Reklama

Wydarzyło się...


Edycja częstochowska 51/2004

W Olsztynie rozstrzygnięto konkursy plastyczne

Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie był organizatorem dwóch konkursów plastycznych, adresowanych do dzieci i młodzieży. Niedawno zostały ogłoszone wyniki tych konkursów, a uroczyste rozdanie nagród odbyło się 5 grudnia br. Jury uznało, że w konkursie pt. Alkohol i papierosy szkodzą zdrowiu najlepsze prace przygotowały Ewelina Mistek i Anna Kulińska z SP w Turowie. Na drugim miejscu uplasowali się: Mateusz Piasecki z SP w Biskupicach i Łukasz Kozieł z SP w Turowie. Trzecie miejsce przypadło Grzegorzowi Woźniakowi z SP w Turowie.
Drugi z konkursów nosił tytuł Pejzaż jurajski. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych, wśród uczniów klas początkowych pierwsze miejsce zdobyli: Melania Duchowicz z SP w Olsztynie, Katarzyna Haładyn z SP w Olsztynie i Arkadiusz Biczak z SP w Biskupicach. Na miejscu drugim uplasowały się: Patrycja Strączyńska z SP w Olsztynie, Angelika Kulińska z SP w Kusiętach oraz Ewelina Milka z SP w Biskupicach. Trzecie miejsce zajęli: Kordian Bekus ze Świetlicy Środowiskowej w Skrajnicy oraz Klaudia Szadkowska z SP w Olsztynie.
W kategorii uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce zajęli: Aleksandra Nabiałek z SP w Olsztynie, Łukasz Kozieł z SP w Turowie oraz Anna Bednarek z SP w Olsztynie. Drugie miejsce zdobyła Dominika Martałek z SP w Zarębicach. Na trzecim miejscu zostali sklasyfikowani: Paulina Kowalczewska ze Świetlicy Środowiskowej w Skrajnicy, Patrycja Tomzik z SP w Zrębicach oraz Małgorzata Knapik z SP w Zrębicach.

Anna Wyszyńska

Św. Cecylia w Koziegłowach

W ostatnią sobotę listopada w parafii w Koziegłowach schola parafialna uroczyście świętowała wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyki i śpiewu kościelnego. Wraz z opiekunem ks. Pawłem Szatlewskim członkowie scholi zaprosili do wspólnego świętowania także swoich rodziców.
Wieczór św. Cecylii rozpoczęła Msza św., którą w intencji scholi oraz jej rodzin odprawił proboszcz ks. Grzegorz Banasiak. Następnie w salce parafialnej odbył się koncert życzeń dedykowany rodzicom. Radości i śpiewom nie było końca. Już teraz członkowie scholi z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie za rok.

Reklama

Hanna Filipczyk

Żywność dla potrzebujących

Już po raz 6. Związek Stowarzyszeń „Częstochowski Bank Żywności” zorganizował w regionie częstochowskim świąteczną zbiórkę żywności. W dniach 28-30 listopada, równolegle z ogólnopolską akcją Federacji Polskich Banków Żywności, w ponad 70. placówkach handlowych zbierano na ten cel wszelkie artykuły spożywcze. Wolontariusze, dyżurujący przy oznakowanych koszach, zachęcali klientów do zakupienia jednego produktu więcej, dzięki czemu zgromadzono znaczną ilość takich artykułów, jak: cukier, olej, mąka, ryż, makaron, dżem, słodycze, itp. W sumie w regionie częstochowskim zebrano ok. 10 ton żywności, z czego 7 ton w samej Częstochowie. Do akcji włączyły się zarówno wielkie instytucje handlowe (m. in. „Auchan”, „Tesco”, „Real”, „Macro”, „Biedronka”, „Społem”), jak również małe sklepy osiedlowe. „Z mniejszych sklepów pozyskaliśmy wiele kilogramów żywności, biorąc pod uwagę znacznie mniejszą liczbę klientów w porównaniu z hiper- i supermarketami” - twierdzi zastępca prezesa Związku Witold Mackiewicz. - Okazuje się, że właśnie w małych sklepach spożywczych można najbardziej liczyć na ludzką życzliwość”.
Pozyskana żywność zostanie następnie przekazana do instytucji współpracujących z Związkiem Stowarzyszeń „Częstochowski Bank Żywności”, uczestniczących w zbiórce, a także do innych organizacji pozarządowych, działających w obszarze pomocy społecznej, potrzebujących wsparcia żywnościowego. Produkty trafią także do szkolnych stołówek i placówek dydaktyczno-wychowawczych. Do licznego grona odbiorców żywności, a zarazem współpracowników Związku Stowarzyszeń, należą m.in.: Polski Czerwony Krzyż w Częstochowie, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, Stowarzyszenie Rodziców Rodzin Wielodzietnych, Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz wiele innych.

Marta Bilonowicz-Hutna

Ministrancki turniej w Miedźnie

4 grudnia br. w Miedźnie odbył się Międzyparafialny Turniej Halowej Piłki Nożnej. Wzięli w nim udział ministranci z 16 parafii naszej archidiecezji. Celem tego turnieju było podziękowanie chłopcom za to, że przez cały rok służą Panu Bogu przy ołtarzu oraz stworzenie możliwości lepszego poznania się. Przed rozpoczęciem turnieju odbyło się losowanie, dzięki któremu powstały 4 grupy, po 4 drużyny w każdej. Rozgrywki, pełne radości i emocji, trwały przez cały dzień. Podczas turnieju sędziowali Marek Szczypior i Michał Wasilewski. Gościem honorowym imprezy był piłkarz Legii Warszawa Jacek Magiera. On też ufundował atrakcyjne nagrody - koszulkę Legii z nr 18 dla króla strzelców oraz piłkę z autografami swoich klubowych kolegów, przeznaczoną dla najlepszego bramkarza turnieju.
Po zaciętej i wyrównanej walce I miejsce zdobyła drużyna z parafii św. Floriana w Częstochowie. II miejsce zajęli ministranci z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Mokrsku, a tuż za nimi ich koledzy z parafii św. Katarzyny w Miedźnie. Dla zwycięzców zostały przygotowane puchary, medale i czekolady. Dla pozostałych uczestników dyplomy z autografem Jacka Magiery i słodycze. Najwięcej bramek strzelił Paweł Kleszcz z parafii św. Katarzyny w Miedźnie i to on odebrał z rąk piłkarza Legii koszulkę tego klubu. Najlepszym bramkarzem turnieju (wpuścił najmniejszą ilość goli) i odbiorcą piłki z autografami piłkarzy warszawskiego klubu Legia okazał się służący przy tym samym ołtarzu, co król strzelców Bartosz Dedyk.
Organizatorami turnieju byli: Jacek Magiera, ks. kan. Andrzej Banaszek - proboszcz parafii św. Katarzyny w Miedźnie, Krzysztof Szymonik - dyrektor Gimnazjum w Miedźnie, ks. Sebastian Ciastek - prefekt miedźnowskiej parafii i opiekun tamtejszej służby liturgicznej ołtarza.
Ks. Sebastian Ciastek dziękuję wszystkim organizatorom oraz księżom, opiekunom i uczestnikom, a także częstochowskim parafiom: św. Floriana, św. Jadwigi Królowej, św. Andrzeja Boboli, Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników, św. Stanisława Kostki w Zawierciu, Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Mrzygłodzie, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie, św. Jana Chrzciciela w Olsztynie, św. Stanisława BM w Dankowie, Zesłania Ducha Świętego w Lindowie, św. Franciszka z Asyżu w Ostrowach, św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy, św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie, parafii św. Stanisława BM w Mokrsku - za udział w turnieju.

Ks. Sebastian Ciastek

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W obronie naszej Matki i Królowej

2019-08-25 21:16

Magda Nowak

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 25 sierpnia głównymi ulicami miasta przechodzi procesja maryjna na Jasną Górę z udziałem duchowieństwa, mieszkańców Częstochowy i pielgrzymów z terenu archidiecezji. Tradycyjnie procesję poprzedzają nieszpory odprawiane w archikatedrze.

M. Sztajner/Niedziela

– Poprzez macierzyńską obecność Maryi Kościół nabiera szczególnej pewności, że żyje życiem Chrystusa Zbawiciela, że żyje tajemnicą odkupienia i uzyskuje także tę jakby doświadczalną pewność, że jest po prostu domem każdego człowieka – mówił podczas nieszporów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wskazał również na Maryję jako na znak nadziei, Ona jest Tą, która zachęca by mieć odwagę uwierzyć na nowo Bogu i śmiało spojrzeć w oczy Chrystusa. – Pragniemy w tej właśnie modlitwie i w naszej procesji, która jest zawsze rodzajem świadectwa, podziękować Bogu za dar Matki.

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

Pragniemy prosić Go, aby postawił Maryję na naszej drodze jako światło, które pomaga nam, abyśmy my stali się światłem dla tych, którzy jeszcze trwają w ciemnościach grzechu – podsumował.

W procesji pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, uczestniczyli kapłani: z biskupem seniorem Antonim Długoszem, biskupem pomocniczym Andrzejem Przybylskim, kapitułą Bazyliki Archikatedralnej; osoby życia konsekrowanego, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz pielgrzymi.

Uwieńczeniem modlitwy była Msza św. celebrowana na jasnogórskim Szczycie, będąca jednocześnie ostatnią nowennową Eucharystią przed jutrzejszą uroczystością. Kazanie do zebranych wygłosił bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Słowa rozważania skupił na trwających w Polsce aktach profanacji wizerunku Matki Bożej. – W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na różne sposoby musimy wyrazić swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby – mówił.

– Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą Matką, którą bardzo szanujemy i kochamy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie – zaznaczył abp Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem