Reklama

Temat tygodnia

IV Dzień Papieski

„Co robicie podczas Dnia Papieskiego? Bo my tu gadu-gadu a Dzień Papieski tuż-tuż... Macie coś, czym możecie się pochwalić, jakieś oryginalne pomysły? Pochwalcie się...” - pisze na forum witryny internetowej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jakaś dziewczyna. Ten głos świadczy o tym, że Dzień Papieski zajął już trwałe miejsce w jesiennym pejzażu naszego życia społecznego. W tym roku 10 października odbędzie się jego IV edycja.

Niedziela sosnowiecka 41/2004

Pomnik z czynów

Pierwszy raz Polska obchodziła Dzień Papieski 14 października 2001 r. w przeddzień 23. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. Była modlitwa, sympozja naukowe, spotkania i koncerty. „Chcemy w ten sposób upamiętnić na całe stulecia dzieło i myśl wielkiego Polaka” - wyjaśniał Prymas Polski - kard. Józef Glemp. Jak podkreślają organizatorzy, Dzień Papieski ma wymiar intelektualny, duchowy, artystyczny i charytatywny.

Program stypendialny

Działalność charytatywna Fundacji to program stypendialny mający na celu wyrównanie szans edukacyjnych, skierowany do zdolnej młodzieży, pochodzącej z rodzin uboższych, mieszkających przede wszystkim na terenach wiejskich. „Fundacja stawia sobie za cel objęcie pomocą danego ucznia przez wiele lat: od gimnazjum, poprzez naukę w liceum i okres studiów, towarzysząc mu w formie pomocy stypendialnej, ale również poprzez formację. Obecnie pomocą objętych jest 1127 osób z 37 polskich diecezji. W naszej programem stypendialnym fundacji objęto 13 uczniów” - poinformował nas ks. dr Ryszard Adrianek, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej i diecezjalny koordynator programu stypendialnego. Proporcjonalnie nie jest to dużo, ale należy wziąć pod uwagę, że nasza diecezja to głównie duże miasta, a preferencje przy uzyskaniu stypendiów mają dzieci byłych pracowników PGR-ów, których sytuacja jest najtrudniejsza. Najważniejsze warunki uprawniające do skorzystania ze stypendium to: zamieszkanie w miejscowości do 20 tys. mieszkańców, potwierdzony dochód na osobę w rodzinie niższy od 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto ogłaszanego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, średnia ocen nie niższa niż 4,5 i pozytywna opinia katechety, nauczyciela lub proboszcza.

Dobra inwestycja

Tegoroczna zbiórka to okazja do przyznania kolejnych stypendiów. Odbędzie się w kościołach i na ulicach. Datek będzie można również złożyć przez wysłanie SMS-a albo przez połączenie się z telefonu stacjonarnego ze specjalnym numerem TP SA. Co daje program? Katarzyna Rabuś z II klasy LO w Siewierzu i Sabina Łapacz z III klasy gimnazjum w Rogoźniku zostały objęte właśnie programem stypendialnym. Pierwsza od dwóch lat, druga od kilku miesięcy. Pieniądze ze stypendium inwestują w edukację. Przeznaczają je głównie na książki. Katarzyna, która ma zdolności językowe, dodatkowo opłaca z nich prywatną szkołę językową. Na pytanie, jak zdołały zakwalifikować się do stypendium, odpowiadają zgodnie: pomogła nam w tym katechetka”. W rozmowie z Niedzielą Sosnowiecką mówią, że czują się wyróżnione darem, ale jest on dla nich zobowiązaniem do jeszcze lepszej nauki.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TikTok, YouTube i Instagram: katoliccy influencerzy stawiają na wiarę i modlitwę

2022-09-26 15:21

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Adobe.Stock

W siedzibie francuskiego episkopatu odbyło się spotkanie „cyfrowych misjonarzy”. Zostali na nie zaproszeni katoliccy influencerzy obecni na TikToku, YouTubie i Instagramie. Przybyło ponad 40 osób z całej Francji. Warunkiem udziału było aktywne uczestniczenie w życiu Kościoła, duża liczba subskrybentów oraz publikowanie treści zgodnych z doktryną katolicką.

Kapłani, siostry zakonne i ludzie świeccy dawali świadectwo o swoim szczególnym sposobie ewangelizacji w sieci. Praktycznie wszyscy stwierdzili, że mają już doświadczenia nawróceń, które dokonały się dzięki obecności ewangelicznego przekazu w sieci. Potwierdzali, że w mediach społecznościowych potrzeba pozytywnego przekazu skupionego na wierze, modlitwie i życiu religijnym.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Papież: słuchanie i synodalność zakorzenione w życiu zakonnym

2022-09-26 15:19

[ TEMATY ]

Franciszek

Konferencja Episkopatu Polslki/Facebook

„Bądźcie znakiem prorockim szkoły Ewangelii, która jest drogą do zbawienia świata” – powiedział Papież do uczestniczek 23. Kapituły Generalnej Zgromadzenia Sióstr Tercjarek Kapucynek św. Rodziny. Franciszek zaznaczył, że to spotkanie podejmuje w sposób szczególny dwie idee: pokorne słuchanie i synodalność. Obie mają głębokie korzenie w życiu zakonnym.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na głęboką i wewnętrzną ciszę niezbędną, aby faktycznie słuchać. Milczenie powinno być dzisiaj prorockim znakiem wyrażającym się w odejściu od hałasu i zgiełku świata. Jedynie wtedy będzie możliwe rozpoznawanie i rozróżnianie sygnałów, jakie do nas docierają. Żadna nuta nie będzie zbyt wysoka ani zbyt niska, żaden dźwięk nie będzie wrzaskliwy dla naszych uszu, jeśli znajdzie harmonię, którą może mu dać tylko nasze milczenie. Papież zwrócił uwagę na pokusę, jaką stanowi nadmierne przywiązanie do własnej melodii prowadzące do odrzucania wszystkiego, co nie pozostaje z nią zgodne. Dochodzi wówczas do osądzania innych i stawiania się na miejscu Boga. Jest to wyrazem wielkiej pychy, której należy przeciwstawić pokorę prorockiego milczenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję