Reklama

Dekanaty archidiecezji warszawskiej (11)

Dekanat służewiecki

Dekanat służewski w archidiecezji warszawskiej liczy sześć parafii. Na jego terenie znajduje się jedna z najstarszych w stolicy parafia św. Katarzyny oraz największy w Warszawie kościół noszący wezwanie św. Dominika.

Niedziela warszawska 41/2004

Ks. prał. Franciszek Ordak, dziekan dekanatu służewskiego urodził się 3 grudnia 1948 r. w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Był wikariuszem w Jakubowie, Jazgarzewie, Skierniewicach oraz w Warszawie (par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Opatrzności Bożej i św. Jana Kantego). W latach 1990-1996 proboszcz parafii Świętej Rodziny w Michalczewie. Od 1996 r. proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach.

Parafie i kościoły

Reklama

Parafia św. Katarzyny erygowana była w 1238 r. przez biskupa poznańskiego Pawła z Bnina. Należy też ona do najstarszych parafii w stolicy.
Wszystkie pozostałe parafie powstały w XX w. Jeszcze w 1946 r. - z inicjatywy ks. inf. Zygmunta Choromańskiego, ówczesnego zarządcy archidiecezji warszawskiej - powstała parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach. Jej powstanie potwierdził 29 czerwca 1947 r. - po swoim powrocie do Polski - kard. August Hlond. W 1952 r. erygowane zostały przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego parafie św. Zofii Barat na Grabowie i św. Dominika na Służewie. Ta ostatnia prowadzona jest przez Ojców Dominikanów. W 1980 r. kard. Stefan Wyszyński utworzył parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego na Służewcu przy ul. Rzymowskiego (od 1976 r. istniał tu rektorat). Najmłodszą w dekanacie jest parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, którą erygował kard. Józef Glemp 27 marca 1982 r. (ośrodek katechetyczno-duszpasterski istniał tu już od 1978 r.). Prowadzą ją Księża Marianie.
Wszystkie parafie posiadają swoje kościoły.
Najstarszą świątynię ma parafia św. Katarzyny, której proboszczem jest ks. prał. Józef Maj. Początkowo miała kościół drewniany. Obecny kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zbudowany na przełomie XV i XVI w. w stylu gotyku mazowieckiego, odbudowywany był i przebudowywany w XVIII, XIX i w XX w. Niedawno świątynia wzbogaciła się o piękny obraz będący kopią słynnego fresku Mater Admirabilis z kościoła Trinita dei Monti w Rzymie, a także o różaniec, na którym modlił się Ojciec Święty wkrótce po zamachu. Zawsze bardzo starannie dbający o kościół ks. prał. Maj, zrekonstruował niedawno średniowieczną chrzcielnicę, która pamięta czasy, gdy przy służewskim kościele parafianami byli jeńcy krzyżaccy, osiedleni tu przez księcia Ziemowita.
Przy świątyni znajduje się najstarsza w dekanacie plebania. Mieści się ona w XVII-wiecznym dworku wybudowanym przez ks. Wojciecha Kacprowskiego.
W parafii dziekańskiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach kościół został wybudowany zaraz po wojnie, w latach 1947-1958. Budowę rozpoczął ks. Henryk Kałczyński, przez ponad 30 lat proboszcz miejscowej parafii. Do budowy służyła m.in. cegła z rozbiórek wojennych ruin stolicy, m.in. z kamienicy jego rodziców mieszczącej się przy Marszałkowskiej 20. Zwozili je do Pyr parafianie uczestniczący w odbudowie Warszawy. W fundamenty kościoła oprócz aktu erekcyjnego włożono trzy przedwojenne srebrne monety z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykończenie wnętrza kontynuował ks. Marian Duś, który był tu proboszczem w latach 1977-1986, do czasu swojej nominacji biskupiej. Kościół posiada pamiątkę - fotel, na którym siedział Ojciec Święty podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.
O tejże pielgrzymce w szczególny sposób pamięta się w parafii św. Maksymiliana. Przed świątynią, która znajduje się przy ul. Rzymowskiego, przy trasie łączącej Okęcie z Ursynowem, stoi krzyż, przed którym 2 czerwca 1979 r. Ojciec Święty celebrował Mszę św. na ówczesnym placu Zwycięstwa. Od niedawna w kościele znajduje się duży witraż upamiętniający to wydarzenie. Również ołtarze boczne zbudowane są z części ołtarza papieskiego. W parafii jest żywy kult św. Maksymiliana, a wkrótce w kościele znajdzie się witraż jemu poświęcony. Proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Parys mianowany został w 2004 r. diecezjalnym asystentem kościelnym Akcji Katolickiej.
Początki parafii św. Zofii Barat związane są ze Zgromadzeniem Sióstr Najświętszego Serca Jezusa (Sacré-Coeur). Siostry - przy wydatnej pomocy okolicznych mieszkańców - wybudowały tu na początku lat 50. ubiegłego wieku kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego. Poświęcił ją Prymas Wyszyński 5 sierpnia 1951 r. Parafia powstała tu już w rok później. Przez wiele lat wierni korzystali z tejże kaplicy. Dopiero w latach 1991-1996 według projektu proboszcza parafii ks. prał. Janusza Baranowskiego powstała tu nowa świątynia, którą poświęcił kard. Józef Glemp 27 czerwca 1995 r.
Z kolei obecność Ojców Dominikanów sięga w dekanacie lat 30. XX w. Wtedy to wybudowali oni klasztor. Inicjatorem budowy był o. Jacek Woroniecki. Przed wojną do wspólnoty zakonnej tego klasztoru należał o. Michał Czartoryski OP, który w czasie Powstania Warszawskiego został rozstrzelany przez Niemców. Czcią cieszy się znany, XVI-wieczny obraz Matki Bożej Żółkiewskiej, koronowany w 1929 r. przez abp. Bolesława Twardowskiego i w 1965 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Miejscowa świątynia, zbudowana w latach 1981-1994 według projektu arch. Władysława Pieńkowskiego, konsekrowana dziesięć lat temu, uważana jest za największy kościół w Warszawie. Dominikanie słyną ze słynnych „dziewiętnastek”, czyli Mszy św. odprawianych w niedziele o godz. 19.00, które gromadzą przede wszystkim młodzież.
W najmłodszej parafii dekanatu służewskiego - Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach pracę duszpasterską prowadzą Księża Marianie. Kiedy przybyli na Stegny w 1978 r., rozpoczęli odprawianie Mszy św. w prowizorycznej kaplicy i prywatnym mieszkaniu. Dziś ich wybudowana w latach 80. ubiegłego stulecia imponująca świątynia widoczna jest z daleka. Konsekrował ją 31 maja 1993 r. kard. Józef Glemp. Jeszcze bardziej znane jest również mające siedzibę na Stegnach wydawnictwo. Parafia włącza się w organizację dorocznych Targów Wydawców Katolickich. Wśród działających tu ruchów jest m.in. związane z duchowością mariańską Bractwo Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Aż trzy parafie w dekanacie mają podobną liczbę wiernych (ok. 20 tys.) - św. Dominik, św. Maksymilian i Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Najmniejsze zaś parafie to św. Zofii Barat na Grabowie (ok. 2 tys. wiernych) i św. Katarzyny (ok. 3 tys.).
Licznie obecne są w dekanacie zakony. Oprócz dominikanów i marianów, którzy prowadzą tu swoje parafie, na terenie parafii św. Zofii Barat ważny ośrodek mają księża salezjanie, którzy przy ul. Korowodu prowadzą Salezjański Ośrodek Misyjny wraz z Muzeum Misyjnym. W tejże parafii są wspomniane wcześniej Siostry Sacré Coeur.
W Pyrach są siostry dominikanki oraz siostry elżbietanki. W parafii św. Katarzyny dużą pomoc świadczą siostry eucharystki. W parafii św. Maksymiliana są ojcowie barnabici, którzy przy ul. Smoluchowskiego prowadzą Centrum Kulturalne, Lecznicę Ars Medica oraz mają swój dom prowincjalny. W parafii Księży Marianów są siostry Najświętszego Imienia Jezus.

Duchowieństwo

Dziekanem dekanatu służewskiego jest ks. prał. Franciszek Ordak, od 1996 r. proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pyrach. Wicedziekanem jest ks. Tadeusz Mierzwiński MIC, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Ks. Mierzwiński jest też kapłanem sprawującym najdłużej funkcję proboszcza na terenie dekanatu (od 1981 r.). Nieco krócej (od 1985 r.) proboszczem jest ks. prał. Józef Maj z parafii św. Katarzyny. Najkrócej w dekanacie służewskim proboszczem jest (od 2004 r.) o. Mirosław Pilśniak OP z parafii św. Dominika.
Na terenie dekanatu w duszpasterstwie pracuje 6 księży proboszczów i 12 wikariuszy, których wspomaga 3 księży rezydentów oraz kapłani zakonni pełniący różne funkcje z parafii dominikańskiej i mariańskiej.
Najstarszym z proboszczów (ur. 1935 r.) jest ks. Tadeusz Mierzwiński, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach, najmłodszym o. Mirosław Pilśniak (ur. 1959), proboszcz parafii św. Dominika.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 11:26

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Rosja/ Polska misjonarka z Ułan Ude s. Bernadetta: cała Buriacja to nasza parafia

2021-08-04 07:21

[ TEMATY ]

misje

Dominikanki.pl

S. Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

S.  Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude

"Cała republika Buriacja to nasza parafia" - mówi siostra Bernadetta Gratkowska z Ułan Ude, stolicy Buriacji, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Obszar tej parafii jest większy od terytorium Polski, a jej początki sięgają zesłań Polaków na Syberię.

Buriacja, do której należy 70 proc. wybrzeża Bajkału, leży w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i graniczy z Mongolią. Najbliższy kościół katolicki poza Ułan Ude jest w leżącym 450 kilometrów na zachód Irkucku albo w Czycie - 750 kilometrów na wschód.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję