Reklama

Polska

Tydzień modlitw w intencji Prymasa

[ TEMATY ]

Szczecin

kard. Józef Glemp

BOŻENA SZTAJNER

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga odprawi Mszę św. w intencji zmarłego prymasa Józefa Glempa w niedzielę o godz. 18 w bazylice archikatedralnej w Szczecinie. Rozpocznie ona tydzień modlitw w jego intencji we wszystkich parafiach archidiecezji.

- Jako młody ksiądz wspominam, jak w Warszawie nieliczni mówili po cichu, że idzie na krótki czas na biskupa warmińskiego. - To będzie następca prymasa Wyszyńskiego – szeptało się w stolicy. To by wskazywało, że sam prymas Wyszyński patrzył na niego z ogromnym zaufaniem – wspomina abp Dzięga, przypominając, że prymas Glemp był bezpośrednim współpracownikiem kard. Wyszyńskiego.

Zdaniem metropolity szczecińsko-kamieńskiego, czas spędzony przy osobie kard. Wyszyńskiego był „dodatkowym seminarium” dla śp. kard. Józefa Glempa.

Reklama

Abp Dzięga stwierdził też, że „kard. Józef Glemp kierował się priorytetami duszpasterskimi i dobrem duszpasterskim, a nie dobrem politycznym. Dla niego to były dwa zupełnie inne światy i języki”. Przyznał też, że w zmarłym widział „dobrego, mądrego, rozważnego, ewangelicznego duszpasterza wobec narodu i ojczyzny”.

Tydzień modlitw w intencji zmarłego zakończy Msza św. w bazylice mniejszej pw. św. Jana Chrzciciela, która nazywana jest też „prymasowską”. Śp. kard. Józef Glemp kilkakrotnie odwiedzał ten kościół i popierał starania o nadanie mu tytułu bazyliki mniejszej. Udało się to w 2008 r. Bazylika nazywana jest też prymasowską, bo odwiedzali ją wszyscy prymasi, a abp Stefan Wyszyński tu ogłosił swoją nominację kardynalską.

2013-01-25 07:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2. rocznica śmierci Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski

[ TEMATY ]

rocznica

kard. Józef Glemp

MILENA KINDZIUK

23 stycznia 2014 r. przypada druga rocznica śmierci kard. Józefa Glempa, metropolity warszawskiego i Prymasa Polski. Z tej okazji w archikatedralnej bazylice św. Jana na Starym Mieście zostanie odprawiona o godz. 19. uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Kard. Glemp otrzymał nominację na Prymasa Polski 7 lipca 1981 r., w 1,5 miesiąca po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rządy w obu archidiecezjach kanonicznie objął 9 lipca tegoż roku, a uroczyste ingresy odbył: 13 września do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i 24 września do archikatedry warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jezus chce się dziś z Tobą spotkać i powiedzieć Ci pełne otuchy słowa!

2023-01-07 15:07

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 13-16.

Niedziela, 5 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję