Reklama

W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce

Ks. Zbigniew Rycak
Edycja podlaska 44/2004

Msza św. koncelebrowana przez ponad 30 kapłanów pod przewodnictwem bp. prof. Edwarda Ozorowskiego w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku przy licznym udziale wiernych i pocztów sztandarowych poprzedziła otwarcie wystawy Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) w dniu 14 października br. Po Eucharystii, w oratorium św. Jerzego, mieszczącym się w podziemiach świątyni, nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, nad którą honorowy patronat objął gen. dyw. abp Leszek Sławoj Głódź. Ekspozycja, która trwać będzie do końca października jest częścią obchodów 20. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. J. Popiełuszki. W otwarciu wystawy wzięli udział: białostoccy alumni i księża z bp. E. Ozorowskim na czele, przedstawiciele władz miejskich Białegostoku z prezydentem miasta, R. Turem, prof. dr hab. C. Kuklo - dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku, harcerze, dziennikarze i mieszkańcy Białegostoku. Honorowym gościem uroczystości otwarcia wystawy była rodzina zamordowanego ks. Jerzego - matka Marianna Popiełuszko oraz brat Księdza z żoną i córką.
Po okolicznościowych przemówieniach i wykładzie dr. hab. Jana Żaryna z Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku nt. represyjnych działań służb PRL-owskich względem Kościoła, przecięto symboliczną wstęgę, a dokonała tego najpierw Marianna Popiełuszko.
Wystawa, powstała z inspiracji białostockiego Oddziału IPN, prezentuje znane i niepublikowane dotąd zdjęcia z życia ks. Jerzego i procesu dochodzenia do prawdy po jego męczeńskiej śmierci. Fotogramy rozmieszczone wokół usypanego z kamieni krzyża rozświetlonego płomieniami świec przemawiają dramatyzmem utrwalonych scen - samochód porywaczy ks. Jerzego, zgubiona tablica rejestracyjna - jeden z dowodów w poszukiwaniu sprawców uprowadzenia, trumna ze zwłokami Księdza. Przejmujące są też zdjęcia dokumentów operacyjnych podejmowanych w stosunku do Kościoła i duchownych, spośród których wielu straciło życie lub zdrowie, a wykonujący te operacyjne działania pozostali najczęściej po dziś dzień bezkarni, chociaż posługiwali się takimi m.in. środkami jak: uprowadzenia, pobicia, morderstwa, podpalenia.
Wystawa białostocka to przede wszystkim hołd i pamięć względem ks. Jerzego Popiełuszki, ale to także lekcja najnowszej, bardzo dramatycznej historii, o której nie wszyscy już pamiętamy. A przecież z niej wyrastamy, pamięć o niej to nasza powinność. Warto, będąc w Białymstoku, zejść do Oratorium w podziemiach kościoła św. Wojciecha i zwiedzić wystawę o tym, który życiem zapłacił za wolność, którą możemy się dziś cieszyć.

Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin przyznał się

2019-06-17 11:51

na podstawie TVN24

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 22-letniemu mężczyźnie, który został w niedzielę zatrzymany w związku z morderstwem 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku – powiedział w poniedziałek PAP Marek Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

cocoparisienne/pixabay

22-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Początkowo miał przedstawiać alibi. Później przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Jak poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, mężczyzna znał rodzinę zamordowanej Kristiny.

Ciało dziewczynki odnaleziono w czwartkowe popołudnie. Wcześniej zgłoszono jej zaginięcie. Na ciele dziecka widniały rany kłute. A prokuratorzy poinformowali, że zabójstwo miało znamiona szczególnego okrucieństwa.

Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział PAP, że w poniedziałek nadal będą prowadzone czynności w tej sprawie. "Dziś prokurator zdecyduje m.in. o wniosku o areszt" - powiedział prokurator. Mężczyźnie grozi dożywocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem