Reklama

Niedziela Wrocławska

Żołnierze – już czczeni, nie Wyklęci!

W 2011 r. zostało uchwalone przez Sejm RP święto – 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We Wrocławiu oficjalne uroczystości rozpoczną się jutro o godz. 10.30 na cmentarzu Osobowickim pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

[ TEMATY ]

Wrocław

żołnierze wyklęci

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzony w tym roku po raz ósmy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” we Wrocławiu i w regionie:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wrocław:

1 marca

10.00 - Zbiórka pod bramą główną Cmentarza Osobowickiego, wymarsz do Kwater Żołnierzy Wyklętych

10.30 - rozpoczęcie oficjalnych uroczystości pod pomnikiem ofiar terroru komunistycznego

13.00 – otwarcie wystawy „Kwatera Ł Panteon Narodowy pod Cmentarnym Murem” na placu przy Kościele Garnizonowym we Wrocławiu

14.30 – uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych zasłużonym mieszkańcom Dolnego Śląska w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu

17.00-18.00 - patriotyczna Msza Św. w kościele garnizonowym (bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety)

18.30-20.00 - Marsz Pamięci pt. „Bohaterowie Niepodległej - Rodzina Lazarowiczów”. TRASA: Rynek - pl. Gołębi - Ruska - Kazimierza Wielkiego - Podwale - pl. Wolności. Zakończenie na pl. Wolności (występ artystyczny młodzieży i koncert patriotyczny rapera Pawła Przewoźnego)

UWAGA!

W związku z przemarszem ulicami miasta w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. w godzinach od 18.15 do 20.00 na trasie przemarszu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

2 marca

18.00-21.00 - Wieczór pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wprowadzenie historyczne i wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich II Konspiracji. Spotkanie poprowadzi Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Aula XVII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osieckiej, ul. Tęczowa 60

Reklama

4 marca

10.00 - wrocławski bieg „Topem Wilczym” połączony z inscenizacjami i spotkaniami ze świadkami historii oraz środowiskami pozarządowymi. Kompleks Stadionu Olimpijskiego.

8 marca

18.00 - Spotkanie z Tadeuszem Płużańskim pt. „Żołnierze wyklęci w walce z komuną”, Civitas Christiana Wrocław, ul. Kuźnicza 11-13

Kąty Wrocławskie

4 marca

Szkoła Podstawowa nr 2 i GOKiS Kąty Wrocławskie zapraszają do udziału w II kąckiej edycji VI Biegu Pamięci Tropem Wilczym już 4 marca

Oława

17 marca

Organizatorami wydarzenia jest fundacja „Ku Korzeniom”, Urząd Miejski w Oławie oraz Fundacja Akademia Patriotów.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00 Mszą świętą w Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia w Oławie (plac Maksymiliana Marii Kolbe 1). Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Ronda Żołnierzy Wyklętych, gdzie nastąpi odsłonięcie tablicy Poświęconej Żołnierzom Polskiego Podziemia Niepodległościowego oraz złożenie Ziemi z Łączki.

W CTKiR Browar Probus wykłady wygłoszą prof. Krzysztof Szwagrzyk (Instytut Pamięci Narodowej) oraz Leszek Żebrowski - historyk i pasjonat tematyki związanej z Polskim Podziemiem Niepodległościowym.

Oleśnica

1 marca

O godz. 17.00 przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych odbędą się oficjalne uroczystości związane ze świętem.

2 marca

O godz. 10.00 w Sali konferencyjnej w Bibliotece przy ul. Reja 10 (parter) Marek Gadowicz z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu wygłosi wykład „Rotmistrz Pilecki w drodze do Niepodległości”

4 marca

Widowisko historyczne prezentujące fragment walk o wyzwolenia Wilna w lipcu 1944 roku – Operację Ostra Brama oraz jej bezpośrednie konsekwencje dla żołnierzy Armii Krajowej biorących w niej udział. To również okazja do obejrzenia umundurowania i sprzętu bojowego z tamtych czasów.

Reklama

Widowisko rozpocznie się o godz. 13.30 na oleśnickim Podzamczu. Wstęp wolny.

Brzeg

4 marca

O godz. 16.00 nabożeństwo w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

O godz. 17.00 wieczór poświęcony Żołnierzom Niezłomnym: wykład okolicznościowy pt. „Ostatni z rodu Norwidów” wygłosi Janusz Wójcik, pieśni żołnierskie z okresu działalności Żołnierzy Niezłomnych. Wykona je duet „Apasjonata”, który tworzą gitarzysta Jan Grajewski i wokalistka i gitarzystka Ewa Siemaszko i projekcja filmu pt. „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

2018-02-28 18:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Madonna z Lewacz w parafii Barkowo

Mieszkańcy parafii Barkowo w powiecie żmigrodzkim, którzy po II wojnie światowej przybyli tu z Wołynia na tereny Ziem Zachodnich, uczcili w dniu 3 maja Matkę Bożą z kresowego sanktuarium w Lewaczach, gdzie obraz Maryi otaczany był szczególnym kultem. Już 71 lat mieszkańcy Barkowa modlą się właśnie przed tym kresowym wizerunkiem Maryi, przywiezionym w repatrianckiej tułaczce, wypraszając za Jej wstawiennictwem Boże błogosławieństwo i łaski.

Uroczystości w Barkowie rozpoczęły się od poświecenia symbolicznego słupa granicznego i tablicy pamiątkowej, które dla Kresowian są symbolem ich rodzinnych stron. Lewacze położone są bowiem przy samej granicy II Rzeczpospolitej z Rosją, a wielu tamtejszych mieszkańców związanych było z stacjonującym tam Korpusem Ochrony Pogranicza. Przywiezione na Dolny Śląsk w 1945 dzwony są przedwojenny darem pograniczników dla tamtejszego sanktuarium i do dziś zwołują wiernych Barkowa na nabożeństwa do miejscowej świątyni. Podczas Mszy św. przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich wręczyli pamiątkowe medale osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu tradycji kresowych na Dolnym Śląsku.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

2024-04-23 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Opowieści ubogaciły występy muzyczne, warsztaty i poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję