. Niestety dla wielu dzieci w Polsce wyjazd na wakacje, z uwagi na trudną sytuację materialną, wciąż pozostaje w sferze marzeń. W tym roku akcja nabrała dodatkowego znaczenia, dając dzieciom szansę na integrację i odbudowanie relacji z rówieśnikami po okresie izolacji i nauki zdalnej.

Nauka zdalna i brak codziennego kontaktu odcisnęły swoje piętno na najmłodszych. Jak przyznaje Maryla Jaskułowska, wychowawczyni na koloniach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach nad Liwcem, część dzieci wyjeżdża na wakacje zamknięta w sobie, obarczona bagażem trudnych doświadczeń z czasu pandemii. Otwierają się pod wpływem zajęć integracyjnych, opowiadają o swoich przeżyciach, odnajdują radość we wspólnej zabawie.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

"Rz": We wtorek koniec Naszej Klasy

2021-07-27 07:05

[ TEMATY ]

media

Użytkownicy popularnego przed laty serwisu rozstaną się z nim dziś o 23.59. Osoby korzystające z usług płatniczych serwisu mają niewiele czasu na odzyskanie pieniędzy - informuje we wtorkowym wydaniu "Rz".

"Serwis NK.pl zostanie zamknięty 27 lipca o godz. 23:59, ale sam adres strony pozostanie aktywny, bo pozostaną tu informacje o zamknięciu serwisu" - powiedział gazecie Skrzypek-Makowska, kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska. Jak podkreśla, RASP jest wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki Nasza Klasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję