Reklama

Tylko dla twardzieli

Pod takim hasłem 20 lutego rozpoczęły się w Kamesznicy VII Zimowe Igrzyska Abstynentów zorganizowane przez Katolickie Towarzystwo Kulturalne z Bielska-Białej.

Jak mówi Lech Malinowski, wiceprezes Towarzystwa, są to zawody dla ludzi, którzy lubią oglądać świat na trzeźwo. Jednym słowem dla tych wszystkich, co potrafią się bawić, nie pijąc. Dlatego aby wziąć w nich udział należy wykupić „wejściówkę”, tj. podpisać deklarację rocznej abstynencji od alkoholu. Nie jest to jednak warunek nieodzowny do tego, by wystartować. Zawody, których pomysłodawcami są Marek Zwoliński i Andrzej Solecki powstały z myślą dania godziwej rozrywki wszystkim abstynentom, sympatykom abstynencji i kandydatom na takowych. - Chodziło o to, żeby wyjść poza cztery ściany i pokazać, że spotkania tzw. ludzi po przejściach, nie muszą odbywać się jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. Zresztą, nie robimy tego tylko dla nich. Chcemy ideę abstynencji m.in. poprzez przygotowywane Igrzyska, szerzej rozpropagować - opowiada L. Malinowski. I jak na razie, doskonale to się udaje. Do Kamesznicy rokrocznie ściąga około 300 osób by wziąć udział w takich konkurencjach jak: slalom gigant, zjazdy na „byle czym”, sankach, snowbordzie, nartach biegowych, czy w lepieniu rzeźby śniegowej. Uczestników zawodów nie odstrasza nawet kapryśna pogoda, która rok temu mocno pokrzyżowała organizatorom plany. Niemniej i tak udało się wtedy przeprowadzić zawody w rzucie śnieżką do celu czy doprowadzić do skutku zjazd na tzw. „liściu”. Tym razem kłopotów z aurą nie ma żadnych. Warunki pogodowe są wręcz wymarzone, nie ma więc mowy, by któraś z konkurencji się nie odbyła. Rozgrywane w Kamesznicy Igrzyska są, delikatnie mówiąc, imprezą niedochodową. Choć Towarzystwu udało się pozyskać pewne środki finansowe od władz Bielska-Białej, Milówki, a także od Biskupa Ordynariusza, nic nie wskazuje na to, aby zebrana kwota zbilansowała przewidywane koszty organizacyjne. Dlatego nie wszystko jest za darmo. Opłata za udział w slalomie gigancie wynosi 10 zł, ale jak zapewniają organizatorzy, wynika to z konieczności opłacenia osób obsługujących fotokomórkę mierzącą uczestnikom czas zjazdu. Wypada dodać, że dzieci biorące udział w tej konkurencji nic nie płacą. Poza tym, wszystko inne jest gratis, i medale, i grochówka, i Słowo Boże, które jak co roku, na rozpoczęcie Igrzysk głosi ks. Władysław Zązel podczas Mszy św. w kościele parafialnym w Kamesznicy. I tak trzymać!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (J 1, 29)

Niedziela sandomierska 14/2007

Umiłowani,
Przywołane wyżej słowa Jana Chrzciciela, wypowiedziane nad brzegiem Jordanu na widok przychodzącego Jezusa, powtarzane są podczas każdej celebracji Mszy św., kiedy kapłan zaprasza, byśmy się zbliżyli do ołtarza. Brzmią wtedy poruszające serce słowa: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego ucztę”. Jezus rzeczywiście jest prawdziwym Barankiem Paschalnym, który z miłości ofiarował siebie za nas, objawiając jednocześnie zbawczy sens swojej śmierci i zmartwychwstania. Tajemnica ta staje się ciągle na nowo rzeczywistością odnawiającą historię. Ustanowienie i Obecność Jezusa w Eucharystii pokazuje, jak śmierć Pana, sama w sobie gwałtowna i absurdalna, przez Jego Zmartwychwstanie stała się najwyższym aktem miłości oraz definitywnym wyzwoleniem od zła.
Niech żywy sakrament Jego Ciała i Jego Krwi będzie dla Was ciągle nowym zdumieniem, radością i nadzieją, podobnie jak pusty grób Zmartwychwstałego Pana stał się dla Apostołów. Niech również działania z wiarą podejmowane na polskiej Ziemi dla umiłowania i ochrony każdego życia nabiorą nowej nadziei w Zmartwychwstaniu Jezusa i przyniosą owoc błogosławiony.
W duchu wielkanocnej radości proszę przyjąć najlepsze życzenia pokoju, łaski zdrowia i wszelkich błogosławionych darów od Chrystusa Zmartwychwstałego na każdą chwilę życia osobistego i rodzinnego, społecznego i religijnego.
Niech Was i Rodziny Wasze błogosławi Bóg Wszechmogący - Ojciec i Syn, i Duch Święty. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Byśmy wszyscy stanowili jedno. Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Gorzowie

2020-01-26 14:07

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Aleksandra Bedka

Nabożeństwo ekumeniczne w kaplicy katedralnej

W miniony piątek 24 stycznia br. zakończyliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Nabożeństwo podsumowujące odbyło się w gorzowskiej kaplicy katedralnej pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Kobusa, proboszcza tutejszej parafii, ks. Jarosława Szmajdy, proboszcza parafii prawosławnej w Gorzowie Wlkp. oraz ks. Tadeusza Kuźmickiego, ojca duchownego seminarium w Paradyżu i referenta ds. ekumenizmu w diecezji. Obecni byli także członkowie Kościoła ewangelicko-augsburskiego, którzy reprezentowali nieobecnego ks. bp Mirosława Wolę – pan Paweł Leszczyński ze współbratem. Podczas nabożeństwa zgromadzeni wierni mogli wysłuchać homilii wygłoszonej przez proboszcza Kościoła prawosławnego, który zachęcał do budowania jedności na wzór chrystusowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję