Reklama

Aspekty diecezji

Krosno Odrz.

Od kilku już lat Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej organizuje paczki żywnościowe, które kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia otrzymują wielodzietne rodziny będące w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku paczki o wartości ok. stu złotych każda otrzymało 65 rodzin. Do stałych i najbardziej hojnych darczyńców należą: burmistrz miasta i gminy Andrzej Chinalski, Hardex (dawne Zakłady Płyt Pilśniowych), firma Jan - Jan z siedzibą w Wężyskach, która dostarcza zawsze znaczącą ilość mięsa i wedlin, przedsiębiorstwo „DORAMEX” Janusza Gilewskiego, krośnieński starosta Wiesław Mackowicz, Spółdzielnia Mieszkaniowa. Kilkudziesięciu prywatnych właścicieli placówek handlowych dostarczyło różnego rodzaju produkty i owoce, a np. Zofia i Lucjan Trybułowie podarowali 150 kg jabłek. Wszystkim ofiarodawcom składamy podziękowanie staropolskim Bóg zapłać.

P. M.

Gorzów Wlkp.

W niedzielę 16 stycznia w gorzowskim kościele pw. św. Maksymilina Marii Kolbego miała miejsce uroczysta Msza św. w kolejną rocznicę śmierci ks. Jana Pikuły, byłego proboszcza i budowniczego świątyni. W Eucharystii, której przewodniczył bp Edward Dajczak, liczny udział wzięli miejscowi policjanci, na czele z komendantem wojewódzkim policji w Gorzowie Wlkp. - inspektorem Jerzym Kowalskim. Przypomnijmy, że ks. Pikuła był wieloletnim duszpasterzem służb policyjnych w naszej diecezji. W wygłoszonym słowie Ksiądz Biskup podkreślił znaczenie miłości w życiu każdego człowieka, która potrafi zwyciężyć wszystko. „Śmierć i życie są dwoma skrajnościami, które wykluczają się w otaczającej rzeczywistości. Ale jest miłość, z którą nawet śmierć nie radzi sobie. Spójrzmy w taki sposób dzisiaj na Księdza Jana. Kapłana, proboszcza, który odchodzi, który jest niezastąpiony” - mówił. Po Mszy św. wierni udali się do grobu byłego proboszcza i kapelana.

Reklama

Kostrzyn

Reprezentująca naszą diecezję schola dziecięca „Promyczki Bożej Miłości” z parafii pw. Matki Bożej Rokitniańskiej z Kostrzyna nad Odrą zdobyła trzecie miejsce (pierwszego nie przyznano) na festiwalu w Toruniu w kategorii chórów 6-12 lat, który odbył się 15 stycznia br. Był to już 8. Międzydiecezjalny Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka, organizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Wrażeniami dzieli się prowadząca scholę i grająca na akordeonie p. Jola, na co dzień lekarz stomatolog: „Atmosfera konkursu była wspaniała, jestem zachwycona. Nasze dzielne dziewczynki mimo tremy - pierwszy raz występowaliśmy tak oficjalnie - zaśpiewały bardzo pięknie. Mieliśmy też możliwość zwiedzania Torunia. Po tym sukcesie nie zamierzamy spocząć na laurach, lecz dalej pracować, aby coraz piękniej chwalić Boga pieśnią”.

J. i A. Łukiańczyk

Sulechów

Stowarzyszenie „Praworządny Sulechów” uaktualnia apel do swoich sympatyków o przekazywanie 1% podatku dochodowego na rzecz diecezjalnej organizacji Caritas. Informacji można zasięgnąć na stronie: www.zielonagora.caritas.pl. Organizacja ta jest już uprawniona do tego, aby przekazywano jej 1% podatku dochodowego zgodnie z instrukcją techniczną zawartą na jej stronie internetowej.
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej: PKO BP S.A. I O. Zielona Góra, 07 1020 5402 0000 0702 0020 5716.

Jednym zdaniem

14 stycznia bp Edward Dajczak poprowadził dzień skupienia dla Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie.

15 stycznia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w spotkaniu opłatkowym Rodziny Katyńskiej, które odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

18 stycznia bp Adam Dyczkowski poświęcił tomograf komputerowy w szpitalu w Świebodzinie.

19 stycznia bp Edward Dajczak oraz ks. Eugeniusz Jankiewicz wzięli udział w spotkaniu Rady Programowej Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Nauczycieli, które odbyło się w Krakowie.

20 stycznia bp Edward Dajczak wziął udział w spotkaniu opłatkowym duszpasterstwa akademickiego w Gorzowie Wlkp.

21 stycznia w Sulęcinie odbyły się Wojewódzkie Prezentacje Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Nagrodzono: „Małe Conieco” z Gimnazjum w Czarnowicach, grupę jasełkową ze Szkoły Podstawowej w Strzelcach Kraj., Teatr „AA” z MDK w Żarach, „Sowizdrzałki” ze Szkoły Podstawowej w Drzonkowie, grupę teatralną z Gimnazjum w Witnicy oraz grupę „Ananas” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu.

23 stycznia w Zamysłowie odbyło się spotkanie opłatkowe mieszkańców i członków Żywego Różańca. Wszystkim obecnym serdeczne życzenia złożył ks. prob. Antonii Łatka.

W dniach 24-27 stycznia bp Paweł Socha wziął udział w XIV sympozjum dla ojców duchownych, spowiedników i rekolekcjonistów kapłańskich na Jasnej Górze.

25 stycznia bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Antoniego i św. Stanisława w Gorzowie Wlkp. w intencji uczniów i pracowników Liceum Katolickiego im. św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wlkp. z okazji święta patrona szkoły.

28 stycznia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach odbyło się kolejne Nabożeństwo Żary dla Jezusa, które rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Zaproszenia

11 lutego, w liturgiczne wspomnienie objawień Matki Bożej z Lourdes, bp Adam Dyczkowski odwiedzi chorych w szpitalu i hospicjum w Zielonej Górze oraz celebrować będzie Mszę św. o godz. 18.00 w konkatedrze w intencji chorych i niepełnosprawnych.

13 lutego Mszą św. o godz. 18.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze rozpocznie się katechizacja przedmałżeńska dla narzeczonych.

„Jak żyć Słowem Bożym” - Wspólnota „Pustynia w Mieście” zaprasza na rekolekcje do Leszna Dolnego 38 (k. Szprotawy). Początek rekolekcji 18 lutego o godz. 18.00, zakończenie 20 lutego o godz. 15.00. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem tel. (0-68) 376-60-71 lub e-mail: dom@pustyniawmiescie.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach Watykańskich

2020-05-29 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grota z Lourdes

źródło: vaticannews.va

Grota z Lourdes w Ogrodach Watykańskich

Franciszek postanowił zakończyć maryjny miesiąc maj modlitwą różańcową w Ogrodach Watykańskiech, w Grocie z Lourdes - będzie ona transmitowana na cały świat począwszy od godz. 17.30. Modlitwie towarzyszy hasło zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich:„Gorliwi i jednomyślni na modlitwie, razem z Maryją” (Dz 1, 14).

W sercu Ogrodów Watykańskich znajduje się replika Groty Massabielle, miejsca, w którym Matka Boża ukazała się św. Bernadetcie Soubirus w 1858 r.

Historia tego miejsca związana jest z papieżem Leonem XIII, który bardzo lubił Ogrody Watykańskie i spędzał w nich wiele czasu. Kazał nawet urządzić sobie apartament na szczycie Wzgórza Watykańskiego, w starej wieży obronnej, która dziś nosi jego imię. Bp Schoepfer, biskup diecezji Tarbes, do której należała miejscowość Lourdes, postanowił podarować papieżowi replikę Groty – Leon XIII pobłogosławił reprodukcję na początku prac, 1 czerwca 1902 r. Grotę wzniesiono opartą o średniowieczny mur obronny z czasów Leona IV (IX w.). 28 marca 1905 r. watykańska Grota Masabielle została uroczyście zainaugurowana przez następnego papieża, Piusa X (papież ten kazał zmienić nazwę diecezji Tarbes na Tarbes-Lourdes).

W następnych latach na Grocie wzniesiono kopię bazyliki a po jej bokach półkoliste schody prowadzące z tarasu na plac przed Grotą. Neogotycka wieża nie pasowała do barokowego otoczenia i kontrastowała z kopułą Michała Anioła, dlatego w 1933 r., gdy wieża zaczęła pękać, Pius XI kazał ją rozebrać.

Dziś zachowała się najważniejsza część monumentalnego komplesu, czyli Grota objawiewień z figurą Madonny.

Wnętrze Groty i sąsiadujący z nią mur pokrywa dywan zielonego bluszczu, a nad nią znajdują się dwa mozaikowe medaliony przedstawiające Leona XIII i biskupa Schoepfera. Gdy w setna rocznicę objawień (1958 r.), sankturarium w Lourdes zostało przebudowane, ówczesny biskup, Théas, postanowił podarować papieżowi stary ołtarz – został on umieszczony w centrum Groty w 1960 r.

Wszyscy papieże modlili się i odprawiali ceremonie religijne w Grocie z Lourdes. Szczególnie lubił to miejsce Jan Paweł II, który zaczął tu odprawiać nabożeństwa majowe oraz Msze św. dla pielgrzymów z Polski, którzy w ten sposób mieli również okazję zwiedzać Ogrody Watykańskie.

CZYTAJ DALEJ

Rozstrzygniecie konkursu misyjnego

2020-05-30 21:12

[ TEMATY ]

misje

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

Siódmy diecezjalny finał o misjach, mimo narodowej kwarantanny, został rozstrzygnięty.

Pomimo niekorzystnej sytuacji, dzięki technologii i dobrej woli wielu osób, udało się dokończyć VII Diecezjalny Konkurs Misyjny, który był poświęcony osobie Heleny Kmieć, młodej wolontariuszce misyjnej, zamordowanej 24 stycznia 2017 roku w Boliwii.

Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się ponad 40 osób z klas VII i VII szkół podstawowych, spośród których najlepsi okazali się: I miejsce – Szymon Terczyński uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawnej Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie, katechetka s. Bożena Cichańska. II miejsce  – Łucja Wójtowicz – uczennica Zespołu Szkół w Starych Bogaczowicach, katecheta prowadzący to Marek Strzyż. III miejsce zajęła Oliwia Gołuch z Publicznej SP nr 6 im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy, gdzie katechetką odpowiedzialną jest Marzena Gros, która od samego początku czyli od 7 lat przygotowuje uczniów to konkursu misyjnego.

ks. Mirosław Benedyk

Katechetka Marzena Gros z uczennicą Oliwia Gołuch

Wręczenie nagród laureatom zostało odłożone w czasie z uwagi na obostrzenia związane z epidemią. Jednak nadarzyła się okazja 26 maja, aby zorganizować spotkanie w ŚKB, na którym bp Marek Mendyk wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom oraz złożył wyrazy uznania dla pracy katechetów.

ks. Mirosław Benedyk

Szymon Terczyński z rodzicami i siostrą katechetką

Pozostałe miejsca zajęli:

- IV miejsce – Michalina Drzal, Marcin Hamera, Estera Prochera – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- V miejsce – Paweł Gryszkiewicz – Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce

- VI miejsce - Michał Chryplewicz – Publiczna SP nr 5 im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie

- VII miejsce– Daria Piechurska – Publiczna SP nr 6 im, Tysiąclecia Państwa Polskiego w Świdnicy

- VIII miejsce – Janusz Hołówka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie

- IX miejsce – Wiktoria Wasielewska – Publiczna SP nr 4 im. Janusza Korczaka w Świebodzicach

- X miejsce – Magdalena Koszyńska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawce Średniej

ks. Mirosław Benedyk

Laureaci konkursu, katecheci i rodzice w pamiątkowym zdjęciu z bp. Markiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję