Reklama

Wydarzyło się...

Zostań z nami, Panie

O łaskę wierności powołaniu modliły się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek i Świeckie Apostołki Zmartwychwstania. Uroczystość miała miejsce 16 stycznia w kaplicy Zgromadzenia i rozpoczęła się Mszą św., odprawioną przez o. Kazimierza Manieckiego OSPPE. Wśród zaproszonych gości była również przełożona Zgromadzenia s. Miriam Donata Wołowiec CR. Organizatorką spotkania była moderatorka Apostolatu - s. Miriam Grunwald CR.

Spotkanie Służby Zdrowia

21 stycznia w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi Eucharystii w intencji Służby Zdrowia przewodniczył abp Stanisław Nowak w koncelebrze z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, ks. kan. Januszem Wojtylą, ks. kan. Arkadiuszem Olczykiem oraz kapelanami szpitalnymi: ks. kan. Ryszardem Stefańskim i o. Zdzisławem Krejem. W homilii Ksiądz Arcybiskup mówił o konieczności obrony etosu lekarskiego w dobie kryzysu moralno-ekonomicznego, nękającego polską Służbę Zdrowia.
Spotkanie w Kurii Metropolitalnej zgromadziło ok. 80 lekarzy różnych specjalizacji oraz personel medyczny. Organizatorem spotkania był Częstochowski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich z prezes dr Wandą Terlecką.

Zima w mieście

Już po raz kolejny parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie organizuje półkolonie dla 50 dzieci i młodzieży gimnazjalnej. W tym roku do tych działań przyłączyła się również parafialna świetlica środowiskowa.
Młodzi zwiedzili gmach Teatru Dramatycznego im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, odwiedzili redakcję Tygodnika Katolickiego Niedziela. Dzięki Krzysztofowi Witkowskiemu dzieci obejrzały filmy rysunkowe, były też w Aqua Parku w Tarnowskich Górach i bawiły się podczas kuligu. Miało też miejsce zwiedzanie gmachu Urzędu Miasta i spotkanie z policjantem.
Dzieci wraz z wychowawcami serdecznie dziękują proboszczowi parafii ks. Andrzejowi Sobocie i wikariuszowi ks. Zbigniewowi Zalejskiemu za otwarte oczy i serca na potrzeby małych i większych parafian.

Reklama

Młody duchem

Ludzie często narzekają, boją się starości i tego, że nie będą nikomu potrzebni. O tym, że tak nie jest, można się przekonać patrząc na p. Józefa Tyrasa z Krasic, który ukończył niedawno 102 lata. W jego domu rodzina przeżywała tę uroczystość, uczestnicząc we Mszy św. Jubilat swoją postawą i czynami uczy młodszych wzajemnej miłości i cierpliwości.
Niech Bóg obdarza błogosławieństwem Józefa Tyrasa i jego rodzinę.

Ukazywać prawdę w „Galilei pogan”

Pracownicy Tygodnika Katolickiego Niedziela, Radia Fiat i innych częstochowskich mediów zgromadzili się 23 stycznia na Mszy św., sprawowanej w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi z okazji liturgicznego wspomnienia swego patrona - św. Franciszka Salezego. Modląc się za tych, których powołaniem jest szukanie i głoszenie prawdy, abp Stanisław Nowak powiedział, że „wydarzenia, które mają miejsce w dzisiejszym świecie, sprawiają, że często można go nazwać Galileą pogan; stąd tak bardzo trzeba ukazywać siłę i potęgę prawdy, która wyzwala”. Rozważając fragment Ewangelii o początkach publicznej działalności Chrystusa wśród pogan i powołaniu przez Niego uczniów, Metropolita Częstochowski przypomniał pracownikom mediów, że ich praca to odpowiedzialna misja przyprowadzania innych do Zbawiciela.

ULK kuźnią katolickich polityków

Unia Laikatu Katolickiego (ULK), której hasłem są słowa Jana Pawła II, zawarte w adhortacji Christifideles laici: „Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności”, stała się kuźnią katolickich polityków, formowanych według zasad nauki społecznej Kościoła.
25 stycznia br. w Zakładzie Energetycznym, z udziałem abp Stanisława Nowaka, prezydenta miasta Tadeusza Wrony, duchowieństwa, ludzi polityki, biznesu, nauki i kultury, odbyło się spotkanie inaugurujące 15. rok działalności ULK. Członkowie, sympatycy i zaproszeni goście rozmawiali o inicjatywach podejmowanych w minionym roku, o planach na przyszłość, a prezydent Wrona przypominał znaczący udział członków ULK w przemianach, jakie w ostatnim dwudziestoleciu miały miejsce w życiu politycznym Częstochowy.
Metropolita Częstochowski życzył, aby ULK jak o. Kordecki broniła wartości ojczyźnianych i kościelnych. Przestrzegał przed modną ostatnio tzw. poprawnością polityczną, która nie wywodzi się z prawa Bożego. ULK powinna postępować wg reguł głoszonych przez Kościół. Pasterz archidiecezji wskazał, by w Roku Eucharystii zadbać o chleb dla biednych i serce dla bezdomnych, co winno stać się impulsem działania polityków katolickich w życiu społecznym miasta, środowiska i państwa.
Miłym akcentem był występ znanego w Częstochowie Męskiego Chóru „Pochodnia”, który w przededniu swojego 75-lecia zachwycił śpiewem nawet najbardziej wybrednych słuchaczy.

Reklama

Do Auli „Niedzieli” przybieżeli anieli

Mimo zimowej aury i wyjątkowo niesprzyjających warunków atmosferycznych, do redakcji Niedzieli przybyli czytelnicy i przyjaciele naszego Tygodnika, aby uczestniczyć w koncercie kolęd w wykonaniu Zespołów Wokalnych Instytutu Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie pod kierunkiem Szymona Hillera i Krzysztofa Pośpiecha.
Dziękując młodym wykonawcom, redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś stwierdził m.in.: „Ten koncert jeszcze raz pokazał, jak wspaniałą mamy młodzież - nie tylko piękną, ale i wszechstronnie uzdolnioną”.
Imprezą towarzysząca była wystawa ekslibrisów Krzysztofa Świtały pt. Kapliczki i krzyże przydrożne w ekslibrisie polskim.

Zapraszamy 13 lutego br. o godz. 16.00 do archikatedry częstochowskiej na Mszę św. w intencji zmarłych pacjentów Hospicjum. Dochód ze sprzedawanych przed Liturgią zniczy przeznaczony będzie na wsparcie częstochowskiego Hospicjum.
Przypominamy, że spotkania z osobami osieroconymi odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 16.30 w siedzibie Hospicjum, przy ul. Krakowskiej 45.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż psychologów

2020-05-21 14:12

[ TEMATY ]

Kard. Sarah

Krzysztof Świertok

Kard. Robert Sarah

Epidemia koronawirusa przypomniała Kościołowi o jego podstawowym zadaniu, jakim jest głoszenie wiary, słów życia wiecznego, które jako jedyne mogą pomóc światu zmierzyć się z rzeczywistością śmierci. Pisze o tym kard. Robert Sarah na łamach francuskiego dziennika Le Figaro.

Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego odnosi się do tego, co działo się w ostatnich tygodniach, kiedy to świat stanął bezbronny wobec grozy śmierci, a domy starców stały areną dramatycznych wydarzeń. Zarówno bowiem we Francji, jak i we Włoszech masowo i w osamotnieniu umierali ich podopieczni. Zamiast przygotować ich na prawdopodobną śmierć, z godnością i w nadziei na życie wieczne, odmówiono im kontaktu z kapłanem i krewnymi, aby za wszelką cenę chronić ich doczesne istnienie.

Zdaniem kard. Saraha pokazało to, że zarówno państwo, które w przeciwieństwie do poprzednich epidemii, w pełni przejęło pieczę o chorych i umierających, jak i nowoczesne społeczeństwo nie radzą sobie z tajemnicą śmierci. Współczesny człowiek stara się od niej uciec, ignoruje ją, a tymczasem podczas tej epidemii stanęła ona przed nim w pełnej grozie. Kard. Sarah przypomina, że w obliczu śmierci wszystkie ludzkie słowa okazują się bezradne. Pomóc może jedynie nadzieja na życie wieczne. Któż jednak z ludzi odważy się ją głosić? Tylko słowa objawione nam przez Boga pozwalają wierzyć w życie bez końca i na ich głoszeniu polega dziś główne zadanie Kościoła - pisze szef watykańskiej dykasterii.

Zauważa zarazem, że Kościół powinien się zmienić, aby mógł pełnić to zadanie. Nie może się bać szokować i iść pod prąd. Musi pamiętać, że jego jedyną racją bytu jest głoszenie zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Kard. Sarah przewiduje, że współczesny człowiek wyjdzie poraniony z tej epidemii. Będzie szukał pomocy u psychologów, aby poradzić sobie ze świadomością, że pozwolił swym najbliższym umierać w osamotnieniu. Ale jeszcze bardziej będzie potrzebował kapłanów, aby go nauczyli modlitwy i nadziei. Kryzys ten pokazał bowiem, że nasze społeczeństwa, często nie wiedząc o tym, doznają głębokich cierpień natury duchowej. Nie potrafią nadać sensu cierpieniu, swej skończoności i śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Majówka na Wiśle

2020-05-30 22:27

ks. Wojciech Kania

Nabożeństwo majowe na statku, stało się już sandomierską tradycją i chociaż w tym roku liczba jego uczestników musiała być dostosowana do przepisów epidemicznych, nie zabrakło chętnych. W rejsie po Wiśle wzięli udział duchowni i świeccy, siostry zakonne i klerycy oraz młodzież z Sandomierza i Osieka.

Przed wyruszeniem statku, biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązał do wigilii Zesłania Ducha Świętego, zachęcając do wspólnej modlitwy z Maryją o Jego dary. Przypomniał jednocześnie powódź, która przed dziesięciu laty dotknęła Sandomierz oraz wiele innych miejscowości. Powiedział, że tak jak wiara dodawała wówczas siły w zmaganiach z żywiołem, potrzeba jej również dzisiaj, aby z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Statek zrobił pętlę na Wiśle od Starego Portu przez wzgórze Salve Regina i Góry Pieprzowe. Przy akompaniamencie scholii młodzieżowej z Osieka, śpiewana była Litania Loretańska oraz pieśni maryjne.

– Pływam po Wiśle od 1996 roku – powiedział kapitan Tadeusz Prokop. – Kiedy rozpoczynając żeglugę nabyłem pierwszy statek, nazwałem go „Maria”, oddając się pod opiekę Matki Bożej. Ten statek również nosi imię „Maryja. Cały czas czuję opiekę Matki Bożej. Cieszę się, że możemy ją wspólnie wielbić podczas tej majówki.

Z racji na epidemię, tegoroczne nabożeństwa majowe w Diecezji Sandomierskiej miały nieco inny charakter. Ich uczestnicy modlili się głównie w intencji chorych oraz pracowników Służby Zdrowia. Przez orędownictwo Maryi, prosili także o deszcz, gdyż panująca susza zagroziła uprawom rolnym oraz lasom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję