Reklama

Lutomiersk

Święto Chleba

29 sierpnia br. odbyło się w Lutomiersku Święto Chleba połączone z dorocznymi dożynkami gminnymi oraz na prośbę wójta gminy Lutomiersk, po raz pierwszy z dożynkami powiatowymi. Święto Chleba to święto zgody. Tego dnia wierni podczas wszystkich Mszy św. przynoszą do poświęcenia chleb, aby później, w domowym zaciszu łamać się nim wraz z rodziną na znak przebaczenia. Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele farnym o godz. 13.30. Świątynia wypełniła się wielką liczbą wiernych, pośród których nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, kapłanów z parafii Lutomiersk i Kwiatkowice, a także licznych pocztów sztandarowych. Kazanie poświęcone rolnikom i miłości do ziemi wygłosił ks. kan. Włodzimierz Paszkowski, gospodarz miejsca.
Po Mszy św. barwny korowód dożynkowy wyruszył w kierunku stadionu. Na czele w dorożce ubranej kwiatami i zaprzężonej w dwa białe konie strojne w pióropusze jechali Gospodarze Dożynek wraz z Księdzem Proboszczem tutejszej parafii.
Wręczaniu kunsztownie plecionych wieńców towarzyszył śpiew zespołów gospodyń wiejskich, które dokładały starań aby nie zabrakło też akcentów patriotyczno-religijnych: Z Dekalogiem do Unii brzmiało hasło na plecionych ze zbóż tablicach przykazań. Kilkakrotnie wystąpił zespół ludowy z Niesięcina.
Kolejnym punktem programu było wręczenie Orderu Odrodzenia Polski. Na zakończenie przewidziano występy popularnych zespołów estradowych. W pobliżu sceny rozstawiono namioty ze stanowiskami gastronomicznymi. Całemu spotkaniu towarzyszyła piękna pogoda. Promienne słońce stało się, jakby opatrznościowym znakiem błogosławieństwa dla rolników, oraz dla idei pojednania jaką niesie ze sobą Święto Chleba.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

[ TEMATY ]

modlitwa

Kościół

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Korneliusz był papieżem, wybranym w 251 roku, spotykającym się z wrogością ze strony dysydenckich kapłanów, jednak doświadczał wsparcia Cypriana, biskupa Kartaginy, który autorytatywnie bronił jego prawowitości. W 253 roku, podczas prześladowania za cesarza Gallusa, Korneliusz został wygnany do Civitavecchia, gdzie zmarł, natomiast Cyprian poniósł męczeństwo za cesarza Waleriana w 258 roku.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję