Reklama

Turza - pamięć o pomordowanych

19 września br. burmistrz gminy i miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg, ks. Jan Lib, dziekan dekanatu sokołowskiego, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej, pod honorowym patronatem starosty rzeszowskiego Stanisława Ożoga i Rady Miejskiej w Sokołowie Młp., zorganizowali w turzańskim lesie doroczną uroczystość patriotyczno-religijną. Odbyła się ona nad grobami żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego pomordowanymi przez NKWD w 1944 r.
Centralnym wydarzeniem tej uroczystości była polowa Msza św. odprawiona pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego. Przed Mszą św. miały miejsce występy: Wojskowej Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa, chóru pod dyrekcją Grzegorza Wójcikiewicza (dyr. Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sokołowie), młodzieży z KSM-u, recytującej wiersze z tomiku Skazani na zapomnienie.
Następnie burmistrz Sokołowa Młp. przywitał przybyłych gości, m.in. senatora RP Kazimierza Jaworskiego, posłów na Sejm RP - Ewę Kantor, Halinę Murias, Marka Jurka, Jana Tomakę, Marię Zbyrowską, deputowanego do Parlamentu Europejskiego Mieczysława Janowskiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej ks. Jana Szczupaka, kombatantów, przedstawicieli „Solidarności”, młodzież szkolną, harcerzy, mieszkańców Sokołowszczyzny. Poczesne miejsce zajęły liczne poczty sztandarowe.
W kazaniu ks. inf. Józef Sondej pytał, gdzie jest nasz patriotyzm dziś, gdy nie trzeba walczyć zbrojnie, ale należy chodzić na wybory i wybierać prawych ludzi. „Patriotyzmem dziś jest również złożenie podpisu na liście osób domagających się wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę - stwierdził kaznodzieja. Liturgię mszalną uświetniły występy orkiestry wojskowej i chóru. Pod koniec Mszy św. płomiennie przemówił o. Hieronim Warachim, kapucyn z Sędziszowa Młp., ur. w 1906 r., były kapelan AK ze Lwowa. Mówił o zdradzie Polski przez sojuszników w czasie II wojny światowej. Dodał, że tylko niezbadanym planom Boskiej Opatrzności zawdzięcza fakt, że nie leży w mogile, w turzańskim lesie.
Biskup Kazimierz Górny podziękował wszystkim obecnym - organizatorom i uczestnikom uroczystości. Szczególną wdzięczność wyraził żołnierzom AK, którzy wytrwale przybywają do turzańskiego lasu, dając i dziś wymowne świadectwo wiary i patriotyzmu.
Po Mszy św. miało miejsce wystąpienie Starosty Rzeszowskiego. Następnie odbył się Apel Poległych, a Kompania Podhalańczyków z Rzeszowa oddała salwę honorową, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystość zamknął występ Wojskowej Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa. Uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie stwierdziła, że te coroczne spotkania w Turzy, to okazja do chwili zadumy, refleksji i modlitwy za tych, którzy kształtowali ducha polskości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję