Reklama

Pielgrzymka duchowieństwa sosnowieckiego do Czernej

Kapłani u św. Kapłana Rafała

25 września odbyła się pielgrzymka księży diecezji sosnowieckiej do sanktuarium w Czernej. Znajduje się tam grób św. Rafała Kalinowskiego, jednego z patronów diecezji. W pielgrzymce wzięli udział biskupi: Adam Śmigielski i Piotr Skucha oraz 120 księży. Księża dziękowali Bogu za otrzymany dar kapłaństwa.

Dziękuję ci, Ojcze nasz

Pierwszą częścią pielgrzymki była konferencja wygłoszona przez dominikanina o. Romana Szulca. Prelegent mówił o jednym ze swych współbraci, ojcu Józefie, który bez przerwy stawia mu wymagania, poprzez które odkrywa on w sobie coraz większe możliwości. Do poszukiwania takich ludzi, stawiających wymagania, Ojciec nawoływał kapłanów.
Wzywał także do dziękowania za osiągnięcia własne oraz otaczających nas ludzi.
O. Roman mówił również o tym, że człowiek który nie potrafi dziękować, jest religijnym analfabetą. Dziękczynienie leczy z pychy, krytykanctwa, zazdrości. - Ile dziękczynienia, taka jest hojność duszy - mówił o. Szulc.

Za życie i za wiarę

Reklama

Po konferencji księża wspólnie sprawowali Eucharystię. Modlono się za kapłanów, wiernych oraz za zmarłych duszpasterzy diecezji. Jeden z braci karmelitów, wprowadzając w Liturgię, wspomniał zmarłych w minionym roku księży, m.in. zmarłego 17 września ks. Janusza Chwasta, ojca duchowego kapłanów, głównego inicjatora pielgrzymek do Czernej oraz ks. Jana Wilka, wykładowcę WSD w Częstochowie zmarłego 22 września. Brat karmelita wraz ze zgromadzonymi prosił, aby „z każdym dniem wszyscy kapłani stawali się świętymi sługami tajemnic Bożych, oraz „odkrywali w świętym zgromadzeniu na nowo powołanie, jako tajemnicę łamanego chleba, w którym jest Chrystus”.

Kto nie jest święty, niech czyni pokutę

Homilię wygłosił bp Adam Śmigielski. Jej tematem była świętość. Ksiądz Biskup bardzo ciepło wspominał uroczystość intronizowania relikwii Joanny Beretta Molla, która odbyła się 19 września w sanktuarium Matki Bożej w Jaroszowcu. Tłumaczył, że świętość osiągnąć może zwykły człowiek.
Biskup Śmigielski przypomniał, że osiągnięcie świętości możliwe jest poprzez modlitwę i pokutę.
- Najprostszej, ale i najgłębszej modlitwy - mówił Biskup Sosnowiecki - nauczył nas sam Jezus. Wzywał do niej Apostołów wzywa też i kapłanów.
Biskup Ordynariusz wspomniał również o znaczeniu sakramentu spowiedzi. Prosił, by kapłani często z niego korzystali i klękali w konfesjonale. Ksiądz Biskup zakończył homilię słowami Chrystusa, które skierował do wszystkich obecnych i nieobecnych w Czernej księży diecezji: „wytrwajcie w miłości mojej” (J 15, 9).

U grobu św. Rafała

Po Mszy św. księża indywidualnie modlili się u grobu św. Rafała Kalinowskiego. Św. Rafał obok św. Brata Alberta wybrany został przez Jana Pawła II na patrona diecezji w 1992 r. Zakonnik, beatyfikowany 22 czerwca 1983 r. w Krakowie, a kanonizowany 17 listopada 1991 r. w Rzymie, jest wzorem człowieka, który w każdym momencie życia potrafił zachować nauczanie Chrystusa.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję