Reklama

Wydarzenia z diecezji

„Księga nad Księgami” - recytujemy Biblię

Niedziela płocka 1/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeżeli ktoś zadałby sobie pytanie, co kryją w sobie słowa Biblii - Księgi nad Księgami, to przysłuchując się występom młodzieży w ramach konkursu recytatorskiego, można byłoby powiedzieć: w nich ukryty jest patos i refleksja, zamyślenie i gniew, ból i nadzieja, pełna ekspresji ludzka namiętność i wyciszony zachwyt nad mądrością. Tak naprawdę odcieni słów Biblii jest jeszcze dużo więcej, jednak z całą pewnością fragmenty recytowane przez 28 finalistów głęboko poruszały słuchaczy i budziły zasłużone uznanie. Ten niezwykły konkurs odbył się 22 października ub.r. już po raz piąty. Tradycyjnie przesłuchania konkursowe miały miejsce w murach III LO w Płocku, natomiast ogłoszenie wyników i gala zwycięzców dokonały się w Sali Biskupów WSD w Płocku.
Finał konkursu to owoc zaangażowania i znakomitej współpracy Joanny Banasiak z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz Grażyny Rybickiej z III LO w Płocku. Od pierwszej edycji konkursu w 2000 r. honorowy patronat nad nim sprawuje biskup płocki prof. Stanisław Wielgus. Również znaczący wkład w organizację konkursowych zmagań od początku wnosił ks. dr Ryszard Czekalski - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej. Listę instytucji wspierających tę piękną ideę należy przedłużyć o Rektorat WSD w Płocku, parafię pw. św. Jadwigi Królowej, na terenie której znajduje się ODN i III LO, Urząd Miasta Płocka, Delegaturę Kuratorium Oświaty w Płocku oraz Delegaturę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku.
Dokonując prostego zestawienia środowisk bezpośrednio zaangażowanych w tworzenie i rozwijanie konkursu, łatwo zauważyć, że Biblia w niezwykły sposób zbliża i pobudza do wspólnego działania. Ona połączyła różne instytucje oświatowe, samorządowe i kościelne; łączy ludzi o różnych poglądach, osobistych doświadczeniach, z różnych pokoleń, łączy także nauczycieli i uczniów. Łączy nie tylko pięknem, ale nade wszystko głębią słów, z których wszyscy wyrastamy i w nich wciąż na nowo odkrywamy siebie. Podkreślali to niemal wszyscy goście finału, nie kryjąc przy tym radości, że idea recytowania Biblii spotyka się z tak dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.
Grupa 28 finalistów oraz uczestnicy etiud teatralnych, którzy dotarli do tego etapu, musieli wcześniej przebrnąć przez eliminacje regionalne odbywające się w ośrodkach ODN w Płocku, Radomiu, Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce. Młodzież przygotowywana przez swoich nauczycieli polonistów i katechetów zaprezentowała wysoki poziom recytatorski. W opinii członków komisji konkursowej, którą tworzyli: ks. kan. Stanisław Kaźmierczak - proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej jako przewodniczący, Joanna Banasiak z ODN i ks. Rafał Bednarczyk z Wydziału Katechetycznego, młodzież sięgała po obszerne i trudne do interpretacji fragmenty niemal wszystkich ksiąg Biblii - od Księgi Rodzaju po Apokalipsę. Zwycięzcą została Ewa Puścion z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie. Jej to przypadł w udziale indeks Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, będący główną nagrodą konkursu. Kolejne miejsca zajęli Ilona Krajczyńska z I LO w Płońsku oraz Mateusz Najderski z III LO w Radomiu. Dodatkowo zostali wyróżnieni Stanisław Pyrzanowski z Niższego Seminarium Duchownego w Sikorzu oraz Sebastian Żukowski z LO nr XCVIII w Warszawie. W kategorii etiuda teatralna I miejscem została uhonorowana inscenizacja pt. Wieża Babel zaprezentowana przez młodzież z grupy „Per Pedes” działającej przy Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie, natomiast wyróżnienie uzyskała Milena Wiśniewska z IV LO w ZSZ nr 1 w Ciechanowie.
Ewa Puścion - zwyciężczyni recytacji - pytana o źródła zainteresowania Biblią wskazała, że Słowo Boże jest bardzo ważnym elementem jej życia. Ważną rolę odegrali w tym jej rodzice. Wprawdzie, jak zaznaczyła, fragment z Księgi Mądrości zaproponowała jej polonistka, to jednak wybrane wersety pozwoliły jeszcze lepiej zrozumieć, co Bóg mówi do człowieka. Z przygotowanego do recytacji tekstu najmocniej do niej przemówiło zdanie: „W zażyłości z Mądrością leży nieśmiertelność” (Mdr 8, 17). Wydaje się, że może ono być bardzo trafnym podsumowaniem tego wydarzenia, jakim była V edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „Księga nad Księgami” - recytujemy Biblię. Jak mogliśmy się po raz kolejny przekonać, słowa tej księgi pomimo patyny wieków są wciąż bardzo żywe dla ludzi młodych. Kryją w sobie głębię mądrości oraz światło pozwalające docierać do tajemnicy życia i nieśmiertelności. Na koniec jeszcze zachęta dla nas wszystkich, którą podzieliła się z nami laureatka I nagrody: byśmy nie zniechęcając się trudnościami życia, wszelkich rozwiązań i wskazówek szukali w Biblii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roraty – charakterystyczna liturgia adwentowa

2025-11-30 16:09

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Najbardziej charakterystyczną liturgią adwentową, zwłaszcza w Polsce, są roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. W tym roku Adwent rozpoczął się dzisiaj, 30 listopada.

W niektórych miejscach na roratnich Mszach na początku w procesji z kruchty kościoła do ołtarza z lampionami w ręku idą dzieci. Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew "Chwała na wysokości Bogu" zapala się wszystkie światła w kościele.
CZYTAJ DALEJ

Annaya: pierwszy raz Papież nawiedzi grób św. Szarbela

2025-12-01 07:49

[ TEMATY ]

Leon XIV w Turcji i Libanie

Vatican Media

Położony w górskiej miejscowości Annaya klasztor św. Marona, znany też jako sanktuarium św. Charbela, przygotowuje się na pierwszą w historii papieską wizytę. Leon XIV przyjedzie tam 1 grudnia o poranku, by modlić się przy grobie najbardziej znanego maronickiego świętego - podaje Vatican News.

Drugi dzień swojej wizyty apostolskiej w Libanie, Ojciec Święty rozpocznie od odwiedzenia klasztoru położonego w górskiej miejscowości Annaya i dedykowanego św. Maronowi, któremu Kościół maronicki zawdzięcza swą nazwę i monastyczne podwaliny. To właśnie w tym klasztorze, który od dziesięcioleci jest miejscem pielgrzymek z całego świata, znajduje się grób św. Szarbela – jednego z najbardziej rozpoznawanych współcześnie świętych i duchowego spadkobiercy św. Marona. Leon XIV będzie pierwszym papieżem, który nawiedzi to miejsce.
CZYTAJ DALEJ

Jakie były początki duchowości chrześcijańskiej?

2025-12-01 20:55

[ TEMATY ]

duchowość

Magdalena Pijewska/Niedziela

Co stało się początkiem chrześcijańskiej drogi, rozumianej jako droga duchowa i co od samego początku stało w jej centrum? Wyjaśnia w swojej najnowszej książce o. Innocenzo Gargano OSB Cam.

Na zakończenie pierwszej mowy wygłoszonej w Jerozolimie Piotr powiedział: „Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego ukrzyżowaliście, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem” (Dz 2,36), a Łukasz skomentował: „Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca: «Cóż mamy czynić, bracia?» – zapytali Piotra i pozostałych Apostołów” (Dz 2,37).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję