Reklama

Temat tygodnia

IV Dzień Papieski

„Co robicie podczas Dnia Papieskiego? Bo my tu gadu-gadu a Dzień Papieski tuż-tuż... Macie coś, czym możecie się pochwalić, jakieś oryginalne pomysły? Pochwalcie się...” - pisze na forum witryny internetowej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jakaś dziewczyna. Ten głos świadczy o tym, że Dzień Papieski zajął już trwałe miejsce w jesiennym pejzażu naszego życia społecznego. W tym roku 10 października odbędzie się jego IV edycja.

Niedziela sosnowiecka 41/2004

Pomnik z czynów

Pierwszy raz Polska obchodziła Dzień Papieski 14 października 2001 r. w przeddzień 23. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. Była modlitwa, sympozja naukowe, spotkania i koncerty. „Chcemy w ten sposób upamiętnić na całe stulecia dzieło i myśl wielkiego Polaka” - wyjaśniał Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Jak podkreślają organizatorzy, Dzień Papieski ma wymiar intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny.

Program stypendialny

Reklama

Działalność charytatywna Fundacji to program stypendialny mający na celu wyrównanie szans edukacyjnych, skierowany do zdolnej młodzieży, pochodzącej z rodzin uboższych, mieszkających przede wszystkim na terenach wiejskich. „Fundacja stawia sobie za cel objęcie pomocą danego ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, poprzez naukę w liceum i okres studiów, towarzysząc mu w formie pomocy stypendialnej, ale również poprzez formację. Obecnie pomocą objętych jest 1127 osób z 37 polskich diecezji. W naszej programem stypendialnym fundacji objęto 13 uczniów” - poinformował nas ks. dr Ryszard Adrianek, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej i diecezjalny koordynator programu stypendialnego. Proporcjonalnie nie jest to dużo, ale należy wziąć pod uwagę, że nasza diecezja to głównie duże miasta, a preferencje przy uzyskaniu stypendiów mają dzieci byłych pracowników PGR-ów, których sytuacja jest najtrudniejsza. Najważniejsze warunki uprawniające do skorzystania ze stypendium to: zamieszkanie w miejscowości do 20 tys. mieszkańców, potwierdzony dochód na osobę w rodzinie niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, średnia ocen nie niższa niż 4,5 i pozytywna opinia katechety, nauczyciela lub proboszcza.

Dobra inwestycja

Tegoroczna zbiórka to okazja do przyznania kolejnych stypendiów. Odbędzie się w kościołach i na ulicach. Datek będzie można również złożyć przez wysłanie SMS-a albo przez połączenie się z telefonu stacjonarnego ze specjalnym numerem TP SA. Co daje program? Katarzyna Rabuś z II klasy LO w Siewierzu i Sabina Łapacz z III klasy gimnazjum w Rogoźniku zostały objęte właśnie programem stypendialnym. Pierwsza od dwóch lat, druga od kilku miesięcy. Pieniądze ze stypendium inwestują w edukację. Przeznaczają je głównie na książki. Katarzyna, która ma zdolności językowe, dodatkowo opłaca z nich prywatną szkołę językową. Na pytanie, jak zdołały zakwalifikować się do stypendium, odpowiadają zgodnie: pomogła nam w tym katechetka”. W rozmowie z Niedzielą Sosnowiecką mówią, że czują się wyróżnione darem, ale jest on dla nich zobowiązaniem do jeszcze lepszej nauki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Kassar: 12-letnia olimpijka z Syrii bohaterką

2021-07-26 16:32

polsatsport.pl

Najmłodszą uczestniczką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio jest 12-letnia Hend Zaza z Syrii. Reprezentuje swój kraj w tenisie stołowym.

Mimo iż już w rundzie kwalifikacyjnej rozgrywek przegrała z reprezentantką Austrii Liu Jia, to już sam udział ma wielkie znaczenie dla jej rodaków, podkreśliła 26 lipca wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Jak pisze w skierowanym do organizatorów liście Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski ” Ta nowatorska forma spotkań wpisuje się w dzieło Nowej Ewangelizacji dając młodemu pokoleniu możliwość spotkania ze słowem Bożym w różnych przestrzeniach codziennego życia.” Swojego pasterskiego błogosławieństwa inicjatywie przekazali także Ksiądz Biskup Romuald Kamiński oraz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Po wycofaniu obostrzeń dotyczących wydarzeń w domach kultury, 27 maja 2021 w dekanacie laseckim w archidiecezji warszawskiej odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie młodzieży pod hasłem Qulturalne Bierzmowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję