Reklama

Parafia, w której urodził się Norwid

Niedziela warszawska 42/2001

W 180. rocznicę chrztu Cypriana Kamila Norwida w jego rodzinnej parafii w Dąbrówce poświęcono tablicę pamiątkową.

Dąbrówka, parafia odległa około 40 km od stolicy to miejsce, gdzie 1 października 1821 r. odbył się chrzest przyszłego wieszcza. Cyprian Kamil Norwid przyszedł na świat 24 września 1821 r. w dworku we wsi Laskowo-Głuchy, dziś podzielonej na dwie wioski. Po śmierci matki Kamil zamieszkał w Strachówce, w domu prababaki Hilary Sobieskiej. Stamtąd robił wyprawy po mazowieckiej ziemi. Bywał u swoich przyjaciół w Jadowie, Chrzęsnem, Wólce Kozłowskiej czy Radzyminie. Od wczesnej młodości przejawiał zainteresowania literaturą i malarstwem. W związku z tym w 1835 r. podjął naukę w stolicy. W czasie wakacji często wracał w rodzinne strony do dworku w Głuchach oraz do sąsiadującego z nim dworku w Dębinkach. W ostatnim mieszkał Ksawery Dybowski, prawny opiekun Norwida po śmierci jego ojca w 1835 r.

Dworek w Głuchach jest dziś prywatną własnością Karoliny Tyszkiewicz, wykupioną w 1966 r. przez Andrzeja Wajdę i Beatę Tyszkiewicz. Po tragicznych wydarzeniach w 1999 r. dostęp do dworku jest niemożliwy. Za ogrodzeniem posesji znajduje się parterowy drewniany klasycystyczny budynek. Od podjazdu i ogrodu przylegają do niego ganki, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Czterospadowy dach pokrywa gont. Dworek został wzniesiony w XVIII w. dla rodziny Zdzieborskich, dziadków poety. Potem często zmieniał właścicieli. W 1912 r. majątek jako resztę z 16 hektarami ziemi nabył rzeźbiarz Bolesław Jeziorański. Posiadłość do roku 1966 dziedziczyły jego dzieci.

Kościół, w którym ochrzczono Norwida, dziś już nie istnieje. Parafia, pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, do której kościół należał, zaliczana jest do najstarszych w okolicy. Erygowana była w 1442 r. W tym samym roku pierwszy drewniany kościół wznieśli Jan Słomka i Jakub Saczko. Kiedy świątynia uległa zniszczeniu, w 1737 r. wzniesiono następną, również drewnianą. W tymże kościele ochrzczono Kamila Cypriana Norwida.

Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się w 1883 r. Jego powstanie to zasługa starań proboszcza ks. Bartłomieja Papalskiego oraz ofiarności parafian. W 1903 r. kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został konsekrowany przez abp. Wincentego Chościak-Popiela. Świątyni nie ominęły wojenne pożogi. W 1944 r. spalił się dach i wieże, częściowo zawalił się strop. W latach 1945-55 kościół odbudowano. Nie sposób nie wspomnieć ogromnego wkładu pracy najpierw proboszcza ks. Józefa Tomaszczyka i ks. wikariusza F. Nowaka, a potem proboszcza ks. Wł. Kuleszy. Wieżę odbudowano w 1968 r., dwa lata później odnowiono zewnętrzną elewację kościoła z najbliższym otoczeniem świątyni. W pracę ofiarnie zaangażowali się parafianie. Nowy kościół nosi ślady pamięci wielkiego poety. W ubiegłym roku w kruchcie wmurowano tablicę upamiętniającą narodziny Norwida.

W tym roku tablicę upamiętniającą 180. rocznicę chrztu poety zawieszono z prawej strony prezbiterium. Tablicę poświęcił bp Kazimierz Romaniuk. Tego samego dnia w szkole podstawowej noszącej imię Norwida odbyła się część artystyczna uroczystości. Jerzy Zelnik recytował poezję Norwida. Na mogile matki Norwida, znajdującej się na miejscowym cmentarzu postawiono nowy nagrobek. 1 października młodzież złożyła tam kwiaty. Uroczystości przygotowała parafia i gmina, z dużym nakładem pracy miejscowego wójta.

Dziś parafia Dąbrówka liczy ponad 1600 mieszkańców. Z niej wydzieliły się parafie Józefów, Kuligów, Załubice. W okolicy nie ma żadnych zakładów przemysłowych, tereny należą do typowo rolniczych. Większość mieszkańców dojeżdża więc do pracy w Warszawie, Radzyminie czy Markach. W niedzielnych Mszach św. uczestniczy około 60% parafian. - Niestety, osiedlają się tu ze stolicy rodziny rozbite i żyjące bez ślubu kościelnego - ubolewa ks. prałat Stanisław Czajka, miejscowy proboszcz.

Parafia słynie ze szczególnego przywiązania do Różańca. W październikowym nabożeństwie do Matki Bożej Różańcowej uczestniczy młodzież ze szkoły podstawowej i gimnazjum. W parafii działa 27 kółek różańcowych, w tym dwa młodzieżowe. Czasem w jednej wiosce jest kilka kół różańcowych np. w Małopolu i Dąbrówce trzy, w Zaścieniach dwa.

Wyjątkową tradycją parafii jest Nowenna do Dzieciątka Jezus. Teksty modlitwy i litanii pochodzą z 1623 r. Niezależnie od pogody, dziewięć dni przed Bożym Narodzeniem przy małych wiejskich kapliczkach gromadzą się wierni. Niektórzy odmawiają tekst z uwspółcześnionym językiem, inni korzystają z pierwowzoru modlitwy. Może tą samą modlitwą modlił się gdzieś przy kapliczce w Głuchach Norwid?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego

2021-12-02 13:23

[ TEMATY ]

COVID‑19

obostrzenia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół jest budynkiem jak inne, do których wiele osób może wejść. Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego. Przepis jest przepisem, natomiast trzeba się odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów - powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ na pytanie o weryfikację osób zaszczepionych, które chcą wejść do świątyni.

Od 1 grudnia kościoły znalazły się wśród obiektów objętych zaostrzonymi regulacjami sanitarnymi. Obowiązuje w nich limit 50 proc. zajętych miejsc. Do limitów nie wliczane są osoby zaszczepione.

CZYTAJ DALEJ

Agatka leci do Stanów! Walczymy dalej...

2021-12-03 12:45

Archiwum rodziny

Udało nam się dotrzeć Dr Andrew Changa - specjalisty zajmującego się od 20 lat tylko guzami mózgu u dzieci, który zdecydował się PRZYJĄĆ AGATĘ NATYCHMIAST! Jego Klinika - California Protons Therapy Center w San Diego dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do protonoterapii a co najważniejsze - tam Agata będzie mogła nadal być poddana hospitalizacji z niezbędnymi lekami - czytamy w informacjach udostępnionych przez rodzinę.

WSPARCIE FINASOWE DLA AGATKI: Waleczna Agatka

CZYTAJ DALEJ

Rzeszów: Nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

2021-12-03 16:39

[ TEMATY ]

Rzeszów

kolęda

T.D.

Takiej kolędy w tym roku nie ma

Takiej kolędy w tym roku nie ma

W diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian - wynika z zaleceń przedstawionych przez Kurię Diecezjalną w Rzeszowie, a dotyczących organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

W komunikatach rzeszowskiej Kurii przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w związku w sytuacją epidemiczną tegoroczna „wizyta duszpasterska tzw. kolęda nie odbędzie się w tradycyjnej formie”. To oznacza, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach. W miejsce kolędy proboszczowie mogą zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję