Reklama

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Grabowej k. Niegowic

Miasto samych ulic

Adam Tarnowski
Edycja sosnowiecka 44/2004

Jest ich 5, a będzie 9 - miasteczka ruchu drogowego. Powstają w małych ośrodkach, gdzie często dzieci muszą dochodzić do szkoły po drodze bez chodnika. Miasteczka uczą bezpiecznych zasad poruszania się po ulicach, a przy okazji można w nich zdobyć kartę rowerową czy motorowerową. Właśnie takie miasteczko zostało otwarte w Grabowej koło Niegowonic. Poświęcił je, 13 października, bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Miasteczko zostało sfinansowane ze środków gminy Łazy, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.
„Jestem niezmiernie szczęśliwy, że opracowany kilka miesięcy temu plan nie został schowany do szuflady i doczekał się szybkiej realizacji. Bo przecież miasteczko ma służyć edukacji komunikacyjnej dzieci nie tylko z naszej gminy, ale również z całego województwa śląskiego. Oddaliśmy do użytku znakomicie zaprojektowany i wykonany plac do praktycznej nauki zasad ruchu drogowego. Spełnia on wszystkie normy bezpieczeństwa i w ocenie ekspertów jest jednym z najlepszych w kraju” - powiedział podczas otwarcia miasteczka Tadeusz Czop, burmistrz Łaz.
Burmistrz zdradził też plany na najbliższe miesiące. „Miejsce na budowę miasteczka ruchu drogowego nie zostało wybrane przypadkowo. Jesteśmy na terenie szkoły podstawowej, obok której od lat działa schronisko młodzieżowe. Już niebawem w tych budynkach zostaną uruchomione sale dydaktyczne do nauki przepisów ruchu drogowego. W ten sposób powstanie wojewódzkie centrum edukacji komunikacyjnej. W Grabowej połączymy naukę z wypoczynkiem. Uczniowie nawet z najdalszych zakątków województwa będą mogli zdobywać wiedzę z zasad ruchu drogowego i jednocześnie zwiedzać najpiękniejsze zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej” - opowiadał Tadeusz Czop. Do dyspozycji uczniów będzie więc plac do praktycznej nauki, sale dydaktyczne oraz miejsca noclegowe w schronisku. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach będzie kontynuował współpracę z gminą Łazy. Miasteczko ruchu drogowego zostanie otoczone przez Ośrodek nadzorem merytorycznym, a jego pracownicy będą służyć pomocą dydaktyczną i organizacyjną.
WORD, zgodnie ze swoim statutem, propaguje zasady ruchu drogowego. Przez cały rok organizuje spotkania, imprezy plenerowe, konkursy i konferencje poświęcone bezpieczeństwu na drogach. „Szczególną troską otaczamy dzieci. To dlatego tak często gościmy w szkołach, przedszkolach, na koloniach czy obozach. Ale te wszystkie działania nie doszłyby do skutku albo nie przyniosłyby takich efektów, gdyby nie pomoc ze strony samorządów, policji, dyrektorów szkół, księży, pracowników Caritas i wszystkich ludzi, którym leży na sercu troska o najmłodszych uczestników ruchu drogowego” - powiedział Niedzieli Piotr Wcisło, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.
Jak zapewnił Roman Bańczyk, wicedyrektor WORD, w fazie realizacyjnej są 4 kolejne projekty. Zaś w najbliższym czasie zostaną oddane do użytku 2 kolejne miasteczka: w Mysłowicach i Kobielicach. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo naszych pociech na drogach.

Reklama

Zwycięski ogień Miłości

2019-08-13 12:55

Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 33/2019, str. 25

Prorocy Starego Testamentu doświadczali słownych sprzeciwów i fizycznej przemocy, aż po zadawaną im śmierć. Jeremiasz też miał marnie skończyć, zanurzony w błocie. Nieugięte głoszenie tego, co Bóg mu odsłaniał, zderzyło go z czysto „ludzką” oceną sytuacji obleganej Jerozolimy. Objawianie woli Boga przyniosło mu liczne upokorzenia, ale się nie cofnął!

A my dziś, gdy opór i odrzucanie Bożego projektu dla człowieka są jeszcze bardziej bezwzględne i totalne – jacy jesteśmy? Przeciwnicy Boga, cali „zakrzywieni ku sobie” (św. Augustyn) z powodu samouwielbienia albo rozczarowania istnieniem, próbują Stwórcę wyeliminować, pominąć milczeniem, unieważnić, obrzucić błotem, ba, ogłosić Jego śmierć. Świadczą o tym m.in. ponawiane próby atakowania i bluźnienia temu, co Boże i święte. Groźna jest też obojętność religijna, a utrata ognia miłości w relacji z Bogiem czyni wszystko gorszym. Winniśmy zatem modlić się o proroków i liczyć się z ich (Bożym) zdaniem. Gdy toczymy duchową walkę o respekt dla Gospodarza Wszechświata i żywą relację z Nim, pamiętajmy, że sam Bóg jest gwarantem ostatecznego zwycięstwa.

Odwagi w zmaganiach dodaje nam heroiczna wiara wielu świadków. Oni, dawniej i dzisiaj, „zrzuciwszy wszelki ciężar, a przede wszystkim grzech”, wpatrują się w Chrystusa i biegną wytrwale w wyznaczonych im zawodach. My też „patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala”.

Miliony pasjonują się różnymi zawodami. A jak bardzo pasjonujemy się zawodami najważniejszymi? To marsz, a nawet bieg, z ufną wiarą w sercu, by na mecie wpaść w ramiona Ojca. Te zawody też mają swoje zasady. Klaruje je nam nasz Trener – Jezus, żyjący w Kościele. On nas uodparnia na aurę zaraźliwej niewiary. Odpiera „dyktaturę relatywizmu”, obnaża intelektualną jałowość ulegania presji opinii, narzucanej poprawności. Nie liczmy jednak na łatwy „święty spokój” i szybki zanik podziałów. Dbajmy o to, by co dzień na nowo zapalać się od Jezusa ogniem Boskiej Miłości. W czasie modlitwy. I w czasie Eucharystii, w której mamy najdalej idący kontakt z Sercem Jezusa – „gorejącym ogniskiem Miłości”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czaplinek: modlitwa za chorych w amfiteatrze

2019-08-18 09:44

km / Czaplinek (KAI)

W czaplineckim amfiteatrze odbył się wieczór chwały. Trzecia edycja letniego wydarzenia prowadzonego przez Katolicki Zespół Uwielbienia Król Dawid poświęcona była modlitwie za chorych.

ferobanjo/pixabay.com

Ok. 150 osób uczestniczyło 17 sierpnia w kilkugodzinnym spotkaniu w amfiteatrze w Czaplinku. Zgromadzili się tu nie tylko krajanie, ale i sąsiedzi z okolicy oraz 30–osobowa grupa spod Bydgoszczy, a także goście z Łodzi.

Modlitwę wstawienniczą poprzedziły adoracja i konferencja, którą wygłosił Marcin Stefanik, lider "Króla Dawida". Opierając się na Ewangeliach pokazał, w jaki sposób uzdrawiał chorych Pan Jezus. Zachęcał, by Ewangelią żyć na co dzień. Przekonywał, by z czcią uczestniczyć we Mszach św. Poruszył też temat grzechu, będącego przeszkodą w otwarciu się na uzdrowienie i temat sakramentu spowiedzi. – Są zranienia w naszych sercach, które nas blokują, ale łaska Boża i nasze przebaczenie innym otwierają nas na nowe życie.

Wagę otwarcia na łaskę Bożą podkreślił ks. Mateusz Marcinkiewicz SDB. W pierwszej części spotkania, podczas Mszy św. sprawowanej na polowym ołtarzu ustawionym na scenie amfiteatru przestrzegał w homilii przed zatwardziałością serca. Kapłan wskazał, że zgorzknienie może być powodem tego, że choć człowiek jest fizycznie sprawny, to jednak choruje wewnętrznie. Zachęcał, by otworzyć się na łaskę Bożą, podejmując wysiłek otwartości i przyjęcia uzdrowienia od Jezusa. – Pozwólmy dziś Panu Jezusowi, by to On nam pomógł, by przemienił nasze serca i czynił z nas ludzi, którzy innym niosą nadzieję – powiedział.

Długo trwała modlitwa wstawiennicza, którą prowadzili kapłani. Na koniec jeden z nich dodatkowo namaszczał chorych olejem św. Peregryna przeznaczonym dla osób chorych na nowotwory. Kapłani kładli dłonie lub stułę na głowach osób chorych, a niektóre z tych osób podczas tej modlitwy doświadczały tzw. upadku w Duchu Świętym. Wielu odchodziło od tej modlitwy poruszonych, zapłakanych.

Spotkanie w czaplineckim amfiteatrze transmitowała telewizja internetowa Dobre Media. Lider spotkania Marcin Stefanik zachęcał, by także widzowie internetowi byli uczestnikami modlitwy o uzdrowienie. Jak zapewnia, jest przekonany – i o to z grupą modlił się przed spotkaniem – by i w taki sposób docierała do ludzi łaska Boża. Jak podaje ks. Krzysztof Witwicki, dyrektor stacji, transmisję obejrzało co najmniej 5 tys. widzów.

Katolicki Zespół Uwielbienia Król Dawid istnieje od 5 lat przy parafii pw. Świętej Trójcy w Czaplinku. Co miesiąc grupa prowadzi wieczory uwielbienia w parafii. W 2017 roku zespół zainaugurował cykl większych spotkań - letnie wieczory uwielbienia w miejskim amfiteatrze, a następnie zimowe spotkania charyzmatyczne na hali sportowej. Misją zespołu jest oddawanie chwały Bogu. W lutym 2018 roku zespół wydał płytę z pieśniami uwielbienia, na krążku znalazły się m.in. utwory autorskie. Grupa prowadzi także spotkania charyzmatyczne skierowane do uczniów oraz innych grup duszpasterskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem