Reklama

Kościół w dziejach Rzeszowa

Sto lat w służbie wychowania

Niedziela rzeszowska 41/2004

„Szlachetność życia, godność człowieka, wierność Ojczyźnie, czystość sumienia - oto są cele święte, jak rzeka” - słowa te, zaczerpnięte z hymnu II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, wyznaczają program dydaktyczno-wychowawczy placówki. W bieżącym roku obchodzi ona stulecie istnienia. Otwarta została 1 września 1904 r., jako 8-klasowe państwowe Gimnazjum Klasyczne.
Centralne obchody jubileuszu szkoły rozpoczęła uroczysta Msza św., sprawowana w kościele pw. Chrystusa Króla. Uczestniczyli w niej wychowawcy i nauczyciele, absolwenci i aktualni uczniowie, a także zaproszeni goście. Koncelebrze, złożonej z katechetów i wychowanków szkoły przewodniczył, były jej katecheta, ks. inf. Józef Sondej. On też wygłosił okolicznościowe kazanie, podczas którego przybliżył dzieje Liceum. Przedstawił okresy chwały, kiedy szkoła w pełni i bez przeszkód realizowała swoje zadania, a także czasy okupacji hitlerowskiej, kiedy nie mogła w ogóle funkcjonować. Niektórzy jej profesorowie włączyli się w prowadzenie tzw. tajnych kompletów. Ksiądz Infułat przypomniał też okres komunizmu, kiedy z jednej strony umożliwiono dostęp do edukacji szerokim rzeszom młodzieży, z drugiej zaś prowadzono propagandę ateizmu i indoktrynacji komunistycznej. Przejawiało się to przede wszystkim wyrzuceniem nauczania religii ze szkoły, a II Liceum, noszące wówczas imię Młodej Gwardii, było pierwszą placówką edukacyjną bez tego przedmiotu. Kaznodzieja mówił też, że ten trudny czas udało się szczęśliwie przetrwać dzięki wielu uczciwym pedagogom, którzy ukazywali młodzieży prawdziwe wartości. Zaznaczył nadto, że po upadku komunizmu szkoła, nawiązując do swych patriotycznych tradycji, obrała swoim patronem wychowanka, żołnierza, poległego w walce o niepodległość Ojczyzny, płk. Leopolda Lisa - Kulę. Jego postawa uczy miłości Ojczyzny, co jest niezwykle ważne w kontekście naszej obecności w strukturach Unii Europejskiej. Kaznodzieja ukazał zebranym także drugą postać, patrona młodzieży - św. Stanisława Kostkę, który swoją postawą uczy, że trzeba być konsekwentnym w wierze i wytrwałym na drodze życiowego powołania.
Po zakończeniu Mszy św. uformował się pochód, prowadzony przez orkiestrę szałamaistek i zespół mażoretek. Zatrzymał się on na chwilę przed budynkiem Liceum, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy, umieszczonej w holu szkolnym. Aktu tego dokonali: Mieczysław Janowski - eurodeputowany z Rzeszowa, płk Andrzej Litwa - jeden z najstarszych wychowanków szkoły oraz ks. inf. J. Sondej. Następnie pochód ruszył pod pomnik płk. L. Lisa-Kuli, gdzie najpierw odśpiewano hymn Polski, a następnie, po przemówieniu dyrektora szkoły Jerzego Cyprysia, złożono wieńce.
Na przedpołudniową część obchodów jubileuszu złożyły się nadto: otwarcie okolicznościowej wystawy, sesja naukowa oraz spotkania absolwentów. Te wydarzenia odbyły się już w budynku szkoły. Każde z nich było dla obecnych pretekstem do wspomnień, okazją do wzruszeń.
Ważną część obchodów jubileuszu stanowiła okolicznościowa akademia, która odbyła się w budynku Filharmonii Rzeszowskiej. Złożyły się na nią przemówienia dyrektora szkoły i zaproszonych gości oraz koncert pokoleń, podczas którego wystąpili wychowankowie szkoły (m.in. Kazimierz Pustelak, Jerzy Dynia, Mirosława Semeniuk-Podraza, zespół „Klang”). Obchody jubileuszu zakończył bal absolwentów.
Sto lat działalności szkoły to blisko sto roczników absolwentów, to dziesiątki tysięcy wychowawców i wychowanków, trudzących się w procesie edukacyjnym i pracujących nad kształtowaniem osobowości. To lata jasne i ciemne, to nieustanna służba dziełu wychowania. Na obchodach stulecia nie kończy się jednak funkcjonowanie szkoły. Przed nią dalsza praca i nowe wyzwania. Cytując słowa hymnu szkoły, należy życzyć jej nauczycielom i wychowankom, by zawsze byli „wierni, jak drzewa swoim korzeniom”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł konfesjonału

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne oazy

2021-08-04 09:02

Archiwum Ruchu Światło-Życie AL

Ruch Światło - Życie Archidiecezji Lubelskiej przygotował dla dzieci i młodzieży kilka wakacyjnych oaz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję