Reklama

Zdrowie

Światowy Dzień Walki z AIDS

[ TEMATY ]

HIV

AIDS

Zakażenie HIV jest w Polsce coraz mniej wynikiem dożylnego stosowania narkotyków, a coraz częściej efektem ryzykownych zachowań seksualnych – donosi Krajowe Centrum ds. AIDS przed 1 grudnia, obchodzonym jako Światowy Dzień AIDS.

O sytuacji dotyczącej osób zakażonych HIV i chorych na AIDS poinformowano na konferencji prasowej Krajowego Centrum ds. AIDS, która odbyła się 28 listopada w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie.

Reklama

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV to blisko 16 tys., ale z wirusem żyje 30-35 tys. osób. Oznacza to, że połowa osób zakażonych o tym nie wie.

W 2011 r. odnotowano w Polsce 992 nowe zakażenia HIV, z czego zdecydowana większość (808) to mężczyźni. W 228 przypadkach prawdopodobną drogą transmisji wirusa były kontakty homoseksualne między mężczyznami (23% zgłoszonych przypadków), w 70 kontakty heteroseksualne, a w 45 przypadkach - stosowanie środków odurzających w iniekcjach. Jednak aż w 645 przypadków (65%) brak było danych o prawdopodobnej drodze zakażenia.

Najwięcej przypadków zakażeń pojawiło się w województwie mazowieckim (240, 24%), śląskim i dolnośląskim (po 13%).

Reklama

Liczba badań na obecność HIV w Polsce systematycznie wzrasta, ale wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia HIV do siebie i nie myśli o wykonaniu testu. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej.

Test na HIV to „test na odpowiedzialność” – za siebie i za swoich bliskich – wyjaśnia Krajowe Centrum ds. AIDS. Dlatego, z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS, agenda ministerstwa zdrowia apeluje, by Polacy decydowali się poddać testowi na obecność wirusa HIV. Taki test – anonimowo i bezpłatnie - można wykonać w jednym z 31 istniejących w całym kraju punktów konsultacyjno-diagnostycznych – wyjaśniała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Według Centrum, w pierwszych latach epidemii w Polsce główną drogę rozpowszechniania się zakażeń HIV stanowiło stosowanie dożylnych środków psychoaktywnych. Od 2001 r. nastąpiła zmiana tego trendu: zakażenie jest bowiem coraz częściej wynikiem ryzykownych zachowań seksualnych, szczególnie wśród osób w wieku 20-29 lat (36%). Ten stan jest odzwierciedleniem trendu światowego.

Pracujący od wielu lat na rzecz osób zakażonych HIV i chorych na AIDS ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej ubolewał, że Polacy mają wciąż małą wiedzę na temat HIV, którą zastępują stereotypy i błędne przekonania. Np. aż 25% Polaków uważa, że można zakazić się HIV, spożywając wspólne posiłki z osobą chorą na AIDS; aż 22% jest przekonanych, że osoba zakażona HIV i pracująca z innymi, nie powinna móc kontynuować swojej pracy. Z kolei 49% badanych uznaje, że można zakazić się HIV, używając publicznych toalet, a aż 17% – że wierność jednemu partnerowi nie oznacza, że można uniknąć zakażenia HIV.

Ks. Nowak zaapelował zatem o „powrót do źródeł” w upowszechnianiu wiedzy na temat profilaktyki HIV/AIDS. – Nie możemy tego bagatelizować, bo odbije się to naprawdę ostrą czkawką za kilkanaście lat. To, że mamy większą dostępność do leczenia, dotyczy osób chorych, a tu chodzi o podstawową wiedzę osób zdrowych o tym, jak można uniknąć zakażenia HIV, jak zmniejszyć ryzyko tego zakażenia i kiedy wykonać badania – wyjaśniał.

Na całym świecie w 2011 r. było 34 mln osób żyjących z HIV. Najbardziej dotkniętym epidemią obszarem pozostaje Afryka Subsaharyjska. W tymże roku z powodu AIDS na świecie zmarło 1,7 mln osób, HIV zakaziło się 2,5 mln.

2012-11-29 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UNICEF: 1,2 mln młodych ludzi, głównie dziewczęta – nosicielami HIV

[ TEMATY ]

HIV

Co godzinę 30 nastolatków zaraża się wirusem HIV – alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF), dodając, że dwie trzecie nowych zakażeń przypada na dziewczęta. Mówi o tym raport „Women at the Heart of the HIV. Response for Children”, przedstawiony 25 lipca na odbywającej się w dniach 23-27 lipca w Amsterdamie międzynarodowej konferencji poświęconej AIDS. Uczestniczą w niej lekarze, politycy i działacze społeczni, a także liczni przedstawiciele Kościołów i stowarzyszeń religijnych.

W czasie spotkania podkreślano wielokrotnie, że światowa epidemia „będzie jeszcze długo występować” i „jeszcze długo nie znajdzie się pod kontrolą”.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję