Reklama

Polska

Abp Gądecki: Duch Święty jest duszą każdego życia wspólnotowego

„Jako dusza mistycznego ciała, Duch Święty jest duszą każdego życia wspólnotowego. Sprawia, że słowo i przykład życia w tym, co dotyczy miłości braterskiej, staje się głosem działającym w sercu” – mówił abp Stanisław Gądecki do osób konsekrowanych, zgromadzonych w poznańskiej katedrze. Metropolita poznański przewodniczył Mszy św., połączonej z odnowieniem przyrzeczeń zakonnych osób konsekrowanych, z okazji XXII Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Graziako

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali przełożeni posługujących na terenie archidiecezji poznańskiej zgromadzeń i instytutów zakonnych oraz bp senior Zdzisław Fortuniak, bp pomocniczy Grzegorz Balcerek i bp pomocniczy Damian Bryl.

W homilii przewodniczący KEP, nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, podjął refleksję na temat roli trzeciej Osoby boskiej w życiu osób konsekrowanych.

Metropolita poznański zaznaczył, że od samego początku odkryciu powołania do życia konsekrowanego towarzyszy głos Ducha Świętego. „U początków życia konsekrowanego, kiedy Chrystus powołuje mężczyzn i kobiety, żeby poszli za Nim, Jego głos i Jego przyciągająca siła dają się rozpoznać dzięki wewnętrznemu działaniu Ducha Świętego, którego zadaniem jest ułatwienie rozpoznania tego powołania i wzbudzenia pragnienia, aby udzielić na nie odpowiedzi przez całkowite poświęcenie życia Chrystusowi i Jego królestwu” – zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP przypomniał, że od początków pierwszego monastycyzmu aż po dzisiejsze czasy każda forma życia konsekrowanego rodziła się z natchnienia Ducha Świętego. Podkreślił, że natchnienie Ducha dało początek zarówno w życiu pustelniczym, jak i tworzeniu się rodzin zakonnych.

Abp Gądecki zwrócił uwagę na rolę Ducha Świętego w dojrzewaniu do życia konsekrowanego tych, którzy już wstąpili na tę drogę. Zaznaczył, że wierność osób powołanych ślubom czystości, ubóstwa i posłuszeństwa trzeba przypisać Duchowi Świętemu.

Przewodniczący KEP podkreślił, że łaska Ducha Świętego powoduje, że w postępowaniu osób konsekrowanych ujawnia się miłość cichego i pokornego Serca Jezusowego, Jego postawa służby i Jego heroiczne przebaczenie.

„Nieustanne działanie Ducha Świętego jest również konieczne, aby osoby życia konsekrowanego mogły wytrwać w modlitwie i w ścisłym zjednoczeniu z Chrystusem” – zauważył metropolita poznański.

Reklama

„Ten sam Duch Święty, będący początkiem zbawienia i życia wiecznego, jest odpowiedzialny za doprowadzenie życia konsekrowanego do jego pełni, czyli do uwielbienia Boga, oddania Bogu chwały, które jest ostatnim dziełem Ducha Świętego” – zauważył przewodniczący KEP.

Abp Gądecki zaznaczył, że „w ten sposób życie konsekrowane może stać się głębokim znakiem Kościoła, prowadzonym przez Ducha, aby odtworzył w sobie rysy Oblubieńca i był święty i nieskalany”.

Podczas Mszy św. zakonnice, zakonnicy, członkowie instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, posługujący na terenie archidiecezji poznańskiej, odnowili przyrzeczenia zakonne, dziękowali za dar powołania oraz za charyzmaty osobiste i zakonne, prosili też o wierność swojemu powołaniu i świętość.

Na terenie archidiecezji poznańskiej swoje domy i klasztory ma 19 męskich oraz 36 żeńskich instytutów życia konsekrowanego, w tym 2 zgromadzenia klauzurowe: klasztor sióstr karmelitanek na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu oraz klasztor sióstr klarysek w Pniewach.

2018-02-02 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser do konsekrowanych: Jesteście znakiem sprzeciwu!

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

razem.tv

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję