Reklama

Pożegnanie Biskupa Polowego WP z Wojskiem Polskim

„Pokochałem Wojsko i utożsamiłem się z nim”

Uroczystości pożegnania abp. Sławoja Leszka Głódzia biskupa polowego WP z Wojskiem Polskim i Ordynariatem Polowym WP odbyły się 26 września br. przed Grobem Nieznanego Żołnierza i w katedrze polowej w Warszawie. Na pl. Piłsudskiego abp Głódź ucałował sztandar Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W katedrze polowej podczas Mszy św. dziękczynnej za ponad 13 lat swej posługi, Biskup Polowy WP złożył jako wotum Matce Bożej Hetmance Żołnierza Polskiego Order Polonia Restituta z Gwiazdą oraz inne odznaczenia państwowe, które otrzymał.

Niedziela warszawska 41/2004

W uroczystości uczestniczyli m. in. Jerzy Szmajdziński, minister Obrony Narodowej, wiceministrowie MON, min. Jolanta Szymanek-Deresz, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, gen. Czesław Piątas, szef Sztabu Generalnego WP, biskup sandomierski Andrzej Dzięga, były kanclerz Kurii Polowej WP, dowódcy rodzajów sił zbrojnych oraz duchowieństwo.
Abp Głódź w swoim przemówieniu powiedział, że ucałował sztandar, jak całuje się ręce matki. Zachęcił żołnierzy, by dumnie nieśli ten sztandar. - „Bądźcie zawsze sługami pokoju i sprawiedliwości, bo taka jest filozofia służby wojskowej” - zaapelował do żołnierzy. Wyraził także wdzięczność żołnierzom, księżom kapelanom za służbę Bogu i Ojczyźnie. Zachęcił zebranych, by Grób Nieznanego Żołnierza przypominał wszystkim ludziom o potrzebie miłości do Ojczyzny.
Min. Jerzy Szmajdziński podkreślił, że abp Głódź dzielił z wojskiem chwile dobre i złe; „był tam, gdzie należało być, a nie gdzie wypadało”. „Z szeregowym rozmawiał jak szeregowy, z generałem, jak generał”. Dodał, że Ordynariat Polowy WP jest integralną częścią Wojska Polskiego. - „Panie Ministrze, Biskup Polowy WP melduje o zakończeniu posługi duszpasterskiej w Wojsku Polskim” - tak brzmiał meldunek złożony przez abp. Głódzia Ministrowi Obrony Narodowej.
Abp Głódź przekazał w darze Komendzie Garnizonu Warszawa ornat, mitrę, krzyż biskupi i swój mundur.
Na zakończenie uroczystości Biskup Polowy WP w towarzystwie ministra obrony narodowej i dowódcy Garnizonu Warszawa odebrał defiladę pododdziałów Kompanii reprezentacyjnej WP.
W katedrze Polowej WP abp Sławoj Leszek Głódź powiedział, że pokochał wojsko i utożsamia się z nim. „Byłem przez te lata jednym z Was, który żył Waszym życiem, Waszymi problemami, identyfikowałem się z Wojskiem Polskim w sposób pełny”.
We Mszy św. uczestniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.
W homilii Biskup Polowy WP podziękował Bogu za łaskę wiary, dar kapłaństwa i biskupstwa. Wyznał, że czuł nieustannie macierzyńską dłoń Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego na drogach swego życia i powierzonej mu diecezji wojskowej.
Abp Głódź podziękował swoim księżom kapelanom za to, że stanęli do trudnej pracy. Kaznodzieja wyznał, że bolał, kiedy nad armią gromadziło się wiele nieporozumień. Zapewnił, że zawsze będzie orędownikiem wojska w wymiarze publicznym. „Przyszedłem w szeregi wojska w imię Chrystusa. Jakże wielką radością było dla mnie to, że tego Chrystusa spotkałem, obecnego w życiu wielu z was, żołnierzy Wojska Polskiego - oddanych synów Ojczyzny, wiernych Bogu i Kościołowi” - powiedział.
Biskup Polowy powiedział, że niezwykle ceni sobie, kiedy żołnierze mówią o nim „nasz biskup”. - Te słowa stanowią największą satysfakcję i są swoistą zapłatą za moją posługę biskupią - stwierdził.
Na zakończenie Mszy św. Prymas Polski kard. Józef Glemp podziękował Biskupowi Polowemu WP za pogodę ducha, uśmiech, mądrość oraz otwartość i postawę dialogu.
W imieniu Ordynariatu Polowego WP podziękowanie za posługę abp. Głódzia złożył wikariusz generalny Biskupa Polowego WP ks. płk January Wątroba. Liturgię Mszy św. koncelebrował biskup sandomierski Andrzej Dzięga, księża dziekani rodzajów sił zbrojnych i okręgów wojskowych. We Mszy św. uczestniczyli także bp Ryszard Borski, naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, ks. płk Marian Bendza, kanclerz prawosławnej Kurii Polowej.
23 września prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, zwierzchnik Sił Zbrojnych podziękował abp. Głódziowi za jego posługę pasterską w Wojsku Polskim. W darze od Prezydenta RP abp Głódź otrzymał dwa swoje herby - herb Biskupa Polowego WP i nowy herb Biskupa Warszawsko-Praskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję