Reklama

Drozdowskie jasełka

Okres Bożego Narodzenia już dawno za nami. Jednak szczególny charakter tych Świąt towarzyszy nam jeszcze, co najmniej przez następnych kilka tygodni. Dostrzegamy w naszym codziennym życiu wiele ludowych zwyczajów i obrzędów związanych z tematyką tego wydarzenia. Do najbardziej popularnych zaliczamy spotkania opłatkowe, śpiewanie kolęd, przedstawienia jasełkowe i oczywiście stojącą aż do Matki Bożej Gromnicznej choinkę.
W połowie stycznia w Szkole Podstawowej w Drozdowie już po raz 3. zorganizowano parafialny przegląd przedstawień jasełkowych. Ponownie cieszył się on ogromnym zainteresowaniem wśród widzów. Popisy małych artystów przyszło oglądać ponad 200 osób. Zgodnie z tradycją wzięły w nim udział grupy teatralne ze wszystkich szkół z parafii pw. św. Jakuba Apostoła. Zaprezentowali się uczniowie z placówek w Żelechach, Rakowie Boginiach i Drozdowie. Wcześniej jednak wszyscy młodzi aktorzy, ich rodzice, nauczyciele i inni parafianie uczestniczyli we Mszy św. celebrowanej przez proboszcza parafii i pomysłodawcę przeglądu ks. Aleksandra Sucheckiego.
Tegoroczny przegląd odbył się w nowej formule. Jury pod przewodnictwem ks. Sucheckiego oraz dyrektorów każdej ze szkół wspomagane przez przedstawicieli rady rodziców po raz pierwszy przyznało okolicznościowe dyplomy i wyróżnienia w kilku kategoriach. Dzieci z Rakowa pod opieką ks. Dariusza Orpika pochwalone zostały za bogate wykorzystanie instrumentów muzycznych i oryginalne rekwizyty. Grupa z Żelach pod kierunkiem Aliny Kozikowskiej doceniona została przede wszystkim za piękny śpiew i ciekawy tekst, zaś uczniowie z Drozdowa (prowadzeni przez piszącego A. Piaseckiego) wyróżnieni zostali za oryginalny scenariusz, atrakcyjne stroje, a zwłaszcza grę aktorską. Zespół ze szkoły w Drozdowie otrzymał również nagrodę publiczności. Ponadto każda ze szkół biorących udział w imprezie z rąk Proboszcza odebrała film i album o tematyce religijnej, a dzieci dosłały słodkie upominki.
Nie nagrody jednak tego dnia były najważniejsze. O wiele bardziej istotne było wspólne spotkanie i przeżywanie Bożonarodzeniowego misterium. Dzieci z entuzjazmem podchodziły do występów. Wcześniej z zapałem uczyły się ról, wraz z rodzicami przygotowywały stroje i charakteryzacje. W występy młodych aktorów często angażowały się całe rodziny. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych było to duże wydarzenie. „Kolejna edycja przeglądu przekonała nas, że poziom prezentowanych spektakli wzrasta z roku na rok, skala trudności również. Rosną także wymagania, jakie szkoły same sobie stawiają, a my możemy się tylko z tego cieszyć. Dzięki temu mamy bogatszy repertuar i piękniejsze jasełka” - z zadowoleniem mówi ks. Aleksander Suchecki.
Przegląd jasełek to znakomita okazja do zaprezentowania i pochwalenia się własnymi umiejętnościami przed rodzinami, znajomymi, ale także możliwość integracji dzieci i młodzieży. Podczas przeglądu wspólnie występują uczniowie z różnych szkół i w zróżnicowanym wieku. Jest to też impreza jednocząca niemal całą parafię, co z satysfakcją podkreśliła Irena Przybylak - dyrektor drozdowskiej Szkoły.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość Zesłania Ducha Świętego

2020-05-31 10:52

[ TEMATY ]

Rzym

Wiedeń

Zesłanie Ducha św.

deszcz róż

Włodzimierz Rędzioch

Deszcz róż w Panteonie

W rzymskim Panteonie każdego roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego ma miejsce szczególna ceremonia: kiedy podczas mszy św. chór śpiewa hymn „Veni Creator Spiritus” (O Stworzycielu Duchu, przyjdź), z góry spływa na obecnych deszcz płatków czerwonych róż. Symbolizują one języki ognia jakie – według Dziejów Apostolskich – spłynęły na Maryję i Apostołów w momencie Zesłania Ducha Świętego.

Zapomniany przez wiele lat zwyczaj „ożywił” przed blisko 25 laty włoski ksiądz Antonio Tedesco, który w tamtym czasie kierował ośrodkiem dla pielgrzymów niemieckich w Rzymie. Ale – jak przypomina ks. Daniele Micheletti z rzymskiego Panteonu – tradycja ta pochodzi z pierwszych wieków Kościoła. Na powitanie Ducha Świętego rzucano kwiaty, w nabożeństwie uczestniczył papież i ogłaszał datę Zesłania Ducha Świętego w następnym roku. Fakt, dlaczego to szczególne święto odbywało się w Panteonie, kapłan uzasadnia prosto: „w tamtym czasie był to najbardziej znany kościół Rzymu i jedyny, który miał otwór w dachu”.

Panteon zbudowany na Polu Marsowym za czasów cesarza Hadriana (117-138) na chwałę bogów Rzymu, poświęcił papież Bonifacy IV (608-615) oddając go na użytek chrześcijan. Znajdujący się w kopule „opaion” – ośmiometrowej szerokości otwór – jest jedynym źródłem światła: „Bożym okiem”. Róże dostarcza od lat na ceremonie niewielkie miasteczko włoskie Giffoni Valle Piana, położone na południe od Neapolu, które słynie z upraw kwiatowych.

Zazwyczaj uroczysta Msza św. Zesłania Ducha Świętego rozpoczyna się o godz. 10.30, ale „zawsze już na godzinę wcześniej nie było wolnych miejsc”, powiedział ks. Micheletti w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Tradycyjnie liturgii przewodniczy biskup polowy, który jest także honorowym opiekunem Panteonu.

Inną wyjątkową cechą liturgii Zesłania Ducha Świętego w rzymskim Panteonie jest używanie w modlitwach i śpiewie języka aramejskiego – oryginalnego języka, którym posługiwali się Jezus i Apostołowie. W ceremonii uczestniczy także 12 dzieci z różnych grup etnicznych, które uczestnikom nabożeństwa, jako znak pokoju, wręczają róże.

Jeśli jednak ktoś nie będzie miał okazji znaleźć się tego dnia w Rzymie, może jeszcze wybrać się 5 sierpnia do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, która tego dnia „tonie w powodzi białych róż” na pamiątkę „cudu śniegu”, jaki legł u podstaw budowy tej świątyni.

Panteon, położony między Piazza Navona i Via del Corso, należy do ulubionych celów wędrówek turystycznych po Rzymie. Znajdują się w nim grobowce m.in. Rafaela (1483-1520), Taddeo Zuccariego (1529-1566), Annibale Carracciego (1560-1609) oraz królów Wiktora Emanuela II (1820-1878) i Humberta I (1844-1900).

Tysiące płatków róż spada na wiernych również w romańskim kościele św. Michała w Wiedniu, z otworu w dachu zwanego także „dziurą Ducha Świętego”. Ojcowie salwatorianie sprawujący opiekę duszpasterską w tym zabytkowym kościele powrócili przed kilkoma laty do zapomnianej tradycji zielonoświątkowej.

Proboszcz parafii, o. Erhard Rauch wyjaśnił mediom, że salwatorianie nieco zmodyfikowali dawny zwyczaj. W sklepieniach wielu starych kościołów są „dziury Świętego Ducha” - otwory, przez które w uroczystość Zesłania Ducha Świętego wpuszczano do świątyni gołębie - symbol Ducha Świętego. Do takich symboli należy też róża. Stara legenda mówi o kobiecie, która płakała w swoim ogrodzie różanym, słysząc o okrutnej śmierci Jezusa. Wtedy zauważyła, że z jej róż opadły kolce, gdyż Bóg przemienił swoje cierpienie w radość.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty przychodzi w Eucharystii

2020-05-31 23:36

Agnieszka Bugała

Uroczystą sumę odpustową w kościele p.w. Ducha Świętego we Wrocławiu pod przewodnictwem ks. Andrzeja Tomki sprawowało pięciu kapłanów. W powitaniu ks. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii dziękował za obecność wszystkim, którzy przyszli na wspólną modlitwę.

W homilii ks. Andrzej Tomko nawiązał do liturgii Kościoła wschodniego i wypowiedzi Ojców Kościoła pokazując ścisły związek między zstępującym Duchem Świętym a Eucharystią. – W żarze ognia Ducha Świętego piecze się Chleb Eucharystyczny – przypominał. Ten ogień nie tylko płonie, on też wypala oczyszcza nas ze zła. Kiedy przyjmujemy Eucharystię, Duch Święty zstępuje do naszych serc, przynoszą moc i siłę. Podkreślił też, że Duch Święty przychodzi niezależnie od tego jacy jesteśmy i z czym nie możemy sobie poradzić. – Duch Święty zstąpił na apostołów w wieczerniku nie dlatego, że byli mili i grzeczni, ale dlatego, że na Niego czekali – mówił w homilii.

Zobacz zdjęcia: Duch Święty przychodzi w Eucharystii

Uroczystość zakończyło poświęcenie figury św. Michała Archanioła ufundowane przez małżonków Sylwię i Jerzego, oraz odśpiewanie Litanii do Ducha Świętego z błogosławieństwem eucharystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję