Reklama

Pomoc w katechezie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2005

Ks. Andrzej Draguła: - W naszej diecezji Eucharystyczny Ruch Młodych ma stanowić propozycję katechezy parafialnej dla dzieci między I Komunią św. a bierzmowaniem. Czy jest taka potrzeba? Czy nie wystarczy religia w szkole?

Ks. Grzegorz Cyran: - Wraz z powrotem religii do szkół zniknęła z parafialnej sali tablica, dziennik lekcyjny, oceny i świadectwa ukończenia kolejnego etapu edukacji. Szkoła wolna od ideologicznych dyrektyw jest dziś najbardziej odpowiednim miejscem integralnego kształcenia i wychowania człowieka - uczestnika i twórcy kultury. Stąd też obecność w publicznej szkole przedmiotu o nazwie religia, za którego nauczanie w przypadku religii katolickiej jest współodpowiedzialny Kościół. Uczniowie mają bowiem pełne prawo do tego, by w sposób prawdziwy i pewny uczyć się religii, do której przynależą. Kościół podkreśla jednak, że „istnieje nierozdzielny związek i zarazem jasna różnica między nauczaniem religii i katechezą” (Dyrektorium ogólne o katechizacji n. 73). Religia w szkole pomaga uczniom zdobywać zharmonizowaną wiedzę o świecie materii i ducha w świetle wyznawanej wiary. Katecheza natomiast przekazuje wiarę i nowe życie poprzez wtajemniczenie chrześcijańskie. Miejscem katechezy jest parafia. Tam właśnie wspólnota wiary pomaga ochrzczonym w poznaniu, celebrowaniu, przeżywaniu i kontemplowaniu misterium Jezusa Chrystusa. Niewątpliwie czas między I Komunią św. a bierzmowaniem ma tu szczególne znaczenie.

- Jaki jest cel katechezy w tym okresie?

- Przede wszystkim jest to katecheza mistagogiczna, czyli taka, która pomaga w coraz głębszym przeżywaniu Eucharystii oraz sakramentu pokuty i pojednania, a także inspiruje i proponuje uczestnictwo w życiu wspólnoty parafialnej. Wszystko to, oczywiście, na miarę katechizowanych, czyli zgodnie z prawidłami dyktowanymi przez dynamikę ich rozwoju i dorastania, oraz stosownie do tego, jak żyją wiarą ich rodziny.

- W Roku Eucharystii w naszej diecezji chcemy szczególnie postawić na ERM. Dlaczego właśnie ten Ruch jest propozycją katechetycznego zagospodarowania przedziału wiekowego, o którym mowa?

- Eucharystyczny Ruch Młodych jest projektem przygotowanym stosownie do potrzeb jego adresatów i zarazem przedsięwzięciem nieustannie aktualizowanym w świetle tego, co dla młodego pokolenia ważne, cenne, a przede wszystkim tu i teraz możliwe. Jest to propozycja otwarta, a więc podatna na adaptacje i zastosowania częściowe. Wspólnoty parafialne znajdą w ERM-ie zarówno pomoc w lepszej organizacji tradycyjnych katechetycznych spotkań pierwszopiątkowych, jak i scenariusz organizacji nowych struktur formacyjnych dla młodych między I Komunią św. a bierzmowaniem.

- Dziękuję za rozmowę.

Ks. Grzegorz Cyran jest dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej w Zielonej Górze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim, misjonarzem-męczennikiem

2020-05-29 18:26

[ TEMATY ]

film

misjonarz

męczennik

Peru

Zbigniew Strzałkowski

Wikipedia

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski

Odnaleziono nieznany dotąd film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim - misjonarzem, który prawie 30 lat temu zginął z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. Nagranie, które przedstawia pierwsze miesiące obecności zakonnika na peruwiańskiej misji, zostanie opublikowane już 5 czerwca.

Nagranie pochodzi z lutego 1989 r. i zostało odnalezione po wielu latach. „Ukazuje ono pierwsze miesiące obecności franciszkanów na misji w Peru. Po latach możemy na nim zobaczyć ruchomy obraz bł. Zbigniewa, który dla każdego był bratem i oddał swoje życie za wiarę” - informuje Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

Film będzie można obejrzeć 5 czerwca na kanale YouTube „MichaliZbigniew”, który jest całkowicie poświęcony franciszkańskim męczennikom z peruwiańskiego Pariacoto. Już teraz można tam zobaczyć zwiastun nagrania. Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto wciąż zaprasza do kontaktu osoby, które posiadają materiały dotyczące o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

„Jednym z zadań Biura jest zebranie spuścizny błogosławionych, zarchiwizowanie jej cyfrowo, tak, aby także przyszłe pokolenia mogły korzystać z daru, jaki po sobie pozostawili. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świadectwem łask otrzymanych za ich wstawiennictwem, zdjęciami, innymi pamiątkami po błogosławionych” - podkreślono na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl, gdzie można znaleźć informacje dotyczące życia i kultu błogosławionych z Pariacoto.

Franciszkańscy misjonarze, o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygniecie konkursu misyjnego

2020-05-30 21:12

[ TEMATY ]

misje

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

Siódmy diecezjalny finał o misjach, mimo narodowej kwarantanny, został rozstrzygnięty.

Pomimo niekorzystnej sytuacji, dzięki technologii i dobrej woli wielu osób, udało się dokończyć VII Diecezjalny Konkurs Misyjny, który był poświęcony osobie Heleny Kmieć, młodej wolontariuszce misyjnej, zamordowanej 24 stycznia 2017 roku w Boliwii.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się ponad 40 osób z klas VII i VII szkół podstawowych, spośród których najlepsi okazali się: I miejsce – Szymon Terczyński uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawnej Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie, katechetka s. Bożena Cichańska. II miejsce  – Łucja Wójtowicz – uczennica Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach, katecheta prowadzący to Marek Strzyż. III miejsce zajęła Oliwia Gołuch z Publicznej SP nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy, gdzie katechetką odpowiedzialną jest Marzena Gros, która od samego początku czyli od 7 lat przygotowuje uczniów to konkursu misyjnego.

ks. Mirosław Benedyk

Katechetka Marzena Gros z uczennicą Oliwia Gołuch

Wręczenie nagród laureatom zostało odłożone w czasie z uwagi na obostrzenia związane z epidemią. Jednak nadarzyła się okazja 26 maja, aby zorganizować spotkanie w ŚKB, na którym bp Marek Mendyk wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom oraz złożył wyrazy uznania dla pracy katechetów.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Terczyński z rodzicami i siostrą katechetką

Pozostałe miejsca zajęli:

- IV miejsce – Michalina Drzal, Marcin Hamera, Estera Prochera – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- V miejsce – Paweł Gryszkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce

- VI miejsce - Michał Chryplewicz – Publiczna SP nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie

- VII miejsce– Daria Piechurska – Publiczna SP nr 6 im, Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy

- VIII miejsce – Janusz Hołówka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie

- IX miejsce – Wiktoria Wasielewska – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- X miejsce – Magdalena Koszyńska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję