Reklama

Opłatkowe ostatki

Trójcowo witało 16 stycznia br. licznych uczestników parafialnego spotkania. Po uroczystym nabożeństwie w świąteczną atmosferę wprowadził gości ks. Ryszard Czerniak, który złożył serdeczne życzenia i pobłogosławił przygotowany poczęstunek. Zabrzmiały piękne polskie kolędy w wykonaniu scholi dziecięcej pod batutą s. Ewy Wittich. Zgromadzeni parafianie włączyli się do wspólnego kolędowania. Królowały najstarsze i najpiękniejsze polskie kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże, Jezuniu”, „Bóg się rodzi”, które powstały, bagatela, w XVII i XVIII w., czyli liczą dziś średnio 300 lat!

Niedziela w Chicago 6/2005

Archiwum autora

Gościem specjalnym spotkania opłatkowego był Andrzej Gołota z rodziną

Jak zawsze moment dzielenia się opłatkiem był bardzo wzruszający. Nikt nie potrafi tak jak Polacy nadać tej chwili wyjątkowego znaczenia. Doświadczenie życia na emigracji, los rozdzielonych rodzin, tęsknota za bliskimi dodają uczuciowości polskim świętom Bożego Narodzenia.
Długa kolejka wiernych z opłatkami w rękach ustawiła się do naszych duszpasterzy - księży chrystusowców: ks. Wiesława Berdowicza, ks. Antoniego Kleina, ks. Ryszarda Czerniaka oraz do Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla pracujących na Trójcowie - s. Bernadety Gościniak, s. Anny Barwinek, s. Ewy Wittich i s. Alicji Jaszczak.
Wśród gości przeważały całe rodziny, często wielopokoleniowe, z dziadkami, rodzicami i wnukami. Spotkanie było okazją do rozmów z dawno niewidzianymi znajomymi, a także do nawiązania nowych kontaktów i więzi. S. Alicja Jaszczak, jak zawsze uśmiechnięta, obdarowywała dzieci kolorowymi bombkami.
Przy stoliku „Niedzieli w Chicago” zasiadła słynna w polonijnym środowisku rodzina państwa Gołotów - Mariola, znany prawnik, Andrzej, sportowiec, wraz z dziećmi Olą i Andrzejkiem.
Popołudnie spędzone w rodzinnym i przyjacielskim gronie pozostawiło miłe wspomnienia, wzmocniło poczucie przynależności do wspólnoty Trójcowa. Wszyscy czuli się dobrze i swobodnie, jak w domu. Przywiązanie do niezapomnianej polskiej tradycji wyniesione z domu rodzinnego w dalekiej Polsce przeniosło nas na chwilę w kraj lat dziecinnych, gdzie przed laty wypatrywaliśmy za oknem pierwszej gwiazdy na ciemnym niebie, czekając z utęsknieniem na prezenty, pachniała lasem choinka, pod śnieżnobiałym obrusem leżało siano, w kuchni unosiły się wspaniałe zapachy…
Oby spełniły się wszystkie życzenia, którymi obdarowywali się goście spotkania opłatkowego „Niedzieli w Chicago”, parafii Trójcowo, szkół polskich i wielu polonijnych organizacji w naszym mieście. Ofiarowujmy i przyjmujmy miłość i pokój - największe dary, jakie przyniósł na świat Jezus Malusieńki. Niech Gwiazda Betlejemska oświetla drogi naszego życia w Nowym Roku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa różańcowa z Franciszkiem połączyła świat

2020-05-30 19:19

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

koronawirus

Grota z Lourdes

źródło: vaticanmedia

Pandemia rzuciła ludzkość na kolana. Po raz kolejny wierni na całym świecie zanurzyli się w modlitwie różańcowej.

Zobacz zdjęcia: Różaniec z papieżem Franciszkiem w Grocie z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Podczas modlitwy różańcowej, 30 maja, w Grocie Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek poprosił Maryję o pomoc w wyzwoleniu świata z pandemii koronawirusa. W modlitwie, poprzez połączenie satelitarne uczestniczyły sanktuaria wszystkich kontynentów: od Częstochowy po Fatimę, od Matki Bożej z Guadalupe, Meksyku, po Lujan, w Argentynie, od Pompejów po Lourdes. W modlitwie uczestniczyli również wierni z sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie, a także Elele w Nigerii.

Z Groty Lurdzkiej w ogrodach watykańskich papież Franciszek przewodniczył modlitwie różańcowej, transmitowanej na całym świecie, w dramatycznym czasie naznaczonym pandemią, która spowodowała prawie 6 milionów zarażonych i ponad 360 tysięcy zgonów na całym świecie.

Papież po raz kolejny zawierzył świat Matce Bożej. Pod koniec uroczystości papież po hiszpańsku pozdrowił w szczególny sposób wiernych zgromadzonych w sanktuariach Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygniecie konkursu misyjnego

2020-05-30 21:12

[ TEMATY ]

misje

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

Siódmy diecezjalny finał o misjach, mimo narodowej kwarantanny, został rozstrzygnięty.

Pomimo niekorzystnej sytuacji, dzięki technologii i dobrej woli wielu osób, udało się dokończyć VII Diecezjalny Konkurs Misyjny, który był poświęcony osobie Heleny Kmieć, młodej wolontariuszce misyjnej, zamordowanej 24 stycznia 2017 roku w Boliwii.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się ponad 40 osób z klas VII i VII szkół podstawowych, spośród których najlepsi okazali się: I miejsce – Szymon Terczyński uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawnej Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie, katechetka s. Bożena Cichańska. II miejsce  – Łucja Wójtowicz – uczennica Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach, katecheta prowadzący to Marek Strzyż. III miejsce zajęła Oliwia Gołuch z Publicznej SP nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy, gdzie katechetką odpowiedzialną jest Marzena Gros, która od samego początku czyli od 7 lat przygotowuje uczniów to konkursu misyjnego.

ks. Mirosław Benedyk

Katechetka Marzena Gros z uczennicą Oliwia Gołuch

Wręczenie nagród laureatom zostało odłożone w czasie z uwagi na obostrzenia związane z epidemią. Jednak nadarzyła się okazja 26 maja, aby zorganizować spotkanie w ŚKB, na którym bp Marek Mendyk wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom oraz złożył wyrazy uznania dla pracy katechetów.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Terczyński z rodzicami i siostrą katechetką

Pozostałe miejsca zajęli:

- IV miejsce – Michalina Drzal, Marcin Hamera, Estera Prochera – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- V miejsce – Paweł Gryszkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce

- VI miejsce - Michał Chryplewicz – Publiczna SP nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie

- VII miejsce– Daria Piechurska – Publiczna SP nr 6 im, Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy

- VIII miejsce – Janusz Hołówka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie

- IX miejsce – Wiktoria Wasielewska – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- X miejsce – Magdalena Koszyńska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję