Reklama

Muzyka Młodych u Franciszkanów

O. Jacek Wójtowicz OFMConv.
Edycja przemyska 51/2004

Taki właśnie tytuł posiada cykl koncertów rozpoczętych w sobotę 13 listopada w kościele Ojców Franciszkanów pw. św. Marii Magdaleny w Przemyślu.
Idea cyklu proponuje stworzenie forum wypowiedzi muzycznej młodych artystów, uczniów lub studentów, przede wszystkim organistów. W zamierzeniach animatorów jest również miejsce dla prezentacji muzyki kameralnej i wokalnej. Organy najpiękniej przemawiają właśnie we wnętrzu sakralnym i mamy nadzieję, że repertuar organowy w wykonaniu młodych ludzi trafi i przemówi również do młodych słuchaczy, o których ogólną kulturę muzyczną powinna zabiegać szkoła, dom, ale również i Kościół. Od dawien dawna muzyka w Kościele miała swoje należne miejsce jako modlitwa, przybierając formę wypowiedzi instrumentalnej lub wokalnej; chorału gregoriańskiego czy śpiewu polifonicznego lub organowych jego opracowań w późniejszym okresie rozwoju liturgii i muzyki.
Wykonawcą pierwszego koncertu w cyklu Muzyka Młodych u Franciszkanów był znany w Przemyślu Daniel Prajzner. Tu skończył klasę organów pod kierunkiem mgr. Zbigniewa Szłapaka w Szkole Muzycznej II stopnia. Obecnie studiuje na drugim roku w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. M. Semeniuk-Podrazy. Koncertował w wielu miastach Polski i w Niemczech, a także z orkiestrą szkoły przemyskiej w Norwegii i Szwajcarii. Trzykrotnie brał udział w koncertach Przemyskiej Jesieni Muzycznej. Jest laureatem konkursu organowego w Częstochowie 2002 r. Był stypendystą w klasie mistrzowskiej Dawida Titteringtona, profesora Royal Academy of Musie w Londynie. Uczestniczył w festiwalu młodych organistów w Sejnach. W październiku tego roku otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Organowym w Opavie (Czechy).
Program koncertu łączył w sobie klimat zaduszkowy z odcieniem oczekiwania na przyjście Pana zastępów. Dobitnym wyrazem tego była wykonana na początku Toccata i Fuga d-moll BWV 538 J. S. Bacha zwana także dorycką. Innym medytacyjnym utworem wykonanym przez młodego artystę było Adagio z Toccaty i Fugi C-dur BWV 564. Bachowskie opracowanie chorału Nun komm der Heiden Heiland (Oto nadchodzi Zbawiciel), pełne śpiewności i liryzmu, wydobytego znakomicie przez solistę koncertu stało się zapowiedzią nadchodzącego czasu radosnego oczekiwania Pana. Oprócz Bacha zabrzmiała muzyka F. Mendelssohna (fragmenty VI Sonaty d-moll) oraz na zakończenie utwór znanego i cenionego współczesnego kompozytora czeskiego Petra Ebena - Hommage a Buxtehude, swoisty hołd złożony kompozytorowi okresu baroku wypowiedziany językiem XX w. Na bis zabrzmiała Toccata C BWV 564 J. S. Bacha.
18 grudnia o godz. 19.15 zapraszamy na drugi koncert z cyklu Muzyka Młodych u Franciszkanów; w programie w wykonaniu Piotra Piątka m.in. muzyka J. S. Bacha oraz prezentacja niezwykle interesującej francuskiej muzyki organowej.
Szczególne podziękowania pragniemy skierować wobec osób, które stały się pomysłodawcami i inicjatorami powyższego przedsięwzięcia: o. Jarosławowi Karasiowi - przełożonemu klasztoru, mgr Wandzie Falk, wykładowcy Akademii Muzycznej i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - opiekunowi artystycznemu koncertu.

Reklama

Chiny: oficjalny zakaz wpuszczania dzieci do kościoła

2019-06-25 16:47

vaticannews / Pekin (KAI)

Pomimo porozumienia ze Stolicą Apostolską komunistyczne władze w Chinach dławią życie lokalnych wspólnot Kościoła, zarówno katakumbowych, jak i oficjalnych. Wskazuje na to ks. Bernardo Cervellera dyrektor AsiaNews, agencji informacyjnej Papieskiego Instytutu Misji Zagranicznych.

Jonathan Kos-Read / Foter.com / CC BY-ND

Powołuje się on na dokument władz prowincji Fujian. Otrzymali go do podpisania wszyscy pracujący tam kapłani i zakonnice. Jeśli go nie podpiszą, nie będą mogli pełnić swej posługi. W dokumencie tym zobowiązują się m.in., że nie będą wpuszczać do kościoła dzieci i młodzieży, ani też nie będą dla nich prowadzić katechezy. Dokument zakazuje ponadto wszelkiego kontaktu z katolikami z zagranicy, a także ewangelizacji i wypowiadania się na tematy religijne w internecie.

Jak podje ks. Cervellera, podobne restrykcje zostały nałożone na Kościół również w innych chińskich prowincjach, takich jak Henan, Hubei czy Zhejiang. Mają one na celu zdławienie lokalnego Kościoła, całkowite odcięcie katolików w Chinach od Kościoła powszechnego i podporządkowanie ich państwu – ostrzega dyrektor agencji AsiaNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kotla: Msza za wędkarzy

2019-06-26 21:33

Radosław Grzesiński

23 czerwca, w niedzielę w oktawie Bożego Ciała w Kotelskim kościele miała miejsce Msza Święta w intencji wędkarzy. Należy podkreślić że jest to rok jubileuszowy dla miejscowego koła wędkarskiego Jaź, ponieważ obchodzi ono 20-lecie istnienia.

Kacper Kuczak

Członkowie dziękowali za ten jubileusz, a obchodząc również ogólnopolski dzień wędkarza prosili o wstawiennictwo patrona św. Zenona z Werony. Była to druga taka Msza wędkarska, proboszcz parafii wyszedł z ta inicjatywą ponieważ sam jest wędkarzem i członkiem koła. Mszy świętej towarzyszyła dekoracja akcesoriami wędkarskimi oraz imitacja stawu z żywymi rybami. Członkowie koła przynieśli w darach usmażone ryby. Gospodarzami uroczystości byli ks. kan. Andrzej Skoczylas - proboszcz parafii Kotla, Jan Grabia prezes Koła PZW nr 5 Jaź w Kotli, Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski, założyciel koła Sławomir Majewski - dyrektor Urzędu Pracy w Głogowie, który odczytał Modlitwę wiernych. Nna zakończenie Eucharystii na ręce prezesa zostało przekazane błogosławieństwo od bp. Tadeusza Lityńskiego z okazji jubileuszu. We Mszy uczestniczyła także szkółka wędkarska dzieci, którą prowadzą członkowie koła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem