Reklama

Po 15 latach

Parafia na łódzkim Olechowie

Niedziela łódzka 41/2004

Przed niespełna 20 laty na łódzkim Olechowie powstało Osiedle „Słowiańskie”. Zasiedliły je w większości młode małżeństwa z dziećmi. Daleko było stąd do kościoła pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, a jeszcze dalej (i bez możliwości dojazdu) do zabytkowej świątyni w Mileszkach. Dlatego mieszkańcy osiedla, zatroskani o życie religijne swoje i dzieci, zwrócili się do ordynariusza bp. Władysława Ziółka z prośbą (podpisaną przez 290 osób) o utworzenie parafii. Wkrótce prośbie stało się zadość, bowiem 1 października 1989 r. Łódzki Ordynariusz erygował parafię pw. św. Jana Ewangelisty, mianując jej proboszczem ks. Grzegorza Michalskiego.
Rozwój duchowy i materialny nowej wspólnoty utrwala dla potomnych parafialna kronika, ale i w pamięci wielu wiernych z pewnością jest ciągle żywe najważniejsze wydarzenia, a więc inauguracyjna Msza św. w kościele Matki Bożej Jasnogórskiej (15 października 1989 r.) i pierwsza Rezurekcja w Wielkanoc (1990 r.) na terenie boiska pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 141, a także budowa tymczasowej kaplicy.
W 1991 r. architekt Aleksy Dworczak opracował projekt architektoniczny ośrodka duszpasterskiego (przy ul. Kazimierza Odnowiciela 5), a nadzór budowlany objął inż. Janusz Frey.
W latach 1992-97 zbudowano świątynię, której akt erekcyjny: „W imię Trójcy Przenajświętszej. Na chwałę Boga, który jest Miłością” - wmurował 19 czerwca 1994 r., a poświęcił kościół w stanie surowym abp Władysław Ziółek 14 grudnia 1997 r.
W kwietniu 1998 r. rozpoczęto budowę plebanii, natomiast rok później na wieży kościoła zamontowano 4-metrowy metalowy krzyż jako wotum wdzięczności za pielgrzymkę Ojca Świętego do Ojczyzny.
To właśnie ten krzyż góruje nad osiedlem i zielonym terenem, z którym pięknie kontrastuje biel zewnętrznych tynków świątyni i plebanii, ukończonej i poświęconej w 2000 r.
Wnętrze świątyni zaprojektowano tak, że z każdego jej miejsca jest widoczny główny ołtarz na tle ściany ołtarzowej, której centrum wypełnia krzyż, zaś u jego stóp - figury Matki Bożej i św. Jana. Postaci, które spotkały się na Golgocie i tu w kościele, który właśnie 5 września 1995 r. otrzymał drugi tytuł: Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, dlatego - jak napisano w Gazecie Parafialnej - możliwość kontemplacji tego wydarzenia, czyli spotkania pod krzyżem jest wielką łaską.
Autorem całości wystroju wnętrza świątyni jest ks. prał. Tadeusz Furdyna. Na wystrój ten składają się elementy ściany ołtarzowej, freski w górnych częściach ścian nawy głównej, stolarka w prezbiterium i ławki, a także 14 witraży, fundowanych przez indywidualnych darczyńców (7) i przez wspólnotę parafialną. Witraże przedstawiają postacie Świętych, a także Ojca Świętego i sługę Bożego kard. Ste fana Wyszyńskiego. Ks. T. Furdyna zaprojektował także dwa boczne mozaikowe ołtarze. Lewy będzie poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej, która w znaku obrazu od początku towarzyszy umacnianiu się życia parafialnej wspólnoty. W prawym bocznym ołtarzu znajduje się Najświętszy Sakrament w tabernakulum, a wyżej - mozaikowe wyobrażenie Chrystusa Miłosiernego. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę wystroju wnętrza: z bielą ścian kontrastują kolory niebieski i granatowy, co w witrażach - zdaniem ks. Furdyny - jest sprawą najważniejszą.
O zamierzeniach na najbliższą przyszłość Ksiądz Proboszcz mówi z wielką powściągliwością. Najważniejsze zadanie to położenie posadzki (biała „marianna” w prezbiterium i granit w nawach), wykonanie obejścia procesyjnego i położenie trwałego dachu. Wymaga to pokonania trudności finansowych, które przeżywają przede wszystkim parafianie - mieszkańcy osiedla, którzy chociaż borykają się z problemami materialnymi, w miarę możliwości ofiarnie uczestniczą w dziele budowy parafialnego ośrodka duszpasterskiego.
Równocześnie z tą budową wzrasta i umacnia się świątynia duchowa, bo jak powiedział Ojciec św. Jan Paweł II, „Kościół buduje się nie tylko z cegieł, ale także z żywych kamieni”. Sprzyja temu działalność grup parafialnych (ministranci, kółka różańcowe, schola, Oaza Rodzin), uczestnictwo we wspólnej modlitwie i organizowaniu różnych uroczystości, a także przeżycie Misji Świętych i peregrynacji obrazu Matki Bożej Watykańskiej z okazji 75-lecia diecezji łódzkiej (1995 r.). Duże znaczenie dla duchowego rozwoju wspólnoty mają pielgrzymki na Jasną Górę (stałe uczestnictwo w IX grupie), oraz do innych miejsc kultu religijnego, w tym do Rzymu i Ziemi Świętej (1998 r.).
Zauważalne miejsce we wspólnocie mają dzieci i młodzież. Ich przedstawiciele - ministranci i wspomniana schola uczestniczą licznie w nabożeństwach. W salach domu parafialnego spotykają się także harcerze XV drużyny ZHR. Grupa uczniów korzysta z dofinansowania obiadów w szkole.
Trudy pracy duszpasterskiej dzielili z Księdzem Proboszczem księża wikariusze: ks. Bogdan Jeleń (do 1997 r.), któremu wspólnota jest wdzięczna nie tylko za żarliwą posługę kapłańską, ale także za projekt i wykonanie aparatury nagłośniającej w kościele; ks, Kazimierz Bednarek (do 1998 r.) i obecnie ks. Bogdan Żeromiński.
Nad całością życia parafialnego czuwa z zatroskaniem proboszcz ks. kan. Grzegorz Michalski, jednocześnie (od 2000 r.) dziekan Dekanatu Łódź-Olechów.
Mija 15 lat historii parafii. Za wszystkie dzieła duchowe i materialne, jakie w niej się dokonały, wspólnota parafialna będzie dziękować Bogu podczas Mszy św. sprawowanej przez abp. Władysława Ziółka - metropolitę łódzkiego, w niedzielę 17 października o godz. 12.00. Uroczystość jubileuszową zaplanowano wspólnie z nadaniem Szkole Podstawowej nr 205 im. św. Królowej Jadwigi.
Niech Bóg Wszechmogący błogosławi całej wspólnocie parafialnej w dalszej realizacji zamierzeń duszpasterskich i budowlanych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: DOBRY PASTERZ – „lustro” tegorocznych rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Łódzkiej

2022-09-26 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Już po raz szósty - w dniach od 26 – 28 września br. o godz. 20:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki - odbędą się trzy wieczory ze Słowem Bożym – Rekolekcje Kapłańskie 2022, które poprowadzi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję