Reklama

Niezapomniane spotkanie

Ponad 120 absolwentów dawnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku Podlaskim 11-12 września br. uczestniczyło w VI Zjeździe Absolwentów. Pierwszy taki zjazd odbył się w 1984 r. z inicjatywy Jerzego Jaworskiego, maturzysty z 1957 r. Szkołę tę ukończyli m. in.: ks. Andrzej Kiersnowski, proboszcz w Ostrówku Węgrowskim i ks. Tadeusz Czyżak, administrator parafii Niemyje Nowe, a także diakon Andrzej Zalewski.

Niedziela podlaska 46/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranych na dziękczynnej Eucharystii w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel powitał proboszcz ks. Tadeusz Kryński. „Przybyliście spotkać się i wspólnie modlić podczas kolejnego zjazdu absolwentów. Czujcie się tu tak jak u siebie w domu, w rodzinie, będąc ponownie po latach wraz z nami w tej świątyni i w swojej szkole” - mówił. Refleksje swe Ksiądz Proboszcz oparł na słowach piosenki ks. Franciszka Leśniaka Upływa szybko życie.
W homilii ks. Dariusz Kujawa, profesor WSD w Drohiczynie, odwołując się do powitalnych słów Księdza Proboszcza, powiedział, że autor tej pieśni, wskazującej bardzo wyraźnie na dramat rozstania, nie przewidział tego, że w Bielsku Podlaskim jest pewien fenomen. „(...) Od kilkunastu już lat, mimo trudności, organizowane są w szkole koleżeńskie zjazdy. Organizatorzy podejmują różne wysiłki i czynią wszystko, żeby być razem”. Kaznodzieja wyraził radość, że spotkania te poprzedza uczestnictwo we wspólnych Eucharystiach. Nawiązując do postawy dziękczynnej za otrzymane dary i łaski w okresie kształcenia i w życiu dorosłym, odwołał się do słów św. Teresy od Dzieciątka Jezus, czczonej w parafii w sposób szczególny wraz z Matką Bożą z Góry Karmel: „Wdzięczność jest tym, co najbardziej przyciąga łaski Boże”. Ksiądz Profesor apelował o wdzięczność, bo jeśli człowiek dziękuje, to jeszcze więcej otrzymuje. Życzył Absolwentom, aby Chrystus - jedyny Nauczyciel i Wychowawca wspomagał ich dalszy wzrost duchowy.
W modlitwie wiernych modlono się m.in. za wychowawców i wychowanków szkoły oraz za organizatorów koleżeńskiego spotkania. Ks. Andrzej modlitewną pamięcią ogarnął ponad 30 zmarłych nauczycieli, wychowawców, dyrektorów, księży prefektów i absolwentów szkoły i prosił Boga, aby On był ich wiekuistą nagrodą. Dziękował za ponad 50 lat istnienia Szkoły i jej absolwentów. Na czas przeżywania wspólnoty Kapłan udzielił błogosławieństwa.
Uroczystości w gmachu szkoły rozpoczęły się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odegrania hymnu. „Mam przyjemność, jako przewodniczący, w murach naszej szkoły powitać Panią Dyrektor, Radę Pedagogiczną, wszystkich przybyłych Pedagogów, Koleżanki, Kolegów i Przyjaciół. Niech nasze spotkanie przypomni nam dawne czasy i będzie źródłem niezapomnianych przeżyć” - powiedział Walenty Guszcz i zapowiedział program zjazdu.
„Przyjechaliście z różnych stron Polski, spoza granic Polski, aby po wielu latach przypomnieć najpiękniejsze szkolne chwile i podzielić się refleksjami o swoim dalszym życiu. Tego rodzaju spotkania dostarczają niezapomnianych wrażeń zarówno wychowankom, nauczycielom i gościom” - tak w imieniu własnym i grona pedagogicznego Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta wszystkich uczestników VI Zjazdu Absolwentów ZSE powitała dyrektor Zinaida Laszkiewicz. Przypomniała ona, że początki szkoły sięgają pierwszych lat powojennych, kiedy to na czele z ówczesnym kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej nr 2 - Michałem Dawidziukiem zrodziła się myśl utworzenia w Bielsku Podlaskim drugiej, po szkole rolniczej, średniej szkoły zawodowej. Już we wrześniu 1947 r. rozpoczęła działalność Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa o kierunku handlowym, która w kolejnych latach ulegała przemianom i otrzymywała różne nazwy. Dyrektor Laszkiewicz podkreśliła, że I Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Ekonomicznych odbył się 22-23 września 1984 r., a VI Zjazd Absolwentów ZSE odbywa się w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta. Tę nową nazwę szkoła otrzymała 1 września 2002 r. Miesiąc później Zarząd Powiatu w Bielsku Podlaskim ufundował szkole nowy sztandar.
Do ważniejszych osiągnięć szkoły Dyrektor zaliczyła: uzyskanie finałowego miejsca na szczeblu centralnym XXXVI Olimpiady Języka Rosyjskiego, I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie na scenariusz lekcji o giełdzie i rynku kapitałowym, III miejsce w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Powiecie Bielskim, I miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców o puchar Dyrektora Szkół Leśnych w Białowieży, I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Pod kierunkiem Artura Obuchowskiego drużyna koszykówki chłopców awansowała do IV Ligi Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Podlaskiego.
Wizytówką ZS nr 3 jest ciągle doskonalona baza pracowni komputerowej, która jest wyposażona w serwer, stały dostęp do Internetu i Multimedialne Centrum Informacji. W listopadzie, w ramach projektu „Pracownie komputerowe dla szkół”, wzbogaci się o dalsze 15 stanowisk. Jest w tym zasługa Sławomira Niedźwieckiego, pod którego kierunkiem uczniowie zajęli I miejsce w województwie podlaskim w konkursie „Moja szkoła w Internecie”.
Szczególnym sukcesem był udział uczniów klas ponadgimnazjalnych w kwietniu 2004 r. w zorganizowanym po raz pierwszy w Polsce „Dniu Przedsiębiorczości”. 154 uczniów zapoznało się z funkcjonowaniem stanowisk pracy w ponad 50 firmach i instytucjach. Szkoła ponadto realizowała program „Dzień Przedsiębiorczości”. Na 321 szkół zajęła 1. miejsce w województwie i 15. w kraju. Placówka została uhonorowana dyplomem i statuetką „Najaktywniejsza Szkoła”.
Jerzy Jaworski, honorowy przewodniczący zjazdu przekazał życzenia od uczestniczącego we Mszy św. Zygmunta Czerkasa - jednego z pierwszych absolwentów średniej szkoły zawodowej i starosty pierwszej grupy absolwenckiej. Z wolnej trybuny Włodzimierz Bagniuk powiedział: „... Gromadzimy się wokół nauczycieli, którzy nas nie opuszczają. To dzięki nim obchodzimy dziś święto szkoły”. Życzył niezapomnianych wrażeń ze wspomnień z lat młodości i wyraził nadzieję, że dopomogą one rozwiązać wiele spraw.
Część oficjalną zakończył występ szkolnego zespołu tanecznego dziewcząt prowadzony przez Justynę Iganowicz.
Dyrektor Laszkiewicz zaprosiła do obejrzenia wystawy „Lata wspomnień”, przygotowanej przez nauczycieli języka polskiego i obejrzenia oraz dokonania wpisu do kroniki szkolnej. Zaprosiła też zebranych na kolejny zjazd.
Następnie delegacje złożyły wiązanki na grobach zmarłych profesorów, a następnie wszyscy wyjechali na poczęstunek do leśniczówki w Grabowcu, gdzie przygrywał im zespół „Klekociaki” z Bociek. Tam bardzo ciekawie opowiedział o swoim najkrótszym egzaminie z tematów zawodowych Jan Jancewicz, a Klaudia Owerczuk w swoich wspomnieniach odwołała się do pierwszej matury w 1957 r.
Wieczorem absolwenci bawili się przy dźwiękach zespołu „Sweet Song” aż do białego rana. Przyjęli też kilka uchwał oraz zatwierdzili kandydaturę Walentego Guszcza na przewodniczącego kolejnego zjazdu.
Ks. dr Dariusz Kujawa, były katecheta, obecnie notariusz Kurii i wykładowca homiletyki w WSD w Drohiczynie powiedział: „Zjazd jest nie tylko wspaniałą okazją do uświadomienia sobie roli, jaką odegrała w naszym życiu szkoła, lecz jest także czasem wspólnej modlitwy i podziękowań wyrażonych naszym Nauczycielom i Wychowawcom. W Zespole Szkół Ekonomicznych spotykałem wspaniałych nauczycieli i wychowawców. Z wielką życzliwością wspominam pana dyrektora Henryka Oksztulskiego, grono pedagogiczne i młodzież. Osobiście w tej szkole bardzo wiele się nauczyłem. Odegrała ona też znaczącą rolę w mojej formacji kapłańskiej. To stąd Ksiądz Biskup skierował mnie na studia na KUL. Niech nadal pedagodzy - ludzie o głębokich ideałach, pewnym systemie wartości i zasadach kształtują współczesność ZS nr 3 im Wł. St. Reymonta, aby szkoła była chlubą ich i miasta”.
Komitet Organizacyjny (Walenty Guszcz, Józef Gass, Jan Ziemcow) składa szczególne podziękowanie Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu, Duchowieństwu, Młodzieży i Jerzemu Jaworskiemu za pomoc w przygotowaniu Zjazdu. Dziękuje także Oldze Kołos, Andrzejowi Szmurło i Józefowi Świetlicznemu.

Zespół Szkół nr 3 w Bielsku Podlaskim jest jedną z największych placówek oświatowych szkolnictwa ponadgimnazjalnego w mieście, posiada chlubną tradycję, a jego dotychczasowa działalność stanowi piękną kartę w rozwoju oświaty na ziemi białostockiej. Jej mury opuściło ponad 5,5 tys. absolwentów, którzy stanowią trzon średniej i wyższej kadry ekonomicznej w większości zakładów pracy i firm funkcjonujących na terenia miasta i południowo-wschodniej części woj. podlaskiego. W bieżącym roku we wszystkich typach szkół Zespołu naukę pobiera 766 uczniów w 26 klasach. Szkoła zatrudnia 42 nauczycieli na pełnych etatach i 11 niepełnozatrudnionych, dysponuje 22 pomieszczeniami do prowadzenia zajęć lekcyjnych, biblioteką, czytelnią, gabinetem lekarskim oraz pomieszczeniami administracyjnymi i gospodarczymi. Zajęcia odbywają się przez 6 dni w tygodniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Środa, 1 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję