Reklama

Jaworzno

Sentymenty z okolic jazzu

Wspólnota „Betlejem” przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie przygotowała koncert charytatywny zatytułowany „Sentymenty z okolic jazzu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wykonawcami jazzowych kompozycji były: Gabriela Szendzielorz-Jungiewicz (fortepian), Małgorzata Maliszczak (fortepian) oraz Elżbieta Kolorz (śpiew). W programie znalazły się utwory pedagogów Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach: J. Glenca, M. Maliszczaka, A. Zubka, D. Janusa. Impreza odbyła się 5 listopada w Sali Teatralnej MCKiS w Jaworznie.
„Koncert Sentymenty z okolic jazzu jest dla nas kolejną okazją do spotkania się z przyjaciółmi i sympatykami »Betlejem«. Nasza wspólnota nie mogłaby powstać i rozwijać się bez wielu życzliwych i bezinteresownych ludzi, którzy od samego początku nas wspierają. W ten listopadowy wieczór chcemy wyrazić wdzięczność wszystkim, naszym darczyńcom, dobrodziejom, czyli po prostu przyjaciołom” - powiedział ks. Mirosław Tosza, założyciel jaworznickiej wspólnoty „Betlejem”.
Przed i po koncercie czynny był kiermasz, na którym mieszkańcy „Betlejem” wystawili swoje prace. Były to przedmioty z wikliny i drewna, drobne prezenty i świąteczne kartki, ikony i malowane szkło, a na deser przygotowano piernik - oczywiście domowej roboty. Zebrane podczas kwesty pieniądze zostaną przeznaczone na funkcjonowanie domu, a część z nich trafi do chorej dziewczynki.
Ks. Mirek przypomniał o tym, że wszyscy doświadczamy ubóstwa. Wielu ludzi zmaga się z biedą i niedostatkiem, ale ubóstwo dotyka również człowieka w jego wymiarze duchowym, intelektualnym i uczuciowym. „Ta prawda o ludzkiej kondycji każdego z nas wyznacza pewien określony styl relacji we wspólnocie, który każe nam unikać podziału na opiekunów, podopiecznych, ubogich i bogatych, zachowując jednocześnie świadomość zróżnicowania motywacji wstąpienia i pozostawania we wspólnocie. Nikt z nas nie jest aż tak ubogi, aby nie mógł służyć innym. Tak jak Chrystus, możemy innych swoim ubóstwem ubogacać” - mówił ks. Mirek.
Kilka dni wcześniej, 20 października, na deskach sceny „Na Progu” mieszkańcy „Betlejem” gościli brytyjskiego pieśniarza i instrumentalistę Gus’a Eyre, który śpiewa i gra country z domieszką bluesa i rock’and’rolla. „W ramach dwugodzinnego recitalu Gus nie tylko śpiewał i grał na gitarze własne kompozycje, ale jego koncert wzbogacony został również o refleksje z własnego życia osobistego, artystycznego i życia wiary” - zaznaczył ks. Tosza. Teksty piosenek, przetłumaczone na język polski, były wyświetlane na tle zdjęć, które dodatkowo urozmaicały i pogłębiały poruszane tematy. Artysta wskazywał na to, że człowiek w życiu może wybierać różne rzeczy, różne drogi. Niestety, często próby znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak żyć? - kończą się tragedią. W kilkunastu swoich piosenkach artysta zilustrował różne drogi życia, które bezpośrednio popierał autentycznymi przykładami z życia gwiazd muzyki, filmu, teatru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję