Reklama

Parafia, w której urodził się Norwid

Niedziela warszawska 42/2001

W 180. rocznicę chrztu Cypriana Kamila Norwida w jego rodzinnej parafii w Dąbrówce poświęcono tablicę pamiątkową.

Dąbrówka, parafia odległa około 40 km od stolicy to miejsce, gdzie 1 października 1821 r. odbył się chrzest przyszłego wieszcza. Cyprian Kamil Norwid przyszedł na świat 24 września 1821 r. w dworku we wsi Laskowo-Głuchy, dziś podzielonej na dwie wioski. Po śmierci matki Kamil zamieszkał w Strachówce, w domu prababaki Hilary Sobieskiej. Stamtąd robił wyprawy po mazowieckiej ziemi. Bywał u swoich przyjaciół w Jadowie, Chrzęsnem, Wólce Kozłowskiej czy Radzyminie. Od wczesnej młodości przejawiał zainteresowania literaturą i malarstwem. W związku z tym w 1835 r. podjął naukę w stolicy. W czasie wakacji często wracał w rodzinne strony do dworku w Głuchach oraz do sąsiadującego z nim dworku w Dębinkach. W ostatnim mieszkał Ksawery Dybowski, prawny opiekun Norwida po śmierci jego ojca w 1835 r.

Dworek w Głuchach jest dziś prywatną własnością Karoliny Tyszkiewicz, wykupioną w 1966 r. przez Andrzeja Wajdę i Beatę Tyszkiewicz. Po tragicznych wydarzeniach w 1999 r. dostęp do dworku jest niemożliwy. Za ogrodzeniem posesji znajduje się parterowy drewniany klasycystyczny budynek. Od podjazdu i ogrodu przylegają do niego ganki, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Czterospadowy dach pokrywa gont. Dworek został wzniesiony w XVIII w. dla rodziny Zdzieborskich, dziadków poety. Potem często zmieniał właścicieli. W 1912 r. majątek jako resztę z 16 hektarami ziemi nabył rzeźbiarz Bolesław Jeziorański. Posiadłość do roku 1966 dziedziczyły jego dzieci.

Kościół, w którym ochrzczono Norwida, dziś już nie istnieje. Parafia, pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, do której kościół należał, zaliczana jest do najstarszych w okolicy. Erygowana była w 1442 r. W tym samym roku pierwszy drewniany kościół wznieśli Jan Słomka i Jakub Saczko. Kiedy świątynia uległa zniszczeniu, w 1737 r. wzniesiono następną, również drewnianą. W tymże kościele ochrzczono Kamila Cypriana Norwida.

Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się w 1883 r. Jego powstanie to zasługa starań proboszcza ks. Bartłomieja Papalskiego oraz ofiarności parafian. W 1903 r. kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został konsekrowany przez abp. Wincentego Chościak-Popiela. Świątyni nie ominęły wojenne pożogi. W 1944 r. spalił się dach i wieże, częściowo zawalił się strop. W latach 1945-55 kościół odbudowano. Nie sposób nie wspomnieć ogromnego wkładu pracy najpierw proboszcza ks. Józefa Tomaszczyka i ks. wikariusza F. Nowaka, a potem proboszcza ks. Wł. Kuleszy. Wieżę odbudowano w 1968 r., dwa lata później odnowiono zewnętrzną elewację kościoła z najbliższym otoczeniem świątyni. W pracę ofiarnie zaangażowali się parafianie. Nowy kościół nosi ślady pamięci wielkiego poety. W ubiegłym roku w kruchcie wmurowano tablicę upamiętniającą narodziny Norwida.

W tym roku tablicę upamiętniającą 180. rocznicę chrztu poety zawieszono z prawej strony prezbiterium. Tablicę poświęcił bp Kazimierz Romaniuk. Tego samego dnia w szkole podstawowej noszącej imię Norwida odbyła się część artystyczna uroczystości. Jerzy Zelnik recytował poezję Norwida. Na mogile matki Norwida, znajdującej się na miejscowym cmentarzu postawiono nowy nagrobek. 1 października młodzież złożyła tam kwiaty. Uroczystości przygotowała parafia i gmina, z dużym nakładem pracy miejscowego wójta.

Dziś parafia Dąbrówka liczy ponad 1600 mieszkańców. Z niej wydzieliły się parafie Józefów, Kuligów, Załubice. W okolicy nie ma żadnych zakładów przemysłowych, tereny należą do typowo rolniczych. Większość mieszkańców dojeżdża więc do pracy w Warszawie, Radzyminie czy Markach. W niedzielnych Mszach św. uczestniczy około 60% parafian. - Niestety, osiedlają się tu ze stolicy rodziny rozbite i żyjące bez ślubu kościelnego - ubolewa ks. prałat Stanisław Czajka, miejscowy proboszcz.

Parafia słynie ze szczególnego przywiązania do Różańca. W październikowym nabożeństwie do Matki Bożej Różańcowej uczestniczy młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W parafii działa 27 kółek różańcowych, w tym dwa młodzieżowe. Czasem w jednej wiosce jest kilka kół różańcowych np. w Małopolu i Dąbrówce trzy, w Zaścieniach dwa.

Wyjątkową tradycją parafii jest Nowenna do Dzieciątka Jezus. Teksty modlitwy i litanii pochodzą z 1623 r. Niezależnie od pogody, dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem przy małych wiejskich kapliczkach gromadzą się wierni. Niektórzy odmawiają tekst z uwspółcześnionym językiem, inni korzystają z pierwowzoru modlitwy. Może tą samą modlitwą modlił się gdzieś przy kapliczce w Głuchach Norwid?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dziękczynienie za św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej

2022-09-25 12:24

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Msza św. z piękną oprawą liturgiczną, sprawowana pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza przy ołtarzu katedry św. Piotra była kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 40-lecia działalności Fundacji Jana Pawła II. Było to najbardziej uroczyste od czasu kanonizacji dziękczynienie za pontyfikat i dzieło papieża Polaka, odprawione z udziałem wiernych w Bazylice Watykańskiej.

W Eucharystii, sprawowanej, co zdarza się niezwykle rzadko, w języku polskim przy jednym dwóch głównych ołtarzy Bazyliki Watykańskiej, wzięli udział członkowie i przyjaciele Fundacji Św. Jana Pawła II, a także Polacy i pielgrzymi przebywający w Rzymie. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a koncelebrowali ją m.in. kard. Stanisław Ryłko, abp Jan Romeo Pawłowski, abp Marek Jędraszewski, abp Józef Staniewski z Mińska na Białorusi, ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji JP2 i rektor Kościoła św. Stanisława BM w Rzymie oraz ks. Andrzej Dobrzyński dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski, towarzyszący obchodom jubileuszu Fundacji Jana Pawła II. O oprawę muzyczną zadbał Chór Papieski im. Jana Pawła II, dzięki któremu w Bazylice Św. Piotra, podczas jednej z głównych niedzielnych celebracji, można było usłyszeć piękne pieśni liturgiczne w języku polskim, co również należy do rzadkości i co spotkało się ze wzruszeniem ze strony wiernych z różnych krajów, obecnych w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnować żywności

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

disha1980/fotolia.com

Dzisiejsza liturgia słowa Bożego przypomina nam o przemijalności życia ludzkiego i o Bożej odpłacie za nasze czyny. W perspektywie rzeczy ostatecznych, którymi są śmierć, sąd, niebo albo piekło, Pan Jezus przestrzega nas przed niebezpieczeństwem beztroskiego i pełnego dobrobytu życia. Winą bogacza z dzisiejszej ewangelicznej przypowieści nie było to, że posiadał wielki majątek, lecz to, że pławił się w luksusie, a nie pomógł cierpiącemu i głodującemu żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek Pieczka: "Aktor Pana Boga"

2022-09-26 08:43

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Jakub Kamiński

Film dokumentalny „Aktor Pana Boga” Mariusza Malca o zmarłym w piątek jednym z najznakomitszych polskich aktorów Franciszku Pieczce został pokazany w sobotę o godz 0.30 i 10.50 w TVP Kultura2. „To jest święty człowiek wśród aktorów, warto o nim opowiedzieć filmowo” – powiedział reżyser filmu Mariusz Malec dziennikarzom przed premierą dokumentu w styczniu 2019 r.

Tytuł filmu +Aktor Pana Boga+ wskazuje wysublimowaną formę kreacji aktorskich mistrza, prześledzimy jego karierę w najdelikatniejszej postaci, to znaczy będziemy sprawdzać jego role religijne oraz jego duchowość, a myślę, że to jest święty człowiek wśród aktorów i warto o nim opowiedzieć filmowo" - wyjaśnił.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję