Reklama

Wydarzenia z diecezji

Misyjni kolędnicy

Niedziela płocka 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

7 stycznia, w dzień po w uroczystości Objawienia Pańskiego, Księży Biskupów oraz poszczególne wydziały Kurii Diecezjalnej odwiedzili kolędnicy misyjni. W kolędników zamieniły się dzieci z ogniska misyjnego z parafii pw. św. Józefa w Płocku, działającego przy Szkole Podstawowej nr 12. To ognisko działa już od kilkunastu lat i jest jednym z pierwszych w diecezji płockiej. Prowadzi je katechetka Elżbieta Wielkopolska, asystentem kościelnym zaś jest proboszcz parafii ks. prał. Władysław Stradza.
Tradycyjne kolędy i nowoczesne pastorałki tworzyły oprawę dla tekstów, które mówiły nie tylko o radości Bożego Narodzenia, ale również o czekających na Dobrą Nowinę o Zbawicielu ludziach w krajach misyjnych oraz o ludziach w dalekich krajach, potrzebujących naszej pomocy. Wszystkich zebranych zaskoczyła aktualność tekstów - dzieci mówiły również w imieniu ofiar tsunami na wyspach indonezyjskich i w Tajlandii… Po przedstawieniu puszka kolędników szybko zapełniła się ofiarami.
„Jestem bardzo wdzięczny i wzruszony - powiedział do kolędujących dzieci bp Stanisław Wielgus. - Cieszę się z tych odwiedzin i dziękuje za nie. Cieszę się, że w naszym Kościele płockim mamy takie mądre, zdolne, ładne i utalentowane dzieci - a jednocześnie pobożne. Dziękuję za trud przygotowania tej inscenizacji. Zwróciłem uwagę na te aktualizacje treści misyjnych i charytatywnych, gratuluję twórcom tych tekstów”. Na pamiątkę wizyty Ksiądz Biskup rozdał misyjnym kolędnikom słodkie prezenty.
Tradycja misyjnego kolędowania jest coraz popularniejsza w diecezji płockiej. Mali kolędnicy misyjni odwiedzają rodziny w wielu parafiach w uroczystość Objawienia Pańskiego, zbierając ofiary na misje, ta bowiem uroczystość mówi o powszechności zbawienia, które nowonarodzone Dziecię przyniosło do wszystkich ludów świata. Pokłon Magów ze Wschodu symbolizuje pogan, którzy uznają w Jezusie Zbawiciela. Przy okazji wizyty w rodzinach dzieci przedstawiają krótki program bożonarodzeniowy, a także zostawiają pamiątki misyjne. W tym roku jest nią aniołek o twarzy Murzynka. Zebrane przy okazji kolędy ofiary przeznaczone są na projekty dla dzieci w krajach misyjnych. W tym roku kolędnicy pragną wesprzeć dzieci - ofiarami wojny domowej na Haiti oraz te, które ucierpiały wskutek tsunami w Azji.
Dzieci odwiedziły też prezydenta Płocka Mirosława Milewskiego oraz rozgłośnię Katolickiego Radia Płock. Kolęda misyjna dzieci ma swą długą historię w Europie. Prowadzona jest w Niemczech, Austrii, Włoszech, Hiszpanii i Luksemburgu, a od kilku lat także w Polsce. W ub.r. akcja została przeprowadzona w 30 parafiach naszej diecezji, gdzie zebrano 7769 zł. Dla przykładu w niemieckiej diecezji Freiburg w kolędzie wzięło udział 20 tys. dzieci, zaś zebrane ofiary przyniosły dochód na misje w wysokości 3,5 mln euro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porozumienie z rządem Izraela w sprawie nabożeństw Wielkiego Tygodnia

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa i kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Ielpo podczas konferencji prasowej w Jerozolimie poinformowali o ugodzie z rządem Izraela w sprawie nabożeństw Wielkiego Tygodnia.

Ugoda przewiduje, że liturgia Triduum Paschalnego w Bazylice Grobu Świętego z powodów bezpieczeństwa odbędą się przy zamkniętych drzwiach w obecności bardzo niewielu osób. Jedną z przyczyn restrykcji jest to, że w pobliżu świątyni nie ma schronu. Wierni będą mogli łączyć się duchowo, dzięki bezpośrednim transmisjom w internecie. Natomiast pozostałe kościoły Ziemi Świętej będą otwarte, ale uroczystości religijne odbywać się będą zgodnie z wprowadzonymi przez lokalne władze środkami bezpieczeństwa, które różnią się zależnie od regionu. Obowiązek ich przestrzegania należy do proboszczów.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zmiany i powrót do tradycji w programie Wielkiego Tygodnia z papieżem Leonem XIV

2026-04-01 07:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

pexels.com

Papież Leon XIV, który po raz pierwszy będzie przewodniczył uroczystościom Wielkiego Tygodnia, wprowadził do nich istotne zmiany i przywrócił niektóre zwyczaje. Najbardziej sugestywną zmianą o istotnej wymowie jest to, ze podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum będzie niósł krzyż przy wszystkich stacjach.

W Wielki Czwartek o godzinie 9.30 w Bazylice Świętego Piotra papież odprawi Mszę krzyżma. To ostatnia uroczystość 40 dni Wielkiego Postu. W czasie tej liturgii błogosławione są oleje chorych i katechumenów; konsekrowany jest olej krzyżma, używany w sakramencie chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i przy poświęceniu kościołów i ołtarzy.
CZYTAJ DALEJ

Donald Trump: w ciągu następnych tygodni będziemy mocno atakować Iran

2026-04-02 07:20

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/ALEX BRANDON / POOL

W ciągu następnych dwóch-trzech tygodni będziemy mocno atakować Iran; ten kraj powróci do epoki kamienia - zapowiedział w wygłoszonym w środę orędziu do narodu prezydent USA Donald Trump.

Trump zapewnił, że wojska USA są blisko zrealizowania głównych celów strategicznych operacji zbrojnej w Iranie. Podziękował też sojusznikom na Bliskim Wschodzie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję